سه شنبه 12 فروردین 1399 |

ایثارگری یک سرمایه اجتماعی و عامل رونق در تمامی عرصه ها است

23:0:0    1398/09/26 در دومین پنل تخصصی همایش ایثار اجتماعی تاکید شد:

ایثارگری یک سرمایه اجتماعی و عامل رونق در تمامی عرصه ها است

ادامه نشست های تخصصی همایش ملی ایثار اجتماعی با محوریت موضوعاتی چون شناختِ مبادی تربیتی،تعلیمی،رفتاری و اقتصادی کنش ایثارگرانه ، امروز،سه شنبه و در نوبت بعدازظهر در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حیات  ،پنل دوم از سلسله نشست های تخصصی ایثار اجتماعی در ساعت 13:30 بعدازظهر آغاز شد. در این نشست علی احمدی،دبیر پنل، غلامرضا جمشیدی، عضو هیئت علمی رشته علوم اجتماعیِ اسلامیِ دانشگاه تهران، و رضا جلالی مدیر کل امور ایثارگران شهرداری تهران شرکت داشتند و در این نشست به بحث و تبادل نظر پرداختند.
غلامرضا جمشیدی با اظهار اینکه این همایش فتح بابی است برای برخوردی جدی تر و علمی تر با «سرمایه اجتماعی ایثار»بیان داشت:بنیاد های تعلیمی و تربیتی شکل گیری فرهنگ ایثار و شهادت در کشور ما نیاز به واکاوی علمی و دقت نظربیشتری دارد و برای استفاده راهبردی از این ارزش، ابتدا باید آن را همچون یک «سرمایه اجتماعی» نگریست که می تواند در بسیاری از روند های موجود در جامعه تاثیر متحول کننده و شگرفی  جای بگذارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران،در ادامه اظهار داشت: انسان مدرن موجودی تلقی می شود که هر چه بیشتر به سوی توسعه و رشد عقلانی پیش می رود خود را از ارزش ها بی نیاز تر می بیند و این تفاوت عمده او با انسان اخلاق مدار و ارزش باور است، چرا که انسان ارزش باور در طول تاریخ کار های بزرگی انجام داده که هیچ یک از مکاتب علوم انسانی نمی توانند آن را توجیه کنند، دلیل آن تنها یک چیز است، انسان اخلاق مدار و ارزش گرا قویاً معتقد به انجام کنش هایی است که با غریزه خودخواهی درونی شده  در تضاد قرار می گیرد. 
وی  ضمن اشاره به تغییر مفهوم ایثارگری در دوران حاضر گفت: پس از پایان جنگ به عنوان جهاد اکبر و تغییر شرایط، مجاهدت و ایثارگری در زمانه کنونی به مراتب دشوارتر است. ما باید موضوع ایثارگری اجتماعی را در مدیران و نخبگان سیاسی کشور دنبال کنیم و انتظار می رود که مدیران و گردانندگان کشور از پیش قدم های ایثار اجتماعی باشند تا به دنبال آنها جامعه نیز این فرهنگ را درونی کند. 
جمشیدی با اشاره به نظرات حکمای اسلامی درباره حساسیت اخلاق حکومت گری اظهار داشت: ابن خلدون می گوید کسی که به قدرت می رسد 3 خصیصه روانشناختی را پیدا می کند .1. خودکامگی 2.توانگری و تجمل خواهی 3. تن آسایی و سکون در امور کشور داری، در اینجاست که می فهمیم پست مدیریتی یک میدان آزمایش و در عین حال یک میدان رزم است. شاید میدان رزمی دشوارتر از دوران دفاع مقدس. برای کسانی که به ایثار اجتماعی باور دارند، پست مدیریتی یک موهبت الهی است برای گسترانیدن عدالت و رسیدگی به حال محرومان جامعه.  آنکه مسند سیاسی در دست دارد ، بنا به گفته امام (ره) به تزکیه نفس احتیاج دارد. 
وی در پایان گفت: در نهایت قصد دارم تمام بحث هایم را اینگونه جمع بندی کنم که ایثار را تنها در صحنه نبرد خلاصه نکنیم و آن را در صحنه اجتماع و مدیریت این اجتماع بیاوریم. چرا که این نوع ایثار به همان میزان که ما همیشه از مقوله ارزش های والای ایثار و شهادت یاد می کنیم با اهمیت و ارزشمند است. 
در ادامه این نشست محسن محسنی از اساتید جانباز دانشگاه امام صادق موضوع « تحلیل خِرَد پذیری ایثار به حیوانات و از خودگذشتگی حیوانات نزد اندیشمندان مسلمان تا پایان قرن هفتم» را ارائه داد و با تببین غریزی بودن برخی از خصلت های والای اخلاقی و ارزشی گفت: از منظر دین ما انسان اشرف مخلوقات است، پس چگونه است که این موجود در مقابل یک موجود پست تر مثل حیوانات یا طبیعت از خودگذشتگی می کند؟ پاسخ این است که وقتی انسان خودش را برای حفظ حیات مخلوقات خداوند و طبیعت به خطر می اندازد به قُرب الهی نزدیک تر می شود. این مصداق همان شعر مولاناست که می گوید "این جهان کوه است و فعل ما ندا". ما اگر جهان راصحنه ظهور و بروز پروردگار بدانیم، خود را موظف خواهیم دانست که به آن زیان و آسیبی وارد نکنیم چرا که این نیز از گناهان بزرگ محسوب می شود. 
به گزارش حیات، آخرین مقاله از پنل دوم همایش ایثار اجتماعی، توسط امین نقی زاده از دانشجویان دانشگاه امام صادق با عنوان "بررسی اثر گذاری فرهنگ ایثار و شهادت بر رشد اقتصادی" ارائه شد. وی با اشاره به اهمیت ایجاد فرهنگ عمومی ایثار اجتماعی در میان مردم اظهار داشت: همانطور که بسیاری از اساتید بزرگوار و ارائه دهندگان به درستی مطرح کردند فرهنگ ایثار و شهادت موضوعی است که بایستی از بالا و نخست از زمام داران کشور آغاز شود ، اما نباید از سازو کار ها و شیوه های انتشار و گسترش آن در میان مردم جامعه غافل بود. فرهنگ ایثار و شهادت مروج سرمایه اجتماعی بزرگی است که منجر به مشارکت عمومی می شود و این مشارکت عمومی خود باعث بالاتر رفتن شاخص های رشد اقتصادی و گردش سرمایه و رونق تولید خواهد شد. وی در پایان افزود:اگر سرمایه های بلوکه شده در دست مردم و بخصوص قشر صاحب سرمایه از طریق دورنی کردن فرهنگ ایثار اجتماعی آزاد شود بسیاری از مشکلات اقتصادی بر طرف خواهد شد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :