جمعه 16 خرداد 1399 |

شهیدانِ نقشه راه تمام اعصار

14:9:0    1397/12/21 یادداشت به مناسبت روز بزگداشت شهید؛

شهیدانِ نقشه راه تمام اعصار

حیات: همه می توانند کشته شوند و بمیرند اما "هرکس که نمی تواند شهید بشود".

غلامرضا بنی اسدی

من به این گزاره مومنم و با همه ایمانم باور دارم که در این ساحت، حکایت فرق می کند. یک طرفه هم نیست بلکه یک عشق دوطرفه است که به شهادت، کمال می یابد. عشقی که مدام در افزایش است و چون به اوج رسد، شهید در محضر حضرت شاهد، قبای لاله می پوشد." داماد جامه ای است" این رختِ لاله که بهارهای مدام در پی خویش دارد. بهارهایی که نگاه نسل های بعد در اعصاری که در راهند را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد و این نیست جز جریان خدا در اندیشه شهید و شکوه شهید در نگاه حضرت شاهد که او را برای خویش برمی گزیند.

برای رسیدن به معرفت در باره این رابطه، سخنان پروردگار در قرآن، راه گشاست و از این سو هم شهیدان با بیان نگاه خویش در باره حضرت خدا، راه را باز می کنند. به این سخن نغز و پر مغز سردار معرفت اندیش، شهید حسن باقری، که همنشینی با عباس بن علی روزی اش باد، تامل فرمائید: "اگر می‌بینیم که در کار خستگی وجود داره، باید بریم اون مورد رو حل بکنیم. کار، کاری نیست که توش خستگی داشته باشه، جنگیدن در راه خدا خستگی نمیاره، اگر داریم خسته می‌شیم، باید بشینیم بررسی کنیم ببینیم علتش چیه؟ چرا داریم خسته می‌شیم؟ این، ایراد اینه که یه چیز غیر خدایی قاطی قضیه است. اگر غیر خدایی و غیر شرعی داخل مسئله جنگ ما نباشه، یقین بدونید که هر لحظه بر لذت جنگیدن{جهاد در راه خدا} اضافه می‌شه....".

در هندسه نگاه حسن آقای باقری، که نه تنها از نخبگان طراحی و فرماندهی جنگ که از فرهیخته گان ساحت معرفت نیز بود، "کار برای خدا، خستگی ندارد" وقتی خستگی بر ما آوار می شود نشان از آن دارد که در جایی نامناسب نشسته ایم. اگر می خواهیم از تن بتکانیم غبار خستگی را باید در زلال اخلاص، جان سبک کنیم. این "باید" خاصِ عصر دفاع مقدس نبود که امروز بسیار ضروری تر است پرداختن به این نقشه راه که می تواند ما را از بحران ها عبور دهد.

فکر می کنم، در روز شهید، بهترین افقی که می توان فراروی نسل امروز باز کرد این است که رابطه "شهید- حضرت شاهد" را در کلام خودشان بخوانیم. این خوانش اگر با تامل و ظرافت سنجی همراه شود، می تواند ما را برای رسیدن به جایگاه بایسته، یار باشد. در کلام ماندگار شهیدان اگر چه مخاطب، مادر و پدر و زن و فرزند هستند اما می توانیم همه ما خود را در جایگاه مخاطب ببینیم چه ما، در جغرافیای ایران که به شهادت روشن است، به معنا، خویشاوندان شهید هستیم پس در صف نخست مخاطبان هم جایگاه داریم.

وقتی "شهید مسلم شکیبا" خطاب به "مادرش" تاکید می کند: " از شما مى‏خواهم که این آیه‏ ى شریفه را در زبان جارى کنید. ألا به ذکر الّله... که مى‏فرماید: با یاد خدا قلب‏ها آرام مى‏گیرد". ما هم به خوانش این آیه توصیه شده ایم تا در بحران هایی که از پی هم می آیند به ملجا امن ذکر و نام و یاد خدا پناه بریم که اطمینان آفرین است. در خطاب " شهید مسلم رحمتی" همه در کنار همسرش ایستاده ایم در عمل به این توصیه که: " در هر لحظه خدا را به یاد داشته باش و فقط به خدا متکى باش". این اتکا می تواند امروز هم ما را سرپا نگهدارد حتی اگر تحریم ها از این هم سخت تر شود. مگر در روزگار دفاع مقدس که تحریم ما را تا بادگیر و سیم خاردار توسعه داده بودند و تازه ترین تولیدات مرگ افزاری شرق و غرب در اختیار ارتش عراق بود توانستند ما را بشکنند که امروز بتوانند؟.

آن روز ما همه تکیه مان به خدا بود. امروز هم اگر همه امید و اتکایمان به خدا باشد و راه شهدا نقشه راهمان، دیوار های تحریم را خواهیم شکست، مطمئن باشید.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :