جمعه 3 اردیبهشت 1400 |

سر به راهی که شهیدان پا گذاشتند

14:6:0    1398/03/28 یادداشت؛

سر به راهی که شهیدان پا گذاشتند

حیات: کلاس درس است تامل در نگاه شهیدان.محمد رضا شهیدی خراسانی

 حیات: این که امام روح الله این همه بر وصیتنامه خوانی تاکید داشت چون در حرف به حرف آن سطورِ روشن می توان راه یافت. می توان افق های پیش رو را دید. می توان گام ها را با مقصد تنظیم کرد. می توان کمین گاه های دشمن را دید و به دام شان نیفتاد.

اصلا وصیتنامه ها هم کلاس درس است و هم خواندن آن عبادت که انسان را در مسیر بندگی قرار می دهد و از بردگی می رهاند. این کلام و نگاه حضرت خمینی است که می فرماید: "این وصیت نامه هایی که این عزیزان می نویسند مطالعه کنید، پنجاه سال عبادت کردید و خدا قبول کند ،یک روز هم یکی از این وصیت نامه ها رو بگیرید و مطالعه کنید و فکر کنید." فکر کنیم که این تفکر را ساعتی از عبادت 70 سال برتر دانسته اند.

این فکر است که گره های معرفت را می تواند گشود. این اندیشه است که تحول را به سوی احسن الحال هدایت می کند. ظرافتی که در بیان آیت الله خامنه ای به زیبایی موج می زند: " این وصیت نامه هاى شهدا که امام(ره) توصیه به مطالعه ى آن مى کردند، به خاطر این است که نمایشگر انقلاب درونی یک نفر است.هر کدام از این وصیت نامه ها را که انسان مى خواند، تصویرى از انقلاب یک نفر را در آن مى بیند و خودش منقلب کننده و درس دهنده است. ما باید این حالت را تعمیم بدهیم و این، ممکن است." یعنی برای توسعه شهادت هم باید نگاه به شهدا داشت. گواه این دریافت هم کلام نورانی "شهید عباس نجفی " است که در وصیتنامه خود به زیبایی به تبیین راز می پردازد و توجه مان می دهد که؛ " شهادت { توسط هرکسی} تفسیر بردار نیست، آی آنانی که در زندان تن اسیرید به تفسیر شهادت ننشینید که از درک کلمه‌ی شهادت عاجزید، فقط شهید میتواند شهادت را درک کند، شهید کسی نیست که ناگهان در خون بغلطد و نام شهید برخود گیرد، شهید در این دنیا قبل از اینکه به خون بغلطد شهید است و شما همچنان که شهیدان را در این دنیا نمی توانید بشناسید و بفهمید بعد از وصلشان نیز هرگز نمی توانید درکشان کنید، شهید را شهید درک می‌کند، اگر با شهید باشید شهید را می‌شناسید."

بله، شهیدان را شهیدان می شناسند، آنانی که در طریق عشق و ایمان، گام های بلند برمی دارند اما ما خاکیان را هم راهی هست برای شناخت پاره ای از حقیقت ها اگر بتوانیم از شهود، بهره ای داشته باشیم. اگر بر صراط شهیدان گام بگذاریم و گفتن از شهیدان را خالص کنیم برای خدای شهیدان . عهد تازه کنیم با آنان که سر از راهی کهد انان در آن قدم نهادند، برنخواهیم تافت. این عهد می تواند ما را نیز در مسیر جانان قرار دهد که در عصر محدود شدن مسیر شهادت، احیای امر و ذکر و یاد شهدا می تواند چراغ راه را روشن نگهدارد. روشنایی که به جامعه حیات خواهد داد و این حیات را هم تا طیبه شدن، فراز خواهد بخشید.


 

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران