سه شنبه 30 مهر 1398 |

تجربه بازسازی مناطق جنگ زده و دوران پسا سیل

1398/02/07 یادداشت؛

تجربه بازسازی مناطق جنگ زده و دوران پسا سیل

حیات: فرهنگِ همه جانبه ای داریم که اگر زیست کردن بر محور آن را بیاموزیم، زندگی، جلوه های زیبای خود را به تماشا خواهد گذاشت چنان که در سخت ترین شرایط هم شاهد زادن، گشایش ها باشیم.

غلامرضا بنی اسدی

 حیات: این که در قرآنِ خدا، چند بار " ان مع العسر یسری" می خوانیم و گاهی معنایش را در نمی یابیم یا با برداشتِ نادرست، آن را به "بعد از صبر، نوبتِ ظفرآید" ترجمه می کنیم. حال آنکه سخنِ خداوند در قرآن، نه به پیروزی بعد از تحمل مشکلات که به زادن توامان آن برای تربیت و تعالی انسان، توجه می دهد و به این که سختی ها نباید انسان را از پا بیاندازد بلکه باید به پاهایش قوت ایستادن بدهد که در دل همین سختی، آسانی است. این را ما در دفاع مقدس، به عینه دیدیم و با همه وجود، تجربه کردیم و از میان سنگلاخ مصائب، شانه به شانه پیروزی بیرون آمدیم.

ما در مرگباران بمب و موشک های صدام، همراه استقامت، بیرون آمدیم. در تحریم ها، با ابداع و نوآوری، رفاقت را تمام کردیم. در هم افزایی قدرت های باطل، دستِ حمایت گر خداوند را بر شانه خود احساس کردیم. از میدان موانع با انرژی تمام ناشدنی توکل، عبور کردیم و کار را به جایی رساندیم که دنیا هم به رغم خواست خود، ما را به عنوان طرف پیروز یک جنگ جهانی پذیرفت. این باور در بعد از جنگ هم هرجا به کمال رسید، موفقیت های ما را کامل کرد.

هرجا با اتکال به خدا دست به زانو گرفتیم و برخاستیم، خستگی را از جان ما زدود و انرژی را چند برابر کرد. این که در ازدحام مشکلات تا این جا سرفراز و به روی پای خودمان آمده ایم، تلمیحی زیبا از همان آیه است. آیه ای که در همه حوزه ها باید چشم مان را باز کند به ویژه در شرایط امروز که علاوه بر دشمنی های آشکار جهان استکبار، باید قهر طبیعت را هم به مهر تبدیل کنیم. باید گِل و لای را از لای زندگی مردم مان بیرون بکشیم و نشان دهیم که برادری در سختی ها معنا پیدا می کند و خواهری، زیبا ترین جلوه اش، پهن کردن سفره سخاوت برای کسانی است که سیل نه سفره که خانه شان را هم برده است.

اگر یادمان مانده باشد که با پایان جنگ، کار را تمام شده ندانستیم و برای بازسازی دیار جنگ زده تا آخر ایستادیم و امروز باز همان تجربه را باید در کار کنیم و پایان سیل را پایان ماجرا نپنداریم بلکه کار ما تازه شروع شده است. دولت باید تمام قد در میدان باشد و ما مردم هم تا می توانیم باید در کنار هموطنان مان باشیم و تا صبح روز رفع تمام مشکلات تنها شان نگذاریم. باشیم تا توان دوباره ایستادن بگیرند و پا به راه شوند. وقتِ استراحتِ ما آن وقت خواهد بود و آن زمان است که می توانیم سر بر بالین آرامش بگذاریم چنان که بعد از بازسازی مناطق جنگ زده توانستیم- تا حدودی- بارمان را سبک کنیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :