سه شنبه 30 مهر 1398 |

کارگر، نقش آفرین از دفاع مقدس تا امروز

1398/02/10 یادداشت؛

کارگر، نقش آفرین از دفاع مقدس تا امروز

حیات:به کارگر به دیده احترام باید نگریست. دستی که به بوسه پیامبر خدا، تبرک یافته است می تواند به برکت آفرینی در جامعه هم همت کند.

محمد رضا شهیدی خراسانی

حیات: نتیجه این برکت هم فراوانی برای همه و آسان سازی زندگی برای همه بندگان خداست. این هم کم گوهری نیست که به قیمت بالا باید ستاند. به قیمت تکریم و احترامِ مضاعف. من برمی آشوبم وقتی کسی، به کارگر نه به اندازه نقشی که دارد و ثروتی که ایجاد می کند که به اندازه مزد و پول جیبش، نگاه کنند. این آخری البته باید متناسب با تلاشش همسان سازی شود اما قطعا در تناسب با اثرگذاری اش نخواهد بود که او را اجر و مزد واقعی ، برای خدمت به وطن، بر ذمه قادر متعال است. 

ما فقط در وسع دستان کم توان خود می توانیم کارگر را تقدیر کنیم و الا نفس کار آن قدر اهمیت دارد که آن را مستوجبِ شکر خدایی دانست که توان کار و فرصت نقش آفرینی می بخشد. کارگر، سرباز استقلال کشور شهیدان است و خود نیز مجاهدی است که در عصر دفاع مقدس، نقشی به سزا در پیروزی های بزرگ داشته است. اگر یادمان مانده باشد هنوز، در تابستان، دانش آموزان و دانشجویان، رونق افزای جبهه ها بودند و در زمستان، این کارگران و کشاورزان بودند که سنگر ها را پر می کردند و موفق ترین عملیات ها را به انجام می رساندند. اگر تقویم عملیات ها را نگاهی نو بیاندازیم خواهیم دید که اکثریت عملیات های جریان ساز از خیبر و والفجر 8 و کربلای 5 و... در زمستان به انجام رسیده است که سهم کارگران در آن بسیار برجسته است. کارگرانی که در میان سرداران و فرماندهان جنگ هم سهم احترام برانگیزی داشتند.

شما که غریبه نیستید، از همان دوران دفاع مقدس تا امروز سه کلید واژه هست که تا بشنوم به یادِ یک چهره خاص می افتم؛ روزِکارگر، کار و حلال اندیش. آن وقت سیمای  آفتاب سوخته و روشنِ مردی  در ذهن نقش می بندد به نام عبد الحسین برونسی. شهیدی که از نردبان حلال اندیشی به دریافت های تازه از زیست آسمانی در زمین رسید. او کار بر زمینی که در اصلاحات ارضی شاه تقسیم شده بود را رها کرد تا مرتکب کار نامشروع نشود. کار در سبزی فروشی و لبنیاتی را هم چون "غش در معامله " از سوی صاحب کار دید، وانهاد و به بنایی پرداخت تا نانی که بر سفره می گذارد، حتما حلال باشد. عاقبت این لقمه های حلال هم نوری شد در جانش که جهانش را به معرفت فاطمی پیوند داد تا در دهه فاطمیه آسمانی شود. 

برونسی البته تنها سردار و فرمانده جنگ نبود اما به نماد کارگری دفاع نقدس تبدیل شد و الا حسن علیمردانی، نظر نژاد، ابراهیمی، شریفی و... بسیاری را که می شناسم و زندگی نامه ها شان را خوانده ام، از کارگری به فرماندهی رسیدند و برونسی را از آن جهت نماد کارگر مجاهد می خوانند و در ایام هفته کارگر، تصاویر نورانی اش را اکران می کنند که نوع نگاهش به کار هم درس آموز است و لقمه حلال را ضرورت سفره مسلمانی می داند. نگاهی که دیروز و امروز و فردا ندارد و همیشه می تواند راه گشای زندگی باشد. دیگران هم چون او می اندیشیدند اما او در این میان برجستگی خاص داشت لذا می توان باز هم او را به عنوان الگوی کارگر مجاهد به جامعه معرفی کرد. به ویژه به کسانی که به کار نگاهی متفاوت دارند. او نشان مان می دهد که ارزش انسان به حلال کاری است نه به کاری که درآمد افزون تری داشته باشد....

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :