یکشنبه 22 تیر 1399 |

طوفان کربلای 5

10:2:0    1397/10/19 یادداشت؛

طوفان کربلای 5

حیات: خون هایی که در منطقه عملیاتی کربلای 4 بر آب و زمین ریخت، در منطقه عملیاتی کربلای 5 جوشید و خروشید و دریا شد و دشمن را در میان گرفت. بعثی هایی که در غرور کاذب نشسته بودند، در پنجه اقتدار رزمندگان ایرانی، چون گنجشکی در پنجه باز بودند.

حیات: حدود دو هفته قبل از عملیات با فرعون درون شان به نوشانوش مشغول بودند که عصای موسی بر سرشان نشست و مستی باده را از سرشان پراند. ضربه چنان کاری بود که دنیای حامی صدام هم فهمید این جنگ اگر پیروزی داشته باشد نه عراق (مستظهر به حمایت بلوک استکباری قدرت) که ایران خواهد بود. همان کشوری که یکه و تنها، در اوج تحریم ها، مردانه از خویش دفاع می کند و با خون پاک فرزندان خود، وجب به وجب، خاک خویش را از لوث وجود صدامیان کافر کیش، طهارت می دهد.

آنان دیدند که نه فقط خط دفاعی اول شان که با انواع موانع و تله های انفجاری و مین های گوناگون و خورشیدی ها و... حفاظت می شد، شکست که شکست در خط چهارم شان هم ذوالفقار وار وارد آمد. باز دیدند و فهمیدند که فقط خطوط زمینی شان نیست که در هم شکسته بلکه در آسمان هم ماجرا همین است و دشمن که به برتری عددی هوایی خود می نازید با از دست دادن 80 فروند جنگنده، بخش مهمی از توان هوایی خود را هم از دست داد. این هم جز "شکست کامل" معنایی نداشت. علاوه بر آن، شرط بندی های طراحان شرقی و غربی بر نفوذ ناپذیری، خطوط دفاعی دشمن هم به بازی باخت- باخت تبدیل شد و همه آنان را دچار کابوسی کرد که نه فقط در خواب که در بیداری هم بر سرشان آوار می شد.
رسانه ها در آن روز ها گزارش دادند که شرایط برای عراقی‌ها به قدری وخیم شده بود که صدام حسین با حضور در بین نیروهایش، سرلشکر طالع خلیل رحیم الدوری، از لشکر سوم را تنزیل درجه داده، از سمت خود برکنار کرد. او همچنین چندین تن از درجه‌داران رده پایین عراقی را به دلیل بازده نظامی پایین توسط جوخه‌های اعدام تیرباران نمود. او سپهبد ضیاءالدین جمال فرمانده سپاه پنجم در شمال عراق را به فرماندهی لشکر سوم منصوب کرد. عراقی‌ها شروع به سربازگیری مجدد کردند و حتی سربازانی با سن ۱۵ سال را به استخدام ارتش درآوردند.

باری، ضربه کاری بود به گونه ای که؛ ۸۱ تیپ و گردان عراقی، ۷۰۰ تانک و 1۵۰۰ خودرو نظامی دشمن را منهدم و ۸۰ هواپیمای عراقی را ساقط کردیم. به معنای واقعی کلمه می توان گفت ما در کربلای 5 ماشین جنگی دشمن را به گِل نشاندیم و تحقیر را به آنان تحمیل کردیم. نگارنده بر این قضیه مومنیم که این پیروزی، قبل از آنکه به همت رزمندگان این عملیات روی دهد، به حرمت خون پاک غواص های مظلوم کربلای 4 است. انگار قطرات آن خون های پاک، دریا شد، خروشید و طوفانی سهمگین برخاست و دشمن را در هم شکست.....

محمد رضا شهیدی خراسانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران