چهارشنبه 20 آذر 1398 |

معلمی به نام ابراهیم همت

11:17:0    1398/02/14 یادداشت؛

معلمی به نام ابراهیم همت

حیات: برخی افراد هستند که فقط نباید در سالگرد زادن یا رفتن شان به آنان پرداخت. ابعادِ وجودی شان، چنان وجوه متمایزی دارد که در بسیاری از روز های تقویم می شود از آنان سراغ گرفت.

غلامرضا بنی اسدی

حیات: یکی از آن افراد، سردارِ دلاور لشکر 27 محمد رسول الله(ص) است. مردی که امروز هم نامِ او، ذکرِ زبان بسیاری است که در شناختِ تراز بسیجی بودن، از او در کنارِ باکریِ بزرگ، نام می برند.

 بزرگ مردی به نام حاج ابراهیم همت. بشکوه انسانی که روز معلم، یکی از ایامی است که می توان به زیارت او رفت و او را در کسوتِ معلمی، ستود. او پیش از آنکه در قامتِ سردارِ جبهه های دفاع از وطن بدرخشد، ستاره ای بود در آسمان تعلیم و تربیت این دیار. معلمی که در آموزش نسل نو، به پرورشِ آنان برای فرداهای این سرزمین می اندیشید. لذا در کنار مسئولیت آموزشی، به توسعه فکری دانش آموزان هم همت می گماشت و در این حوزه نیز، ترجمانِ فامیلیِ خود بود.

همین "همت" بودن و "همت" داشتن، باعث شد که هم خود با اندیشه های نورانی حضرت روح الله و خط سیر انقلاب، آشنا شود و هم شاگردانِ خویش را در این جبهه، به خط کند. او اگر در جبهه، به خط می زد و به گواه فرمانده سپاه آن روز، هیچ خطی از دشمن در برابر همت، توان مقاومت نداشت، از این رو بود که او سال ها قبل بر اساس "خطِ روح ا..." خود را پرورش داده بود و در تربیت جوانان بر اساس این خط، سعی بلیغ داشت. همین هم باعث شد که ساواک، آن سازمان جهنمی و مخوف، به دنبالِ این مردِ بهشتی باشد تا با شکارِ او، عقابِ تیز بین جبهه انقلاب را به زیر کشد اما فراست های مومنانه ابراهیم، آنان را ناکام گذاشت. اما نه ابراهیم دست از مبارزه و بیدارگری کشید و نه ساواک دست از او بداشت. این گرداگرد، همچنان ادامه داشت و مدام از گوشه و کنار، خبر نقش آفرینی ها وحرف های نیش‌دار او به گوش حکومت می رسید و همین سخنان و افکار او مأمورین شاه را به تعقیب وی واداشته بود، به گونه‌ای که او شهر به شهر می‌گشت تا از دستگیری در امان باشد. نخست به شهر فیروز آباد رفت و مدتی در آنجا تبلیغ کرد. پس از چندی به یاسوج رفت. موقعی که در صدد دستگیری وی برآمدند به دوگنبدان عزیمت کرد و سپس به اهواز رفت و در آنجا سکنی گزید. با بالا گرفتن انقلاب ۱۳۵۷، به شهرضا بازگشت و سازماندهی تظاهرات مردمی را بر عهده گرفت. در پایان یکی از راهپیمایی‌ها، قطعنامه آن را قرائت کرد و شایع شد که حکم اعدامش را صادر کرده‌اند و همین مسئله، او را تا روز پیروزی انقلاب، در مخفیگاه‌ها نگه داشت. اما حکومت شاه آن قدر نپایید که آن شایعه را تحقق بخشد، اما کار ناتمام آنان را صدام در عملیات خیبر تمام کرد و سر، از سرداری برداشت که سودایی معرفت و دانایی و استقلالِ وطن بود. معلمی که در لباس رزم هم شان و مسئولیتِ آموزگاری را تمام می کرد. همین هم دلیل شده است تا در روز معلم به عظمت او نگاهی تازه داشته باشیم چنان که در روز پاسدار، در سالگرد عملیات هایی که او کلیدِ فتح آن بوده است، تا همه روز های تقویم مبارزه و حماسه، باید او را در قامت یک الگوی موفق برای نسل نو، معرفی کرد.

 همت، هنوز هم معلم است. سلوک اخلاقی و معنوی و حتی مشرب فرماندهی اش، درسی است فراروی ما که هرگز بسته نمی شود. افق های باز فردا به گشوده ماندن دفتر اندیشه شهیدان پیوست خورده است. با خوانش این سطور است که راه فردا را می توان امن تر از همیشه پیمود ان شاالله.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :