سه شنبه 8 مهر 1399 |

13:57:0    1398/09/26

ایثار اجتماعی باید به گفتمان جامعه تبدیل شود

نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر اینکه ایثار اجتماعی باید به گفتمان جامعه تبدیل شود، گفت: در هر نقطه‌ای نیازمند موفقیت باشیم به فرهنگ و روحیه ایثارگری نیاز داریم. بنیاد نیز در زمینه ایثار اجتماعی تلاش‌های زیادی را انجام داده است و همراهی محافل علمی و دانشگاهی نیز برای فعالیت‌های پژوهشی و گفتمان سازی در این زمینه ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری حیات، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی، نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز (سه‌شنبه) در اجلاسیه دومین همایش ملی ایثار اجتماعی به تصویب قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اشاره کرد و گفت: تصویب و ابلاغ این قانون چندین سال به طول انجامید و سرانجام پس از سال‌ها در دولت دکتر روحانی ابلاغ شد. 
وی افزود: طبق ماده 63 این قانون شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت متشکل از جمعی از وزرا، نمایندگان مجلس و نخبگان و فرهیختگان تاسیس شد و کار خود را از سال 1393 آغاز کرد و دبیرخانه این شورا نیز از همان زمان کار خود را آغاز کرد.
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با بیان اینکه هدف اصلی فعالیت‌های این شورا و دبیرخانه ترویج، توسعه و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در بین جامعه ایثارگری و کل کشور است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در زمانی که حکم نمایندگی خود در بنیاد شهید و امور ایثارگران را به بنده اعطا کردند بر ضرورت توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تاکید فرمودند و ما در بنیاد از تمام ظرفیت‌ها برای این کار کمک می‌گیریم.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برگزاری نخستین همایش ایثار اجتماعی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: دومین همایش نیز با همکاری دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد و مقاله و کتاب‌هایی نیز در جامعه نوشته شد.

230 هزار شهید تقدیم انقلاب و اسلام شده
معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه فرهنگ ایثار و شهادت که ریشه در عاشورا دارد در دوران دفاع مقدس به اوج خود رسید، خاطرنشان کرد: اگر فردی از حق خود به نفع دیگری یا دیگران بگذرد ایثارگری انجام شده است. این فرهنگ از زمان صدر اسلام و به خصوص دوران امام حسین (ع) به وجود آمده و رشد کرده است. این فرهنگ در کشورمان با انقلاب اسلامی تحکیم شد و در دوران دفاع مقدس به اوج خود رسید. 
وی با بیان اینکه شهادت اوج و نهایت ایثارگری است، به 230 هزار شهیدی که در کشور تقدیم انقلاب و اسلام شده اشاره کرد و افزود: در هر نقطه‌ای که نیازمند موفقیت باشیم به فرهنگ و روحیه ایثارگری نیاز داریم. در دوران دفاع مقدس صدام به پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و با حمایت قدرت‌های بزرگ دنیا به ایران حمله کرد، اما ملت ایران با دست خالی و به تنهایی توانست در برابر رژیم بعث بایستد و کار را به جایی برساند که صدام برای صلح با ایران التماس کند و به مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نامه نوشت تا جنگ پایان یابد که این پیروزی ثمره خون شهدا و ایثارگران است. 

 

جبهه جنگ امروز ما جبهه جنگ اقتصادی است
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با بیان اینکه امروز در کشور ما 64 خانواده دارای 5 شهید، حدود 85 خانواده 4 و 3 شهید و 7 هزار خانواده 2 شهید هستند که نشان از اوج فداکاری و از خودگذشتگی ملت ایران دارد، بر اهمیت ایثار اجتماعی در مسیر موفقیت جامعه تاکید کرد و گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه ایثار اجتماعی تلاش‌های زیادی را انجام داده است و از تمام فرهیختگان می‌خواهیم در این زمینه با دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت همکاری کنند. 
وی ادامه داد: رسانه‌ها نیز باید در انعکاس این موضوع فعال باشند و همراهی محافل علمی و دانشگاهی نیز برای فعالیت‌های پژوهشی و گفتمان سازی در این زمینه ضروری است.
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه جبهه جنگ امروز ما جبهه جنگ اقتصادی است که با توجه داشتن به ایثار اجتماعی در این عرصه هم می‌توانیم پیروز باشیم، اظهار کرد: ما از هر طریقی کار می‌کنیم تا یک جامعه ایثار گر در جامعه داشته باشیم. با این فرهنگ می‌توانیم با هجمه‌های دشمن مقابله کنیم.
در این مراسم با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و حجت الاسلام والمسلمین شهیدی از 5 نفر از اسوه‌های ایثار اجتماعی تقدیر به عمل آمد و از کتاب «دریچه ای مفهمی بر ایثار اجتماعی» نیز رونمایی شد.
 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران