دوشنبه 23 تیر 1399 |

16:37:0    1398/09/10 برگزاری نشست و رونمایی از 20 عنوان ا ثر از تازه های نشر شاهد در موزه شهدا

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظیفه ای ملی است

مراسم رونمایی از 20 عنوان اثر تازه منتشر شده نشر شاهد صبح روز یکشنبه 10 آذر 1398 در موزه شهدا برگزار شد. دراین نشست معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه چند تن از شخصیت های سیاسی و فرهنگی حضور داشتند و هر یک به تشریح دیدگاه های خود پیرامون اهمیت و ارزش تولیدات ادبی در حوزه ایثار و شهادت پرداخته و اهمیت حفظ و نشر این آثار در دوران کنونی را یاد آور شدند. در پایان ضمن تکریم از تعدادی از نویسندگان این حوزه، از 9 اثر برگزیده در زمینه داستان نویسی و خاطره نویسی تقدیر به عمل آمد و به نویسندگان آن جوایزی اهدا شد

به گزارش پایگاه خبری حیات، حجت الاسلام کاویانی راد در ابتدای این نشست به وجوب انتقال دانش و تجربیات بشری به نسل های آینده اشاره کرد و گفت: ما مفتخریم که در حوزه بنیاد شهید و امور ایثارگران علی رغم تمکن محدود  و محدودیت های متعددی که همواره حوزه فرهنگ را تهدید می کند، با تاکید بر جمع آوری آثار، نوشتار ها، خاطرات، وصایا و اطلاعاتی مربوط به نسلی که تجربیات عینی ای را در تاریخ ما از جنگ داشته، کار خود را پیش می بریم.
وی افزود: موضوع بیانیه گام دوم که رهبری به عنوان خط مشی آغاز فراز جدیدی از تاریخ انقلاب اسلامی ترسیم کرده اند، مبتنی بر سه فراز است که هر سه فراز بطور مستقیم با موضوعی که امروز بخاطر آن دور هم جمع شده ایم، یعنی تولید دانش و نگارش، مرتبط است. مرحله خود سازی ، مرحله جامعه پردازی و نهایتا تمدن سازی، که در هر سه عرصه به شدت نیاز مند بهره برداری از تجربیات گذشتگان هستیم.  
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه آمار و ارقامی که طی این دوران معاونت فرهنگی و اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه گردآوری و نشر آثار مربوط به حوزه ایثارگری و شهادت انجام داده است، گفت: حدود 1760 عنوان کتاب در طول این سالیان در مجموعه بنیاد به زیور طبع آراسته شده است که غالب آنها در دو بُعد کتاب های مرجع (مجموعه وصایا شهدا و خاطرات شهدا) پنج هزار عنوان کتاب در غالب مشارکت و حمایت که بنیاد تلاش کرده آنها را به بهترین نحو به جامعه خوانندگان اش ارائه بدهد و 50 عنوان اثر ترجمه نیز در میان تولیدات بنیاد به چشم می خورد. 
وی تصریح کرد: امروز 9 عنوان کتاب از 20 عنوان اثر از جنس اثار مرجع که در غالب وصایا و خاطرات شهدا است را رو نمایی خواهیم کرد.  2 عنوان اثر در زمینه خاطرات شهدا، 2 عنوان یاد نامه و 6 عنوان  اثر در زمین داستان و رمان. البته برای اولین بار یک اثر فاخر هنری با موضوع ایثار و شهادت نیز خلق شده است که همان کتاب «پارتیتور سمفونی ایثار» است.

هدایت تدوین کتب درسی به سمت انتقال فرهنگ ایثار و شهادت

فریده اولاد قباد نماینده مردم تهران و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی  در ادامه این نشست به  اهمیت دفاع از میهن و آرمان ها و ارزش های دینی اشاره کرد و گفت: ما در برنامه ششم توسعه تلاش کرده ایم دستگاه ها و سازمان ها را موظف کنیم که به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بپردازند. زیرا یکی از راه های مقابله با آنچه که رهبری نامش را شبیخون فرهنگی گذاشته اند، همین کار کردن در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
این عضو فراکسیون ایثارگران با اشاره بر ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از مجموعه بنیاد شهید درخواست کرد که با همکاری با وزارت آموزش‌وپرورش زمینه تدوین کتب درسی برای دانش‌آموزان را ایجاد کند تا محتوای دروس را به سمت آموزش و انتقال ارزش های فرهنگ ایثار و شهادت هدایت شود.  

به جذابیت آثار ادبی ایثار و شهادت توجه شود
محسن پرویز رئیس هیئت مدیره انجمن قلم نیز در ادامه این مراسم افزود: لازم است در زمینه خلق اثار ادبی در زمینه ایثار و شهادت به تکنیک اثر و جذاب بودن اثر توجه شود.
وی در ادامه اظهار کرد: زمانی که شهدای ما به شهادت رسیدند اطلاعات زیادی از آنان موجود بود اما در حال حاضر این اطلاعات کم شده است. یکی از وظایف ما این است که مانع فراموشی و نابودی این مدارک شویم. 

پیام شهدا اگر بیان نشود از میان می رود
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز از دیگر مهمانان این رویداد بود که ضمن ابراز خوشحالی از دیجیتالی شدن استاد مربوط به شهدا و ایثارگران بیان کرد: این اتفاق بسیار خوب است چرا که به عنوان ذخایری برای آیندگان باقی می مانند تا جلوی بیگانه شدن نسل های آینده با آرمان های شهدا گرفته شود. 
وی افزود: ما با صدا و سیما و هلال احمر مذاکراتی داشته ایم که تمامی اسناد موجود خود درباره مفقودین و اسرا را به کتابخانه ملی ارائه دهند، برای اینکه این اسناد باید طبقه بندی شده و حفظ شود. نکته دیگر درباره نوشتن تاریخ شفاهی با استاندارد های درست آن است، اگر در بنیاد شهید تاریخ شفاهی شهدا را از زبان بازماندگان شان تهیهد شود، کار بزرگی در حق شهدا انجام شده است. چرا که پیام شهدا اگر بیان نشود از میان می رود همانطور که پیام قیام امام حسین (ع) را حضرت زینب بیان کرد و اگر او نبود این واقعه در تاریخ گم می شد. ما هم نباید بگذاریم که وقایع دفاع مقدس فراموش شود.

60 درصد از پرسنل وزارت خارجه از خانواده شهدا و ایثارگران هستند
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این مراسم با اشاره به اینکه در وزارت امور خارجه 60 درصد از پرسنل آن از خانواده شهدا و ایثارگران هستند، گفت: من خودم از آن دسته افرادی هستم که در زمان جنگ شناسنامه ام را دستکاری کردم تا بتوانم به جبهه بروم و افتخار دارم که در سه عملیات مهم شرکت داشته ام. 
وی در ادامه گفت: نگارش خاطرات شهدا و ایثارگران امر بسیار با اهمیتی است برای جلوگیری از نابودی آنها. ما در وزارت امور خارجه افتخار داریم که از فرهنگ ایثارگری و شهادت به عنوان یکی از اهرم های قدرت مان در جنگ نرم بهره ببریم.
وی در پایان گفته هایش به خصلت فرا زمانی و فرا مکانی فرهنگ ایثار و شهادت اشاره کرد و گفت: ما درست به مانند واقعه عاشورا و کربلا که تا ابد ادامه خواهد یافت در وزارت امور خارجه تلاش می کنیم تا جایی که امکان دارد در سطح جهان اقدام به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کنیم.
پس از اتمام گفته های سید عباس موسوی لوح تقدیری از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران توسط یکی از جانبازان معزز 70 درصد به او تقدیم شد.
بنابه این گزارش، در پایان مراسم جوایزی به آثار برگزیده اهدا شد که از جمله این آثار می توان به: 1. خاطرات آزاده کاکه عزیز ملکی با نام «آواز غم زده خاک» نوشته نسرین چراغی2. «برف می بارد، گل سرخ» درباره زندگی دکتر مصطفی رستم پور از شهدای کردستان نوشته : علی اصغر فکور3.«طبیبان عرشی» یادنامه شهدای دانشگاه علوم پزشکی 4.«پرواز دیده بان» خاطرات شهید حشمت الله حیدری نوشته: افسانه حیدری5.« بچه های دارالفنون» نوشته معصومه فرخی؛اشاره کرد.


فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران