سه شنبه 8 مهر 1399 |

اوج ایثار ملت ایران، دوران جنگ تحمیلی است

15:47:0    1398/09/26 معاون اول رییس جمهوری:

اوج ایثار ملت ایران، دوران جنگ تحمیلی است

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه ملت ایران در 40 سال گذشته نه فقط در صحنه های جنگ بلکه در صحنه‌های متعددی ایثار و فداکاری خود را به خوبی نشان داده‌اند، گفت: اوج ایثار ملت ایران، دوران جنگ تحمیلی است؛ در جنگ تحمیلی ملت ایران کاری کارستان کردند و اقداماتی انجام دادند که نمونه‌هایی از آن را فقط در تاریخ قرن‌های گذشته دیده یا شنیده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری حیات، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری صبح سه‌شنبه در اجلاسیه دومین همایش ملی ایثار اجتماعی که در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: مهمترین پیام همایش ایثار اجتماعی این است که ایران عزیز ما به شدت به این فرهنگ و راه نیاز دارد و هر چه از آثار ایثار اجتماعی به مردم بگوییم و این راه را زنده نگه داریم قطعا به دوام و قوام جامعه ایران کمک کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در انقلاب اسلامی مفهوم ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی به صورت عملی اجرا شد، افزود: مردم ایران آثار و برکات فرهنگ ایثار و فداکاری را در لحظه لحظه زندگی خود مشاهده می‌کنند. جایی که جامعه با مصائب و مشکلات بیشتری مواجه است و تهدیدات علیه یک تمدن و کشور زیادتر می‌شود، حتما زمینه ایثار و ازخودگذشتگی بیشتر و افراد زیادتری داوطلب قدم به میدان گذاشتن برای سربلند ماندن جامعه‌شان می‌شوند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به برخی مصادیق و الگوهای ایثار و فداکاری در انقلاب اسلامی اظهار کرد: امام خمینی (ره) در صدر ایثارگری و فداکاری در پیروزی انقلاب اسلامی قرار داشت؛ ایشان در زندگی، مبارزات، تبعید و دستگیری‌های مکرری که داشتند، همراه با یاران و نزدیکانشان در مسیر ایثار و فداکاری گام برداشتند و تا سر حد شهادت پیش رفتند. در اطرافیان امام راحل نمونه‌های بسیاری وجود دارد که زمانی که لازم بود خطر بپذیرند، خطر کردند و وارد صحنه شدند.
جهانگیری با بیان اینکه از جمله این افراد نزدیک به امام (ره) که ایثار و فداکاری بسیاری داشتند، مقام معظم رهبری بودند، تصریح کرد:‌ زمانی که مقام معظم رهبری در ایرانشهر تبعید شده بودند، به همراه تعدادی از دانشجویان کرمانی به ملاقات ایشان رفتیم؛ وضعیت زندگی در تبعید و شرایط سخت و روح بلند آرمانی ایشان باعث شد تا ده‌ها و صدها جوان بعد از این ملاقات احساس کنند که فضای روشنی برایشان ترسیم شده است.
وی همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را از دیگر شخصیت های برجسته‌ای معرفی کرد که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی با ایثار و فداکاری‌های خود گام‌های موثری برداشت.
معاون اول رییس جمهوری گفت:‌ زمانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از طرف امام خمینی (ره) جهت حضور و گفت‌وگو با جمعی از دانشجویان به اروپا سفر کرده بودند؛ در پایان جلسات ایشان و زمانی که قصد داشتند به سمت ایران حرکت کنند عده‌ای از دانشجویان به آقای هاشمی هشدار می‌دهند که اگر به ایران بازگردید، حتما از فرودگاه دستگیر شده و محکوم به اعدام می‌شوید. آیت‌الله هاشمی در پاسخ به این افراد می‌پرسند که با علم به رخ دادن این اتفاق، به نظر شما رفتن من به ایران برای انقلاب لازم است یا نرفتنم، که در پاسخ همه دانشجویان می‌گویند که رفتن شما لازم است و ایشان نیز به کشور بازمی‌گردند و دستگیر و سپس روانه زندان می‌شوند.
جهانگیری با بیان اینکه ده‌ها و صدها صحنه‌ ایثار و فداکاری یاران انقلاب و امام (ره) در دوران خفقان و مبارزه وجود دارد، اظهار کرد: اوج ایثار ملت ایران، دوران جنگ تحمیلی است؛ در جنگ تحمیلی ملت ایران کاری کارستان کردند و اقداماتی انجام دادند که نمونه‌هایی از آن را فقط در تاریخ قرن‌های گذشته دیده یا شنیده‌ایم.
وی با اشاره به نقش شهدا، خانواده شهدا و همچنین ایثارگران در جنگ تحمیلی، اظهار کرد: خانواده شهدا و شهدا کاری کردند که آنقدر بزرگ و ارزشمند است که باید بسیار گفته شود و از آن‌ها حفاظت و حراست شود تا به صورت صد در صد صحیح به آیندگان منتقل شود و از هر گونه پیرایه‌های سیاسی دور بماند.
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه ملت ایران در 40 سال گذشته نه فقط در صحنه های جنگ بلکه در صحنه‌های متعددی ایثار و فداکاری خود را به خوبی نشان داده‌اند، خاطرنشان کرد: ایثار و فداکاری ملت ایران طی 40 سال گذشته در صحنه‌های مختلف در تاریخ ثبت شده است. ملت ایران در دنیای پرتلاطم، مظلومانه از خود دفاع کردند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران