شنبه 10 آبان 1399 |

00:30:0    1399/04/08 وزیر امور خارجه در کنگره بین المللی نفس های سوخته:

شورای امنیت برای نخستین بار استفاده عراق از سلاح شیمیایی را بعد از جنگ تحمیلی محکوم کرد

وزیر امور خارجه با بیان اینکه رژیم عراق در سال ۱۳۶۳ برای نخستین بار استفاده از گاز شیمیایی را در جنگ علیه ایران مورد استفاده قرار داد، گفت: سازمان ملل متحد چندین بار در دوران دفاع مقدس اقدام به بازرسی در ایران و عراق کرد و ادعاهای هر دو طرف برای استفاده از سلاح شیمیایی را مورد بررسی قرار داد و در همه این بازرسی‌ها، سازمان ملل به این نتیجه متقن رسید که رژیم بعث عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. با این حال نخستین باری که شورای امنیت استفاده عراق از سلاح شیمیایی را محکوم کرد، بعد از جنگ تحمیلی بود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیام تصویری به دومین کنگره بین‌المللی نفس‌های سوخته و کنگره ملی تجلیل از قربانیان حقوق بشر آمریکایی، بمباران شیمیایی سردشت را یکی از ده‌ها حمله شیمیایی رژیم عراق عنوان کرد و گفت: قربانیان حملات شیمیایی در ایران طیف گسترده‌ای از سربازان و مردم غیرنظامی و عادی بودند و سردشت در حقیقت نقطه اوج وحشی‌گری رژیم صدام در استفاده از سلاح‌های شیمیایی بود.
وی در سالروز بمباران شیمیایی شهرستان سردشت آذربایجان غربی در سال ۱۳۶۷ توسط رژیم بعث عراق افزود: در این روز دو جلوه از انسانیت و وحشی‌گری را همزمان می‌بینیم؛ انسانیت و قدرت ایثارگران ایرانی که با وجود تحمل رنج و درد بمباران شیمیایی، هیچ‌گاه از دایره انسانیت خارج نشدند و از سلاح شیمیایی استفاده نکردند و این افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران در تاریخ است.
ظریف با بیان اینکه ایران هیچ‌گاه در مقابله با ظلم و وحشی‌گری، از اصول انسانی تخطی نمی‌کند، عنوان کرد: سازمان ملل متحد چندین بار در دوران دفاع مقدس اقدام به بازرسی در ایران و عراق کرد و ادعاهای هر دو طرف برای استفاده از سلاح شیمیایی را مورد بررسی قرار داد و در همه این بازرسی‌ها، سازمان ملل به این نتیجه متقن رسید که رژیم بعث عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
وزیر امور خارجه بمباران شیمیایی سردشت را یکی از ده‌ها حمله شیمیایی رژیم عراق عنوان کرد و گفت: قربانیان حملات شیمیایی در ایران طیف گسترده‌ای از سربازان و مردم غیرنظامی و عادی بودند و سردشت در حقیقت نقطه اوج وحشی‌گری رژیم صدام در استفاده از سلاح‌های شیمیایی بود.


وی سردشت را نشانه وحشی‌گری رژیم صدام در ایران و حلبچه را نشانه دیگری از وحشی‌گری این رژیم علیه مردم خود دانست و افزود: این افراد وحشی از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کردند و برای رسیدن به مقصد از هر روشی استفاده می‌کردند.
ظریف خاطرنشان کرد: رژیم عراق در سال ۱۳۶۳ استفاده از گاز شیمیایی را در جنگ علیه ایران برای نخستین بار مورد استفاده قرار داد و جمهوری اسلامی ایران این واقعیت را به جامعه جهانی و سازمان ملل اعلام کرد، اما متاسفانه کشورهای شورای امنیت سازمان ملل که همه منافع خودشان را در حمایت از رژیم متجاوز می‌دیدند، سکوت کردند. این در حالی بود که سازمان ملل با ارسال چندین گروه بازرسی، اعلام کرد رژیم عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به سکوت شورای امنیت در برابر تجاوزات گسترده رژیم بعث عراق، ابراز کرد: حتی وقتی سازمان ملل، عراق را به صورت رسمی آغاز کننده جنگ اعلام کرد، اعضای شورای سازمان ملل حاضر نشدند رفتار عراق را محکوم کنند. نخستین باری که شورای امنیت استفاده عراق از سلاح شیمیایی را محکوم کرد، بعد از جنگ تحمیلی بود و حتی در آن زمان نیز آمریکا تمام تلاش خود را به کار بست که حمله شیمیایی به حلبچه را بر گردن ایران بیندازد. نکته جالب این است، بسیاری از افراد مانند جان بولتون که در دولت کنونی آمریکا حضور دارند و یا داشتند، آن روزها استفاده عراق از سلاح شیمیایی را مذموم نمی‌دانستند.
وی افزود: سازمان جاسوسی آمریکا، سیا بارها تلاش کرد اسناد حمله عراق به حلبچه را از بین ببرد اما با دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در آن زمان و تلاش مردم قربانی آن جنایت، جهانیان حقیقت درباره سلاح‌های شیمیایی را متوجه شدند.
بنابه این گزارش، دومین کنگره بین‌المللی نفس‌های سوخته، شنبه ۷ تیرماه با حضور سعید اوحدی معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران در سالن جانباز شهید رسول زاده تهران برگزار و همزمان به صورت ویدئو کنفرانس در سراسر کشور پخش شد.

دومین کنگره بین‌المللی نفس‌های سوخته و کنگره ملی تجلیل از قربانیان حقوق بشر آمریکایی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران