جمعه 20 تیر 1399 |

7 آذر، روزی به مثابه تاریخ قهرمانی دریایی ها

13:27:0    1397/09/07 یادداشت؛

7 آذر، روزی به پهنای تاریخ قهرمانی رزم اوران دریا

حیات: دیگران هستند که نداشته های خود را با خیال، جبران می کنند. برای خود تاریخ می سازند و هویت می تراشند. ما اما ایرانی هستیم. ریشه در تاریخی 7 هزار ساله داریم با قهرمانانی که از جنس واقعیت و بالاتر از آن؛ عین حقیقت اند.

محمد رضا شهیدی خراسانی

حیات: دیگران هستند که نداشته های خود را با خیال، جبران می کنند. برای خود تاریخ می سازند و هویت می تراشند. ما اما ایرانی هستیم. ریشه در تاریخی 7 هزار ساله داریم با قهرمانانی که از جنس واقعیت و بالاتر از آن؛ عین حقیقت اند.

ما نیاز نداریم برای تاریخ سازی، قهرمانان تخیلی بسازیم و پرده سینما را عرصه بروز قهرمانی ها کنیم و با آن برای خود به تعریفِ هویت بپردازیم. ما اسطوره های مان را زندگی و به اسوه هایی تبدیل می کنیم که می تواند در رزمگاه به واقعیتی بی بدیل تبدیل شود. زمین و آسمان و حتی دریا، گواهِ ظهورِ قهرمانانِ بزرگ ماست.

تاریخ به احترام کسانی بر می خیزد که ایستادن را و حتی ایستاده مردن را معنایی نو شدند تا دریا هم به هر قطره گواه آن حماسه عظیم شود. عملیات بزرگ مروارید را می گویم. همان عملیاتی که نیروی دریایی عراق را به صفر رساند و سیادت دریایی ایران را امضایی ماندگار نهاد. در جریان این عملیات، نسلِ آرش، تیرهای غیرت را در چله نهادند و به سوی دشمن شلیک کردند و نتیجه این شد که؛ ۴ فروند قایق موشک‌انداز عراقی کلاس «اوزا» و ۷ فروند شناور دیگر عراقی غرق و ۶ فروند میگ-۲۳، یک فروند میگ-۲۱ و یک فروند بالگرد سوپر فرلون نیروی هوایی عراق سرنگون شد. همچنین در این عملیات فانتوم‌های ایرانی سه فروند میگ-۲۳ عراقی را سرنگون و دست کم 13 کشتی حامل موشک و اژدر را با استفاده از موشک ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک غرق کردند. البته در این رزمِ بی امان، ناوچه قهرمانِ پیکان هم در پهنه نیلگونِ خلیجِ همیشه فارس، جاودانه شد و یک فروند فانتومِ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی نیز در این جاودانگی همراه پیکان شد اما نقشی که این نبرد، با قوت تمام ایفا کرد، طهارتِ دریا از آلودگی وجود متجاوزان بود.

بعد این ضربه بزرگ، عراق از دریا محو و صدور نفتش نیز با مشکلات عدیده مواجه شد. چنانکه در خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی در کتاب " روزی که نیروی دریایی عراق فلج شد" به مناسبت " سی ‌و پنجمین سالگرد عملیات مروارید" آمده است: عراق برای صدور نفت خود مجبور شد به اردن و ترکیه متوسل شود و امکان صدور نفت از طریق خلیج فارس برایش ممکن نبود.

عراقی‌ها برای صدور نفت به بندر جیهان ترکیه متکی بودند و مقداری را هم توسط تانکرهای نفت کش از طریق «اردن» صادر می‌کردند .... عراق نتوانست کشتی‌ها و سلاح‌های فراوان جنگی که از ایتالیا خریده بود را به منطقه بیاورد. این البته یک روی سکه بود؛ موفق و مانا، روی دیگر سکه هم باز پیروزی ما بود که هم توانستیم، نفت خود را صادر و هم نیازهای خود را از طریق دریا وارد کنیم. چیزی که مثل خار در چشم دشمن می نشست و احساس حقارت را در همه نفس هایش، تکرار می کرد.

باری، 7 آذر، فقط یک برگ از تاریخ قهرمانی های ملتی است که همواره در این قامت ظاهر شده است . سرفرماندهیِ این "رزمِ نمایان" در دریا با ناخدا محمدابراهیم همتی، فرمانده ناوچه موشک انداز پیکان بود وی در جریان این عملیات به مقامِ عظمای شهادت رسید و در آسمان نیز، ستوان یکم حسن مفتخری و ستوان دوم محمد کاظم روستا که خلبانی فانتوم ایران را بر عهده داشتند و جاودانه شدند.

در کنار شهدای پیکان و فانتوم، خلبانانِ همیشه قهرمانِ نیروی هوایی در آن روز و با درجه آن روز که دشمن را درسی فراموش ناشدنی دادند، سرگرد حسین خلعتبری، سرهنگ دوم عباس دوران، سرهنگ یاسینی و سرهنگ کیان ساجدی، سرهنگ مهدی دادپی ، سرهنگ محمد ابراهیم کاکاوند بودند که در عملیات مروارید نقش کلیدی داشتند. یادِ آنان تا همیشه در صحیفه تاریخ و سینه مردم می ماند و مصداق همان قوه و توانی می شود که "ترهبون به عدوالله" است و دشمن را از شنیدن نام ایران، به هراس می اندازد، چه ما مردمی هستیم که با غیرت، ناممکن ها را به بهترین امکان در می آوریم و نمی شود را به می شود قطعی تبدیل می کنیم. ما بر پرده نقره ای سینما، قهرمان خیالی نمی سازیم بلکه پهنه دریاها، محل مشقِ قهرمانانِ واقعی ایران است.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران