سه شنبه 24 تیر 1399 |

رزمِ شاهین راد، یک گردان در برابر 14 گردان

16:0:0    1397/03/18 یادداشت:

رزمِ شاهین راد، یک گردان در برابر 14 گردان

محمد رضا شهیدی_قهرمانانِ مان را نمی شناسیم. بله، نمی شناسیم. عوضش تا دلتان بخواهد قهرمانانِ بدلی غرب را می شناسیم و بچه های ما از ما هم بیشتر می شناسند و گاه چنان به وادی افراط می افتند که در بازی های کودکانه شان، قهرمانان خیالی غرب را تواناتر از قهرمانان واقعی تاریخ خود ما می دانند. تعجب نکنید، دیدم که می گویم. من روزنامه نگارم و به همه چیز دقت می کنم. با دقت هم می شنوم.

این را در کلاس ها هم گفته ام که خبرنگار و روزنامه نگار باید مهارت خوب و همه جانبه دیدن را داشته باشد و مهارت خوب وهمه جانبه شنیدن را نیز هم. اینکه می گویم برخی کودکان ما در بازی هاشان دست بالا را به قهرمانان خیالی غرب می دهند را از زبان خودشان شنیده ام که در نگاه شان رمبو و مرد عنکبوتی و... از رستم خودما قوی تر است! بچه ها گناهی ندارند.

گناه به گردن ماست که نتوانسته ایم قهرمانان خودمان را درست معرفی کنیم یا اصلا برای معرفی آنان کلمه ای بر زبان آوریم اما بچه به دنبال قهرمان است و فضای خالی ذهنش درغفلت ما- می شود مزرعه بیگانگان.

نتیجه هم روشن است؛ دل دادن به "خیال ساخته های بیگانه"! حال انکه ما مردانِ مرد فراوان داریم و در همین دوران معاصر هم مردانی داریم که هزار حرف برای گفتن دارند، مثل همین "امیر دلاور ارتش ایران" فرض الله شاهین راد! مردی که معرکه های مرد افکن را با پیروزی پشت سر گذاشت و حتی منِ روزنامه نگارِ دفاع مقدس هم او را نمی شناختم تا اینکه از نگاه یک پاسدارِ رزمنده در یک گروه رزمندگان در باره او خواندم که دردمندانه نوشته و پرسیده بود؛ چند نفر از شما این مرد رو می شناسید؟ چند نفر از شما تابه حال نامی از امیرفرض‌الله شاهین‌راد رو شنیدید؟ این مرد فرمانده گردان ۱۴۴ ارتش ملی ایران بود.

در سوم آبان ماه سال ۱۳۵۹ ،فرض الله شاهین راد، با درجه سرگرد ی ، به همراه گردانش مقابل یک لشکر از نیروهای عراق ایستاد. خوب است بدانید، یک لشکر یعنی ۱۴ گردان، به عبارت دیگر دشمن به استعداد ۱۴ برابر نیرو و تجهیزات بیشتر داشت.

امیرشاهین راد و مردان گردان ۱۴۴ مقابل چنین دشمنی ایستادند و مانع از تصرف آبادان توسط لشکر عراق شدند، با ۲۵۰ شهید که در تاریخ ایران جاودانه شدند دشمنی که ۱۴ برابر بزرگتر و مجهزتر بود را مجبور به عقب نشینی کردند.

در این عملیات تاریخی گردان ۲۰۱ ژاندارمری به فرماندهی سرهنگ دارایی هم به آن ها پیوستند تا نقشی در تاریخ سازی مردان وطن ایفا کنند. این پاسدار غیرتمند در پی نوشت مطلب نیز چنین تحریر کرده است: این ها مردان بی ادعایی هستند که هرگز نامشان هم به گوشتان نخورده است ولی صفحات تاریخ را با غیرت رقم زدند، نیازی به تبلیغات و دوربین و پروپاگاندا ندارند، امنیت ایران تنها و تنها مرهون این مردان با غیرت و بی ادعاست. مردانی که در ارتش و سپاه و بسیج، نمونه فرلاوان دارند اما هرگز سر خودنمایی ندارند اما ما وظیفه داریم آنان را به جامعه معرفی کنیم. این یک عملیات پدافند غیر عامل است که در دفاع سخت و نرم از کشور می تواند نقش ماندگار داشته باشد.

این ما رسانه نگاران هستیم که باید نگاهسی نسل نو را به سوی قهرمانان ولقعی وطن برگردانیم. این ما هستیم که باید شاهین راد را، آبشناسان را، نیاکی منفرد را، و... به جامعه معرفی کنیم تا بدانند که ارتش ایران، همواراه قهرمان پرور است چنانکه سپاه و بسیج چنین بودند و هستند و در فردا های سخت هم خواهند بود. ان شاالله

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران