جمعه 15 آذر 1398 |

شوشتری

15:20:0    1397/07/26

بخوان به نام شهیدانِ وحدت....

غلامرضا بنی اسدی این روز ها که باز اشرار و سر پنجه های دشمن صهیونیستی- وهابی، در شرق کشور، با گروگان گرفتن مرزداران، به حرمت مرز، تعدی کرده اند.

بیش از همیشه یاد مردی می افتیم که به مرز و مرز نشین هویتی یگانه بخشید چنانکه مردمان آن دیار نورانی میان جانِ خود و میهن خویش تفاوت نمی گذاشتند و جسم و خاک وطن برایشان یکی بود که اگر هرکدام زخم برمی داشت، دیگری هم درد را احساس می کردند. مردی که جان داد تا جامعه به درکی چنین برسد.

یاد سردار شهید نورعلی شوشتری که محور شهدای وحدت بود. به باور من این یگانگی میان تن و وطن در خود او هم چنان به وجود آمده بود که او را عین وحدت کرده بود. همه می دانیم که؛ وحدت، آموزه جامعه ساز و جهان نواز اسلام است و هر کس را می توان به همان اندازه مسلمان دانست که به امر «واعتصموا بحبل ا... جمیعا ولا تفرقوا» معتصم و عمل کننده است.

هر کس را به همان اندازه می توان مستظهر به حمایت دست خداوند دانست که از تفرقه گریزان و به وحدت مسلمین معتقد است.

مسلمانی و ایمان، تنها سخن نیست که بر زبان آوریم. بل گفته زمان را باید مومنانه معتقد بود و هوشمندانه به عمل درآورد که فرموده اند: «الایمان عقد بالقلب اقرار باللسان و عمل بالارکان» پس هر کس می خواهد ایمانش را به کمال رساند، باید اخلاق وحدت مدار نبوی را سرلوحه خویش قرار دهد. شوشتری، ضشهادت را زندگی می کرد و زندگی اش هم دفتر مشق شهادت بود از همان عصر دفاع مقدس تا وقتی در خون خود نشست.

او به سربلندی ملت می اندیشید و باور داشت که وحدت ، علاوه بر دستوری دینی، امروز، ضرورت اعتلای جایگاه ایران هم هست، یعنی اگر کسی فقط دغدغه ملی و سربلندی وطن داشته باشد، باز باید با همه وجود برای ارتقای وحدت بکوشد. از این منظر می توان گفت آن که کلامش، عملش، حتی اشاره و نگاه و کنایه اش، جام بلورین وحدت را خراش می دهد، هم باید در دیانت خود شک کند و هم در وطن خواهی خود.

َ این خاص سال شهادت سردار نبود که حرف امروز هم هست و می توان به صدای بلند گفت که امروز، تفرقه، بازی در زمین دشمن است بر اساس نقشه دشمن، دشمنی که سربلندی ما را باعث سرشکستگی خود می داند و سربلندی خود را در افتراق و سرشکستگی ما. پس هوش سیاسی در کنار باور دینی اقتضا می کند همه برای تناورتر شدن درخت وحدت بکوشیم و اگر شوشتری ها و محمدزاده ها و مولوی های بلوچ در منطقه ... با خون خود این درخت را آبیاری کردند، ما با هوشیاری خود به سایه گستر شدن آن کمک کنیم.

این وظیفه دینی و ملی ماست پیام خون 42 شهید آن واقعه و همه شهدای راه عزت است که باید ایستادن بر مدار وحدت را به راهبردی همیشگی تبدیل کرد.

بزرگداشت شهدا نیز همین را اقتضا می کند که برادری خود را استحکام بخشیم. پشت به پشت هم بدهیم تا پشت همه بدخواهان را به خاک بمالیم. شانه به شانه هم دهیم تا نسیم عزت زلف وحدت و مهربانی را شانه بزند. این پیام خون شهیدان است که تا همیشه کنار هم، برادر هم و غم خوار هم باشیم. ما تجسم همان نگاهی هستیم که سعدی بزرگ طراحی کرد که بنی آدم اعضای یک پیکرند و ما "بنی ایران" در این یگانگی، محکم تریم و پای این آرمان هم محکم تر می ایستیم . این نیز یعنی راه شوشتری همچنان ادامه دارد

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :