چهارشنبه 1 بهمن 1399 |

حوادثِ سیلاب و تجربه دفاع مقدس

20:24:0    1398/01/14

حوادثِ سیلاب و تجربه دفاع مقدس

همه به میدان آمده اند تا اگر نه سیل، لااقل خسارات سیل را مهار و حوادث را مدیریت کنند.

محمد رضا شهیدی خراسانی

دولت، تمام قد برخاسته است . هم رئیس جمهور، وقت خویش را وقف رسیدگی به امور کرده است و هم معاون اول دارد مناطق سیل زده را استان به استان می گردد و وزاری مربوطه نیز در تکاپوی به سازی اوضاع، دیار به دیار، همنفس مردم سیل زده اند و نهاد های امدادی و حمایتی نیز پر رنگ تر از همیشه نقش خود را ایفا می کنند

از هلال احمر که بی هیاهو و بی ادعا، با همه استعداد به میدان آمده تا کمیته امداد امام خمینی که دارد یاد بنیان گذار و بانی این سنت حسنه سازمان یافته را زنده می کند.

دولت، همچنین در کنار خود مردانی را دارد که "مردِ روزگارِ سخت" هستند. آنانی که نامشان با حراست از ملک و ملت گره خورده است و تا سخن از نگهبانی به میان می آید، تصویر آنان نیز در ذهن نقش می بندد.

چه نگهبانی از حدود و ثغور کشور مطرح باشد در برابر دشمن و شروران حرامی، یا حراست از زندگی مردم در برابر حوادث و بلایای طبیعی.

اینان جان فداها و جان پناه های مردم هستند. همراهی این همه در قاعده مردم محوری و نوع دوستی و وظیفه مندی دارد از تهدید سیل به یک فرصت برای همراهی و همکاری و دیگر یاری می رساند مان که ترجمان آیات و روایات دینی نیز هست.

اینک که در بهارانه نوروزی به آستان عید مبعث هم بار یافته ایم، زیباتر خواهد بود که این فرصت همدلی را ظرفیتی نو بخشیم به عنوان، فرصت تعالی اخلاقی.

همان چیزی که در فلسفه بعثت، پیامبر گرامی اسلام به صراحت بدان پرداخته است در حدیثِ همیشه مانای "انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق".

پیامبر آمده است تا اخلاق ما را به کمال برساند و خودمان را برکت بخشد و آباد کند.

اگر این مهم اتفاق افتد در ما، همه زیبایی ها و خیرات و نیکویی ها هم برکت خواهد یافت و بستر برای بزرگی همگانی فراهم خواهد شد تا همه در مسیر فلسفه بعثت، روز به روز، شکوفاتر و عطر افشان تر شوند.

اصلا شاید لایه "یسر"ی که توامان با "عسر" در این حوادث، همراه شده است همین باشد که همگرایی ملی را ارتقا دهد به ویژه که در روزگارُ سخت تحریم حرامیان و دشواری های اقتصادی که برادر را از برادر دور می کند

این حوادث، باعث شود که نیاز به باهم بودن را چنان احساس کنیم که نه تنها برادر از برادر نگریزد که گریختگان هم به مدار برادری بازگردند و دوستی ها هم به برادری ارتقا یابد و اختلاف ها که ریشه در خودخواهی و خود بینی دارد، ریشه خود را خشک ببیند و خود بینی، جای خود را به دیگر بینی و نوع دوستی بدهد.

این شدنی است اگر به شیرینی های پس از تلخی ها فکر کنیم.

این تجربه موفق را در جنگ تحمیلی، از سر گذراندیم و با تبدیل آن به "دفاع مقدس"، یک مکتب و سبک زندگی بر اساس آموزه های اسلام ناب، طراحی کردیم که ما را از گردنه های مرد افکن به سلامت عبور داد و به رغم خواست دشمن، توفیق را رفیق مان کرد.

آن روزها هنوز در ذهن ها هست و این روز ها را با همان سبک می توانیم به موفقیت، گره زنیم. این نیازمند آن است که مثل آن روزها خود و سازمان و یگان خود را نبینیم بلکه خدا را ببینیم و خالصانه برای خلق خدا، تلاش کنیم و اخلاق را در رفتار خویش، جلوه ای حیات بخش دهیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران