جمعه 3 اردیبهشت 1400 |

نقش فرهنگ ساز خانواده شهدا

11:45:0    1398/03/08

نقش فرهنگ ساز خانواده شهدا

حیات: کلمات اگر چه عموما، بسان خشت های بنای رفیع فرهنگ اند اما هستند کلماتی که شان مضاعف می یابند و به عنوان ، شاخص های یک فرهنگ ، تعریف می یابد.

محمد رضا شهیدی خراسانی

کلماتی که همواره در نگاه ها به عزت می نشیند و به معرفت برمی خیزد و در گذر زمان و در همه پهنه زمین، ارزش خود را حفظ می کند، در هر زمان هم در حوزه ای که نیازها حیاتی می شود، ظهوری زندگی بخش دارد. کلماتی چون شهید و شهادت و ایثار و ایثارگر و تعاون و همدلی و همراهی و ... از این جمله اند کلمات کلیدی که  در همه عصرها، قفل های بسیاری از مشکلات را می گشایند و ما را برای رسیدن به زندگی زیبا کمک کند. کلمات شعاری نیست بلکه شعوری و شعورساز است. کارکرد خود را هم در عصر دفاع مقدس ثابت کرد و هم هرگاه جامعه دچار حوادث شده است باز پرکاربردترین و موثرترین رفتار ها بوده است.

 اگر حافظه مان کوتاه مدت هم باشد، ایثار در ماجرای سیلاب ها را که فراموش نکرده ایم. آن را هم- خدای نکرده- فراموش کرده باشیم، این خبر می تواند ایثار را در کلاسی بالاتر برای مان تبیین کند؛ پدر شهید مدافع حرم محمدرضا فخیمی هریس، که خود نیز جانباز است، دو سکه پس انداز شده پسر شهیدش را برای آزادی زندانیان غیر عمد اهدا کرد. خود شهید هم البته ایثار را در ساحت های مختلف، نمونه ای موفق بود که هم از موقعیت گذشت و هم از موفقیت های این دنیایی و هم از جان. چنان که  پایگاه خبری "حیات" گزارش می دهد، او به عشق پاسداری، از رشته پزشکی انصراف داد و در سال 94 برای حمایت از مردم سوریه و دفاع از حرم حضرت زینب(س) هجرت را به جهاد پیوند زد و سرانجام بیست و سوم آذر همان سال به شهادت رسید. خانواده اش اما راه او را با ایثارهای اجتماعی ادامه می دهند، از کمک به حادثه دیدگان سیل تا امروز که برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد مالی، پا به میدان گذاشته اند.

 باری اینان همان ایرانیانی هستند که در سند چشم انداز نشانی هایشان را چنین داده اند که؛ "فعال، مسئولیت‌پذیر، ایثارگر، مؤمن، رضایت‌مند، برخوردار از وجدان کاری، انضباط، روحیه‌ تعاون و سازگاری اجتماعی، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و شکوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن"  و در افق 1404نیز، به انتظار فراوان شدن شان نشسته ایم تا با نقش آفرینی آنان، مشکلات رو به کاهش بگذارد.

بیاییم و ما هم  به تمرین ایثارگری بپردازیم که جامعه به مردمانی چنین نیاز دارد. اگر ما نیز به این سنت الهی  ملی رفتار کنیم، مصائب با همه کوه پیکری شان در برابرپُتکِ اراده ما خواهد شکست. نسخه شفا بخش امروز هم همین است؛ ایثار و ایثار و ایثار. همین هم می تواند بازار را مهار کند و هم امواج فزون خواهی را به آرامش برساند و هم می تواند تا حد زیادی، آسیب های تحریم ها را مهار کند و هم اراده دشمن را بشکند.

کار فاخر خانواده شهید فخیمی هریس، چراغ را روشن کرد و راه را نشان داد و این ما هستیم که باید خود را با آموزه های این مکتب تراز کنیم. دیروز، جنگ بود، دیگر روز زلزله و سیل، امروز کمک به آزادی زندانیان مالی غیر عمد و بیماران و....ایثارگر در همه روزها به روز ترین و بهترین تصمیم را می گیرد. خانواده ایثارگران هم در خط مقدم این اقدامات پسندیده اند و این جاست که به فرهنگ پروری و تمدن سازی اهل بیت شهادت می رسیم که ماموریت تاریخی و نقش الهی خود را برای توسعه سلام و سلامت جامعه به انجامی نیکو می رسانند و اسوه محسنین می شوند. ادامه راه شهدا هم از همین صراط مستقیم می گذرد......

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران