سه شنبه 30 مهر 1398 |

مشارکت فعال اجتماعی جامعه شاهد و ایثارگر در قالب 160 تشکل

1397/05/22 یادداشت؛

مشارکت اجتماعی جامعه شاهد و ایثارگر در قالب 160 تشکل

حیات: جامعه مدنی عبارت از مجموعه ای از انجمن ها، گروه ها، تشکل ها، نهادها و سازمان هایی است که به صورت غیردولتی، آگاهانه و داوطلبانه و بدون جای گرفتن در نهاد قدرت برای گفت و گو در مورد مسایل مختلف، بیان افکار و عقاید، طرح مشکلات، اگاه کردن جامعه از حقوق خود و مطالبه ان، برآوردن خواست ها و نیازهای خود و ذینفعانشان تلاش می کنند.


طاهره ساعدی

جامعه مدنی عبارت از مجموعه ای از انجمن ها، گروه ها، تشکل ها، نهادها و سازمان هایی است که به صورت غیردولتی، آگاهانه و داوطلبانه و بدون جای گرفتن در نهاد قدرت برای گفت و گو در مورد مسایل مختلف، بیان افکار و عقاید، طرح مشکلات، اگاه کردن جامعه از حقوق خود و مطالبه ان، برآوردن خواست ها و نیازهای خود و ذینفعانشان تلاش می کنند. این مشارکت از یک سو مانع اعمال سلیقه ای قانون در دستگاه های دولتی می شود و از دیگر سو، تسهیل کننده فعالیت های انان در جهت تحقق خواست های قانونی شان است. مهم ترین نقش سازمان های مردم نهاد مانند تشکل ها، افزایش مشارکت اجتماعی است و این مشارکت عامل پیشرفت و توسعه جامعه هدف و در نهایت کشور است، اصولا جامعه بدون تکیه بر ظرفیت سمن ها، نمی تواند در مسیر اعتلا و پیشرفت قدم بردارد.سمن ها می توانند در کنار حمایت های حاکمیت، دولت و نهادهای زیرمجموعه ان،، برای رفع موانع و اعطای حقوق قانونی، قدم های موثری بردارند.

در جامعه شاهد و ایثارگری بیش از 160 تشکل رسمی و دارای مجوز به ثبت رسیده است که شاید هر کدام در اساسنامه خود هدف خاصی را دنبال کنند ولی در مجموع همه ان ها در راستای رسیدن به هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارتقا خدمات رسانی به جامعه شاهد و ایثارگر فعاالیت می کنند بنابراین تبادل افکار و انتقال ایده ها برای رسیدن به اهداف این تشکل ها، امری حیاتی است که بنیاد زمینه را برای این امر فراهم می کند و هر از چندگاهی روسای تشکل های گرد هم می ایند تا مسایل مهم جامعه هدفشان را به هم و بنیاد منتقل کنند.

حل مشکلات جامعه شاهد و ایثارگر بدون مشارکت انان، امکان پذیر نیست . مشارکت دادن اعضای جامعه هدف در امور اجتماعی به نوعی آگاه کردن آنها از حقوق، خواسته ها و نیازهای متعالی شان است. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بند هشت اصل سوم توجه به تشکل ها و مشارکت های اجتماعی شده است که به نوعی بستر سازی برای مشارکت های مردم و نیز جامعه شاهد و ایثارگر در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که بنیاد شهید و امور ایثارگران با حمایت و همراهی این تشکل ها گام های خوبی در این زمینه برداشته است.

بنیاد اگاه است که نتیجه مشارکت افراد زیرمجموعه اش، انباشت سرمایه اجتماعی است و نوعی قدرت در هر جامعه به ویژه در جامعه شاهد و ایثارگر محسوب می شود و می داند که نبود مشارکت ایشان، باعث نادیده شدن برخی مسایل و در نتیجه ایجاد مشکلات زیاد است بنابراین به گفته دکترعلیرضا کریمیان مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی، این نهاد، در پی حمایت از این تشکل ها که گاهی هم بسیار منتقد هستند برامده است زیرا اطمینان دارد همکاری ان ها، باعث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارتقا خدمات رسانی به جامعه شاهد و ایثارگر خواهد شد.

داشتن مشارکت های اجتماعی در جوامع، نوعی قدرت و سرمایه اجتماعی است که باعث پیشرفت های اقتصادی و بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی و نیز سیاستس می شود و همین مزیت است که به گفته نریمانی معاون مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر ، بنیاد را بر ان داشته بستری برای اجتماع تشکل های متفاوت در این حوزه فراهم اورد تا از قدرت این مجوعه ها در اطلاع رسانی و رفع مشکلات انان استفاده کند. مخصوصا که به گفته منصوره کرمی همسر شهید علیمحمدی( شهید هسته ای) بهترین کسانی که از مشکلات و رنج های خانواده شهدا و ایثارگران اگاه هستند خود ایشان می باشند.

مشارکت های اجتماعی در قالب تشکل ها، مزایایی از جمله؛ نهادینه سازی مشارکت و افزایش و ارتقاء سرمایه اجتماعی، حلقه واسط بودن بین مردم و مسئولین نظام، هدایت منابع انسانی، انسجام بخشی به گروه های انسانی ، دست یابی به اهداف اجتماعی، سهولت دسترسی به آرمان های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، اجتماعی شدن، کاهش جرایم، ایجاد همبستگی در مبانی فکری و عقیدتی، نوعی صله رحم اجتماعی، پیگیر شدن مسائل اجتماعی و معیشتی و کاری، جلوگیری از رخوت اجتماعی، پیگیری مطالبات مردمی از مسئولین و... را در بر دارد. به عبارتی می توان نتیجه گرفت که حضور جامعه شاهد و ایثارگر در تشکل های رسمی باعث دخیل شدن ان ها در مشکلات و ارائه راه حل های مناسب از سوی خود ایشان، برای رفع ان و نیز بهبود کیفیت زندگی شان است. تشکل ها باعث می شوند حاکمیت و در این جا بنیاد شهید و امور ایثارگران، دستگاه ها و نهادهای دولتی و مجلس بدون در نظر گرفتن نظرات و خواسته های انان، تصمیم گیری و تصمیم سازی نکنند و جایگاه خانواده شاهد و ایثارگر را در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مهم و راهبردی تلقی کنند.

توجه به این سرمایه اجتماعی متمرکز شده در تشکل ها، بهترین و موثرترین نقشی است که مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز دیگر نهادهای مرتبط با این خانواده، می توانند داشته باشند و با شناسایی استعدادها و نخبگان، از توان انان در حل مسایل خانواده شاهد و ایثارگر، ایجاد ثبات و ارامش و اعتلای ان ها استفاده کنند. که در این راستا فعالیت های بنیاد شهید و امور ایثارگران بسیار حائز اهمیت است چرا که به بیان ریاست عالی بنیاد نخبگان شاهد و ایثارگر اتاق فکر بنیاد هستند و از توان انان باید در تمام امور مربوط به این نهاد و جامعه تحت پوشش و نیز ایران حداکثر استفاده را کرد.

مسلما مسیر راه بنیاد در رسیدن به اهداف هموار نیست و با مشکلاتی روبرو است ولی به گفته معاون مرکز دانش پژوهان و تشکل های بنیاد، مسئولان می دانند تشکل‌های غیردولتی نهادهایی توانمندی هستند که به عنوان بازوی دولت در تحقق الگوی مشارکت اجتماعی به شمار می روند و حلقه واسط بین حکومت، مسئولان و خانواده های شاهد و ایثارگر هستند.

بنیاد بر این باور است که فعالیت تشکل های شاهد و ایثارگر، به عنوان حلقه واسط بین بنیاد و جامعه تحت پوشش، نتایج بسیار مطلوبی را برای ارتقا خدمات رسانی و افزایش کیفیت زندگی جامعه هدف به همراه خواهد داشت. از این رو در تلاش است که تعداد تشکل ها را در محدوده خود افزایش دهد و با حمایت معنوی، زمینه های ایجاد آنها را تسهیل و فراهم کند که وجود بیش از 160 تشکل جامعه شاهد و ایثارگر گواه بر این ادعا است.

مشارکتی که از سوی اعضای تشکل های جامعه شاهد و ایثارگر در زمینه های متعدد بیان مشکلات، ایده پردازی، انتقاد از نحوه ارائه خدمات، ارائه راه حل برای رفع مسایل صورت می گیرد، می تواند نوعی پویایی در این خانواده ایجاد کند و نهایتا نه تنها باعث ارامش و افزایش امید شود بلکه با تسری ان به جامعه، تاثیر بسیار مهمی در انتقال و ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :