جمعه 16 خرداد 1399 |

بنیاد شهید و امور ایثارگران تابع قانون است

14:0:0    1397/10/19 یادداشت؛

بنیاد شهید و امور ایثارگران تابع قانون است

حیات: بنیاد شهید و امور ایثارگران تابع قوانین و ضوابط مصوب است و اگر بودجه مورد نیاز در بخش درمان و بیمه ایثارگران محقق شود، بنیاد مسئولیت بیمه ایثارگران شاغل را نیز همچون گذشته بر عهده می‌گیرد.

طاهره ساعدی

حیات: هیچگاه بنیاد شهید و امور ایثارگران از خدماتی که قانون انجام ان را بر عهده اش گذاشته و این نهاد را مکلف به انجام ان کرده شانه خالی نکرده است.

این نهاد که فلسفه وجودی اش هم بر مبنای تکریم خانواده های شاهد و ایثارگر و ارائه خدمات و تسهیلات قانونی به جامعه معزز تحت پوشش شکل گرفته خدمت به این عزیزان را پیوسته مایه فخر و مباهات عنوان کرده است.

ارائه خدمات فرهنگی، درمانی، اشتغال، تسهیلات مسکن و ... از جمله این وظایف بوده که بنیاد تمام تلاش خود را همواره بر ان داشته است تا بر اساس بودجه مصوب و اختصاص داده شده توسط مجلس و دولت به بهترین وجه ممکن ان را اجرا کند.

بسیاری از مدیران و کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران از جامعه تحت پوشش هستند بنابراین مشکلات این عزیزان را خیلی خوب درک می کنند و در حقیقت مشکلی که برای خانواده های شاهد و ایثارگر پدید می اید برای مدیران بنیاد بسیار ملموس است و همین امر باعث شده تا تمام هم و غمشان برطرف کردن و حل مشکلات جامعه شاهد و ایثارگر باشد.

بیمه درمانی یکی از خدماتی است که انجام ان توسط قانون گذار بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز دستگاه هایی گذاشته شده که ایثارگر در ان مشغول به کار است. بر اساس ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل و بازنشسته بر عهده دستگاه‌ها است و بنیاد نیز وظیفه پرداخت بیمه درمانی ایثارگران غیر شاغل را دارد که شامل یک میلیون و 250 هزار نفر خانواده شاهد و ایثارگر می شود.

تا سال 93 ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی بر اساس مفاد ان، اجرا می شد در این سال( 1393) به دلیل مشکلات ادارات و دستگاه‌ها، دولت مصوب کرد دستگاه ها از سرفصل بودجه خود پولی را به بنیاد پرداخت کنند و بنیاد مکلف به پرداخت حق بیمه همه ایثارگران( شاغل و غیر شاغل و بازنشستگان) شود. بنیاد این مصوبه دولت را با تحت پوشش بیمه دراوردن تمامی اعضای خانواده شهدا و ایثارگران که تعداد ان ها به 1 میلیون 700 هزار می رسید اجرا کرد اما متأسفانه دستگاه‌ها از تعهد خود عدول کردند و از سرفصل اعتبارات خود پولی به بنیاد پرداخت نکردند و این مسئله مشکلات مالی و اعتباری زیادی را در رابطه با هزینه بیمه درمانی ایثارگران به بنیاد تحمیل کرد.

عدم تعهد دستگاه‌ها در پرداخت سرفصل‌های اعتباری خود به بنیاد، افزایش بیش از 50 درصدی هزینه‌های بیمه تکمیلی با توجه به عدم امکان افزایش بودجه و در نتیجه ایجاد مشکلات بودجه ای باعث شد به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و با تصویب هیات دولت، مجدداً مسئولیت بیمه درمانی ایثارگران شاغل و بازنشسته به دستگاه‌ها محول شود.

این مصوبه هیات دولت باعث ایجاد مشکلات مقطعی برای بیمه درمانی برخی از ایثارگران شاغل در دستگاه ها شد که البته بسیاری از دستگاه ها با تصمیمات ضربتی مدیریتی و اجرای ان، ایثارگران را تحت پوشش بیمه مکمل با همان سطح خدمات بیمه تکمیلی طرف قرارداد بنیاد قرار دادند و بسیاری از دستگاه ها نیز در حال انجام کارها و قراردادها با شرکت های بیمه برای ایثارگران شاغلشان هستند. با این حال هنوز مشکل به ویژه برای برخی بازنشستگان رفع نشده است و همین سبب شده مجلس شورای اسلامی با بررسی دوفوریتی طرحی موافقت کند که در صورت تصویب نهایی آن، خدمات درمانی و بیمه تکمیلی تمامی خانواده های شاهد و ایثارگران به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار می شود.

بر اساس این طرح، مجددا کلیه خدمات مربوط به حوزه بهداشتی و درمانی ایثارگران اعم از جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا به طور متمرکز توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه خواهد شد و اعتبارات مورد نیاز آن هم هر سال در بودجه سنواتی کشور پیش‌بینی می‌شود.

همان طور که پیشتر مسئولان بنیاد و به ویژه رئیس عالی ان به صراحت بیان و تاکید کرده اند، این نهاد تابع قوانین و ضوابط مصوب است و اگر بودجه مورد نیاز در بخش درمان و بیمه ایثارگران محقق و پرداخت شود، بنیاد با افتخار مسئولیت بیمه ایثارگران شاغل را نیز همچون گذشته بر عهده می‌گیرد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :