جمعه 20 تیر 1399 |

امتداد راه شهدا و عبور از مشکلات موجود

09:58:0    1397/12/22 یادداشت حجت الاسلام والمسلمین شهیدی به مناسبت 22 اسفند ماه، روز بزرگداشت شهدا؛

امتداد راه شهدا و عبور از مشکلات موجود

حیات: تاریخ ایران اسلامی از گذشته های دور تاکنون با حماسه و فداکاری جوانان این سرزمین رقم خورده است. این حماسه ها، نیروی محرک جنبش ها و انقلاب های صد سال اخیر بوده است. دست کم در عصر ما، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بر شالوده جانفشانی این جوانان پدید آمده و تثبیت شده است.

سیدمحمدعلی شهیدی

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران

حیات: امام خمینی(ره) در سایه جانفشانی همین لشگر بی شمار نیروهای جوان توانست سد بزرگ استبداد را بشکند و پس از آن نیز در سایه ایستادگی آنها، خطر شوم «اشغال نظامی خارجی» را از سر این سرزمین، دور ساخت. جمهوری اسلامی هم اکنون در دهه 90 و در مصاف با قدرتهای مختلف منطقه ای و بین المللی، همچنان بر خزانه قدرت معنوی و روحیه شهادت طلبی جامعه جوانش تکیه کرده است.

بر همین اساس اغلب تحلیلگران در بحث رمز و راز استقرار و ماندگاری انقلاب دینی ایران بیش از هر چیز بر نقش این عنصر معنوی در تغذیه انرژی بقای نهضت انگشت تأکید می نهند و از میان انواع نتایج و دستاوردهای این انقلاب، «تفکر جهادی»و «فرهنگ شهادت طلبی» برخاسته از آن را، مهم بر می شمارند.

یکی از حرکتهایی که با نگاه به تاریخی کردن نام شهدا و با برنامه ریزی گسترده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران دنبال می شود، گرامی داشت «روز بزرگداشت شهدا» در 22 اسفند ماه است. با توجه به ثبت این روز در تقویم ملی کشور براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1383 تلاش می کنیم از همه ظرفیت و امکانات فرهنگی و اجتماعی برای انعکاس صدای تاریخ ساز شهیدان بهره بگیریم. به این بهانه برنامه­های مختلف و متنوعی را به اجرا میگذاریم و سعی می کنیم همه محققان و فعالان حوزه جهاد و دفاع مقدس در کنار پیشکسوتان این عرصه و فرزندان و یادگاران آنها گردهم آیند و در قالب مراسم و یادواره ها از هر آنچه مربوط به بحث نهادینه کردن ارزش ها و ماندگاری تبیین و اشاعه راه و رسم شهدا است، بهره بگیریم.

در ساختار نظام اسلامی ایران، بنیاد شهید و امور ایثارگران در کنار وظیفه سازمانی خویش یعنی خدمات رسانی به جامعه بزرگ ایثارگران (اعم از خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان) عهده دار مأموریت خطیر حفظ و ترویج تفکر بنیادین جهاد و شهادت است.

دغدغه حفظ ارزشهای ایثارگری، یک دغدغه ملی است و منحصر به طیف خاصی نیست؛ یعنی حتی افرادی که عرق ملی و میهنی دارند می خواهند نام و یاد شهدا و قهرمانان این عرصه حفظ شود. البته همه آنها که دلسوزانه به این موضوع می اندیشند در عین حال نمی خواهند بحث حفظ مکتب و یا فرهنگ شهدا و ایثارگران به شعار محدود بماند.

بنیاد در قبال این انتظارات درست ملی و تاریخی مسئولیت دارد اما از آنجاکه موضوع حفظ و انتقال فرهنگ ایثارگری، ماهیتاً موضوعی ملی است، همه نهادها و دستگاهها می بایست در آن مشارکت کنند.

اکنون شرایط سیاسی جدیدی در صحنه منطقه و نظام بین الملل رقم خورده است؛ شرایطی که در آن نیاز ما به بازخوانی و بازنمایی سیره شهیدان مان بیش و بیشتر از گذشته شده است. وارد دوران تازه ای شده ایم که در آن حفظ «ارزشهای بنیادین» به عنوان میراث نسل جوان ایثارگر یک «مطالبه و دغدغه ملی» است.

برای عبور از پیچ و خم حوادث و تلاطم های جدید، راهی جز تأسی به سیره مجاهدان و شهیدان مان نیست. آنها نقشه راهی پیش روی ما گشوده اند که در آن، پله و پایه اول غلبه بر تهدیدهای جبهه خصم، همانا مقاومت، فداکاری و اتحاد مردم است.

احیای نام و اندیشه شهیدان در این برهه، یعنی احیای روح سلحشوری، از خودگذشتگی و آزادگی در لایه های مختلف جامعه، یعنی دمیدن خون تازه در میان نسل جدیدی که در چهلمین سال حیات انقلاب اسلامی میدان­دار هستند.

اکنون بعد از سه دهه از پایان جنگ تحمیلی، متحدان آن روز حکومت بعثی این بار هم آهنگ توطئه ای تازه علیه مردم و نظام اسلامی کرده اند. آنها یکبار پروژه جنگ را آزموده اند به همین دلیل تئوری مقابله نظامی با ایران به بایگانی تاریخ رفته است و لذا در پی آزمون ترفندها و تاکتیک های تازه مثل فشار و تنگنای اقتصادی بر زندگی مردم عادی هستند.

نکته ای که نباید از آن غفلت کرد این است که سردمداران دولت آمریکا و دشمنان منطقه ای ملت ایران، رفتار و سنجش مقاومت مردم و نظام اسلامی در برابر تحریم ها و فشار اقتصادی را رصد می کنند. سخن هر روز شبکه های خبری و اطلاعاتی این شده است که تحریم ها و تهدیدها چه تأثیری بر موقعیت مردم و دولت ایران دارد؟

در این صحنه آزمون است که نمایش عزم و اراده ای ما ایرانی ها، معنا پیدا می کند. امروزه نیازمند بازتولید و احیای روح مقاومت و فداکاری شهیدان مان هستیم، نیازمندیم که دوباره بر قدرت و ابتکار نخبگان و اندیشمندان مان در عرصه های مختلف علمی، صنعتی و نظامی تکیه کنیم؛ همچون جوانان خفته در جوار حضرت حق باور کنیم که گذار از کارزارهای بزرگ فقط در گرو ایثار، انسجام، همدلی و همکاری همه طیف ها و گروه‌ها امکان پذیر است.


فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران