جمعه 9 خرداد 1399 |

نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا

14:21:0    1397/12/22 یادداشت حجت الاسلام شهیدی به بهانه 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا؛

نیاز امروز ما به بازخوانی میراث شهدا

حیات: در آستانه سال جدید با نگاه تازه و انتظارات نو به استقبال «روز بزرگداشت شهدا» رفته‌ایم. سالی که در آن امنیت و انسجام کشور و نظام اسلامی، دغدغه آحاد مردم و مسئولان است. همان اصولی که «ارزش های بنیادین حیات یک جامعه» را تشکیل می‌دهند.

سیدمحمدعلی شهیدی؛ نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران

حیات: این ارزش‌ها را می‌توان مرامنامه مشترک شهدا قلمداد کرد. آنها از هستی و حیات خویش گذشتند تا این آرمانها و ارزشها برای ملت و نظام اسلامی پایدار بماند. آرزو و آمال اصلی آن نسل جهادگر ما، این بود که جامعه و نظام اسلامی، حیاتی توأم با آرامش، عزت و اقتدار را تجربه کند.

اکنون شرایط سیاسی جدیدی در صحنه منطقه و نظام بین الملل رقم خورده است؛ شرایطی که در آن نیاز ما به بازخوانی و بازنمایی سیره شهیدان­مان بیش و بیشتر از گذشته شده است. وارد دوران تازه‌ای شده‌ایم که در آن حفظ «ارزشهای بنیادین» به عنوان میراث نسل جوان ایثارگر یک «مطالبه و دغدغه ملی» است.

برای عبور از پیچ و خم حوادث و تلاطم‌های جدید، راهی جز تأسی به سیره مجاهدان و شهیدان مان نیست. آنها نقشه راهی پیش روی ما گشوده‌اند که در آن، پله و پایه اول غلبه بر تهدیدهای جبهه خصم، همانا مقاومت، فداکاری و اتحاد مردم است.

احیای نام و اندیشه شهیدان در این برهه، یعنی احیای روح سلحشوری، از خودگذشتگی و آزادگی در لایه‌های مختلف جامعه، یعنی دمیدن خون تازه در میان نسل جدیدی که در چهلمین سال حیات انقلاب اسلامی میدان­دار هستند.

باور کنیم که مجاهدان شهید و ایثارگرِ ما بی‌نیاز از توصیف و تجلیل هستند؛ به تعبیر امام راحلمان، قلم‌های قاصر و بیان‌های نارسای ما را یارای روایت حماسه آن مردان آسمانی نیست. آنها در نهایت گمنامی، ناب‌ترین جانبازی را برای نجات میهن و مردم و انقلاب خلق کردند و این ما هستیم که در سایه تصویر و اعتباری که آنها از ایران و ایرانی در تاریخ و نگاه ملتها ساختند، آرامش می‌یابیم و طعم بزرگی و عزتمندانه زیستن را می‌چشیم.

بنابراین پاسداشت روز شهید، امروز معنا و مفهوم دیگری دارد. سزاوارترین حرکت در آیین‌های تجلیل شهدا این خواهد بود که فرهنگ ایثارگری آنها پاس داشته شود و رسم جوانمردی، مروت و انسانیت آنها به زیباترین و هنرمندانه‌ترین شکل به نسل امروز نمایانده شود.

اگر به حوادث و تکانه بحران‌های این 40 سال نگاه افکنیم و انواع تحریم‌ها و تهدیدهای این 4 دهه را از نظر بگذرانیم، آنچه در این تأمل و تورق تاریخ خواهیم یافت، چیزی جز این نیست که صرفاً فرهنگ ایثار و فداکاری باعث شده جامعه بزرگ ایران در عبور از پیچ های دشوار از خطر ضعف و زوال مصون بماند.

هیچ یک از بازیگران سیاسی که این روزها در مواجهه با ایران اسلامی صف‌آرایی کرده نمی‌توانند بر این بنیان قدرت تاریخی ما چشم فروبندند. آنها هوشیارانه سرگذشت تاریخ و تمدن ما و پیشینه دفاع و مقاومت ما را مورد کاوش قرار داده‌اند.

در این نگاه و ارزیابی است که نگاه ناظران آن سوی آبها، برروی برهه دفاع مقدس می‌ایستد زیرا این دوران نقطه تبلور روح ایثار و سلحشوری ایرانیان است. در آن 8 سال، ما سخت‌ترین آزمون‌ها را برای حفظ آب و خاک و انقلاب خویش پشت سر نهادیم. خاطره‌های آن دوران چیزی نیست که به راحتی و به این زودی از اندیشه، رخت بربندد. روزهایی که پیر و جوان برای دفاع از دین و میهن، برای پناه دادن مهاجرین جنگ، برای مقاومت شهری در برابر بمباران و موشک باران‌ها و برای تأمین مایحتاج جبهه های جنگ، سر از پا نمی شناختند. مردم ایران آن روز شدیدترین و غیرانسانی‌ترین تحریم ها را به جان خریدند اما تسلیم خواست قدرتهای توسعه طلب نشدند. بسیاری از شاهرگ‌های حیات اقتصادی و معیشتی ما در آن روزها از سوی قدرتهای متحد دشمن بعثی بریده شد، از خرید و عرضه نفت تا تأمین مایحتاج زندگی مردم. حتی در روزهای پایانی جنگ، آمریکا با استفاده از فضا و پول همین گروه شیخ نشین های عربی، هواپیمای مسافربری ایران را هدف قرار داد. اما سرانجام همه آن طرح‌ها و توطئه‌ها یکی پس از دیگری در برابر اراده و ایمان استوار جوانان ما رنگ باخت و با فروپاشی نظام بعثی، ملت ما فصلی درخشان از حیات سیاسی و اقتصادی خود را آغاز کرد.

اکنون نیز بعد از سه دهه، متحدان آن روز حکومت بعثی این بار هم آهنگ توطئه‌ای تازه علیه مردم و نظام اسلامی کرده‌اند. آنها یکبار پروژه جنگ را آزموده‌اند به همین دلیل تئوری مقابله نظامی با ایران به بایگانی تاریخ رفته است و لذا در پی آزمون ترفندها و تاکتیک‌‌های تازه مثل فشار و تنگنای اقتصادی بر زندگی مردم عادی هستند.

نکته ای که نباید از آن غفلت کرد این است که همه طرفها در این کارزار در پی رصد رفتار و سنجش مقاومت مردم و نظام اسلامی هستند. سخن هرروز شبکه‌های خبری و اطلاعاتی این شده است که تحریم‌ها و تهدیدها چه تأثیری بر موقعیت مردم و دولت ایران دارد؟

در این صحنه آزمون است که نمایش عزم و اراده‌ی ما ایرانیها، معنا پیدا می‌کند. نیازمند بازتولید و احیای روح مقاومت و فداکاری شهیدان مان هستیم، نیازمندیم که دوباره بر قدرت و ابتکار نخبگان و اندیشمندان‌مان در عرصه‌های مختلف علمی، صنعتی و نظامی تکیه کنیم؛ همچون جوانان خفته در جوار حضرت حق باور کنیم که گذار از کارزارهای بزرگ فقط در گرو ایثار، انسجام، همدلی و همکاری همه طیف‌ها و گروه‌ها امکان پذیر است.

در این مسیر سخت، ما بر شانه‌های قدرتمند جامعه ایثارگران و شهیدانمان تکیه کرده‌ایم که مهم‌ترین تکیه‌گاه ما در سخت‌ترین جنگ قرن اخیر بوده است. در برابر موج های منفی یأس افکنی جبهه خصم، نیازمند خودباوری و درک عمیق از جایگاه تاریخی خویش در منطقه و نظام جهانی هستیم. بطور قطع در شرایط وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه، بکارگیری و ترویج فرهنگ ایثار اجتماعی که برگرفته از رفتار شهدا و ایثارگران است بسیار راهگشاست.

در این فضا درسها و آموزه های بلند فرزندان و پدران شهیدمان را دوباره مرور خواهیم کرد که جملگی بر زیست عزتمندانه و مقاومت بر شدائد و فداکاری برای میهن و انقلاب دلالت دارد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :