پنجشنبه 15 خرداد 1399 |

12:0:0    1397/07/18 یادداشت؛

تاکتیک تحریف در جنگ روانی

حیات: تاکتیک تحریف یکی از شناخته شده ترین تاکتیک های جنگ روانی است که در تمام دانشکده های عملیات روانی تدریس می شود.


حمید ضیایی پرور، کارشناس ارتباطات

حیات: تاکتیک تحریف یکی از شناخته شده ترین تاکتیک های جنگ روانی است که در تمام دانشکده های عملیات روانی تدریس می شود. در این تاکتیک بخشی از محتوای مورد نظر که می تواند خبر یا گفتگو یا مقاله باشد به گونه ای تغییر داده می شود که منظور دیگری را بر خلاف معنای اصلی آن به مخاطب القا کند. این تاکتیک عمدتا توسط رسانه های کشور رقیب علیه مردم یک کشور هدف مورد استفاده قرار می گیرد. به همین جهت آن را در زمره تاکتیک های جنگی از نوع روانی طبقه بندی می کنند.

البته برخی از رسانه ها و رسانه نگارها از این تاکتیک در مقابله با دولت استفاده می کنند و نمونه های بسیار زیادی از بکارگیری این تاکتیک را می توان در رسانه های ایران مثال زد.

اما استفاده از جایگاه جانبازان گرانقدر و سوء استفاده ابزاری از آنها برای تخریب اقدامات دولت و یا یک نهاد وابسته به آن، بسیار نکوهیده و نادرست است. در سال های اخیر به کرات مشاهده شده که از جانبازان گرانقدری که دچار مشکلات متعدد در حوزه درمان یا مسکن یا حقوق حقه خود شده اند سوء استفاده ابزاری شده آن هم توسط رسانه هایی که خود را ارزشی می دانند.

آخرین نمونه این تحریف آشکار، درج تیتری در مورد علیرضا یزدان پناه جانباز معزز دفاع مقدس است. ابتدا یک خبرگزاری در خبری که به تاریخ 4 مهر بر روی خروجی خود مخابره کرد در تیتر درشت ادعا کرد:« گفت و گو با جانباز شیمیایی ۷۰ درصد: با کارتن خوابها زندگی میکنم.»

بعد از آن هم رسانه های متعددی همچون یک خبرگزاری پر مخاطب عینا همین خبر را با همین تیتر بازتاب دادند. حتی به مصداق آن ضرب المثل یک کلاغ چهل کلاغ، رسانه های بعدی تیتر زدند: جانباز 70 درصدی که کارتن خواب شد! کارتن خوابی اصطلاحی است برای کسانی که هیچ چیزی حتی سرپناهی برای خوابیدن ندارند. اغلب کارتن خواب ها دارای مشکلات جسمی و روحی و یا اعتیاد هستند و از خانواده طرد شده اند.

تصور عمومی از تیتر این دو رسانه، است که یک جانباز شیمیایی 70 درصد کارش به کارتن خوابی کشیده و از بس به او رسیدگی نشده، در کنار کارتن خواب ها زندگی می کند. اما به متن خبر که مراجعه می کردید این جملات درج شده بود: «در محل زندگی با کارتن خواب ها زندگی می کنم. برای این افراد غذا می برم با آنها درددل می کنم و از بودن در کنارشان لذت می برم، دردهایم را اینگونه تسکین می دهم.»

می دانید که بسیاری از مخاطبان اساسا تیتر مطالب را می خوانند و سراغ محتوای گفتگو نمی روند. در این ماجرا هم اگر چه این جانباز معزز دارای مشکلات فراوانی است اما واقعیت ماجرا نشان می دهد نه تنها وی کارتن خواب نیست بلکه با همان روحیه ایثارگری که در جبهه های دفاع مقدس داشته است، و با همه دردها و رنج های حاصل از عوارض بمب های شیمیایی، زندگی خود را وقف کارتن خواب ها کرده است. با همسرش برای این اقشار محروم غذا درست می کنند و خود برای آن ها به همراه بسته های کمکی دیگر می برد، به بیان این جانباز عزیز، در گفت و گویی که با یک خبرگزاری در هفته دفاع مقدس داشتم همین مسایل را عنوان کردم ولی متاسفانه عمدی یا سهوی یا به خاطر مسایلی دیگر، صحبت های من را به گونه ای دیگر بازتاب داده و عنوان آن را به گونه ای شیطنت آمیز "جانبازی که با کارتن خواب ها زندگی می کند" نگاشته اند که برداشت کاملا نادرستی از زندگی و صحبت های من را برای خوانندگان ایجاد می کند. وی تصریح کرد: من به خاطر عوارض ناشی از مصدومیت شیمیایی رنج زیادی می کشم با مشکلاتی هم مواجه هستم ولی کارتن خواب نیستم آن ها را دوست دارم و زندگیم را وقف آن ها کرده ام.

رسانه ها و رسانه نگارهای به کارگیرنده این تاکتیک، ممکن است در تخریب وجهه دولت، بتوانند تا حدی موفق شده و به مردم القا کرده باشند که به جانبازان رسیدگی نمی شود. هر چند خود این نوع تخریب گری ، دودش فقط به چشم دولت و نهادی به نام بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی رود بلکه به نوعی به وجهه کل نظام آسیب می زند و دستاویزی برای رسانه های معاند می شود و به نوعی خوراک ان ها را تهیه می کند، اما آیا این رسانه های محترم لحظه ای با خود اندیشیده اند که با بکارگیری این تاکتیک عملیات روانی، با آبروی این جانباز دفاع مقدس نیز بازی کرده اند؟ وقتی به یک جانباز معزز اتهام دروغین کارتن خوابی زده شود، مانند این است که ترکشی بر پیکر رنجور او وارد کرده اند. 

اکنون مساله واضح است: دو خبرگزاری کشور صراحتا تیتر زده بودند: جانباز: با کارتن خواب ها زندگی می کنم. همان جانباز در گفت و گو با سایت حیات صراحتا گفته است: کارتن خواب نیستم.

این صراحتا تحریف واقعیت در روز روشن است. کمترین جبران مافات این است که این رسانه ها، خبر خود را اصلاح کنند و از این جانباز عزیز عذرخواهی کنند.

بررسی عملکرد این نوع خبرگزاری ها نشان می دهد که با گذشته چندین روز از این تحریف آشکار و اطلاع دقیق از اعتراض جانباز مورد اشاره و خبر منتشره سایت حیات، این رسانه ها نه تنها در صدد اصلاح یا تکذیب خبر خود بر نیامده اند بلکه با نگه داشتن این دروغ آشکار در خروجی خود، موجب استناد رسانه های بیگانه به این اخبار برای تبلیغات سیاه علیه نظام جمهوری اسلامی شده اند. شاید بهتر باشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه های رصد کننده رسانه ها نسبت به این دروغ آشکار آن هم با این وسعت در رسانه هایی که نامشان خبرگزاری است ورود پیدا کنند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :