پنجشنبه 23 مرداد 1399 |

جشنواره سرخ نگاران آغاز به کار کرد

14:7:0    1398/08/28 برگزاری نشست خبری نخستین دوره جشنواره بین المللی کتاب ایثار و شهادت

جشنواره سرخ نگاران آغاز به کار کرد

معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، با همکاری پانزده نهاد فرهنگی ، هنری و اجتماعی کشور، جشنواره کتاب ایثار و شهادت را در سه بخش تاریخ شفاهی ، مستند نگاری و ادبیات داستانی برگزار کرد. این جشنواره که با هدف ارزیابی علمی و پژوهشی محتوای کتاب های ژانر ایثار و شهادت، حمایت از آثار فاخر نویسندگان و ناشران حوزه ایثار و شهادت ، انگیزه دهی به نویسندگان نو قلم برای تولید محتوا در این حوزه و تدوین سند راهبردی تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار می گردد، گامی مهم در جهت ترویج و نهادینه سازی ارزش های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و بخصوص جامعه ادبی کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، نشست خبری نخستین دوره از جشنواره بین المللی کتاب ایثار و شهادت با حضور حجت الاسلام کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، رحیم نریمانی مدیرکل اسناد و انتشارات بنیادشهید و دبیر اجرایی جشنواره و تنی چند از خبرنگاران و اصحاب رسانه کشور، امروز، سه شنبه 28 آبان، در  سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار گردید. 
در این نشست ، حجت الاسلام کاویانی راد، با اشاره به ارزش های والای شهادت و ایثار، اظهار داشت: کمتر جامعه ای در طول تاریخ وجود دارد که برای تحقق آرمان ها و مبادی ارزشی خود هزینه  بیش از 220 هزار شهید و 500هزار جانباز را تقبل کند، در طول چهل سال که از پیروزی انقلاب می گذرد روزی نبوده که برای حفظ ارزش هایمان هزینه های گزاف نپرداخته باشیم،عرصه ادبیات و هنر دفاع مقدس،  بنا به تعبیر مقام معظم رهبری مجموعه ای از « خون آورد» است که می توان آن را در برابر مفهوم دستاورد معنا سازی کرد.
وی ادامه داد: تحقق و توسعه این گفتمان نقطه مقابل گفتمان مادی گرایی در جهان معاصر است و به سادگی امکان پذیر نیست، به گفته وی همانطور که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرده ، پس از مرحله «خود سازی» که شهدا و ایثارگران ما آن را از وضعیت ذهن به عین درآوردند، حالا نوبت ماست که مرحله« جامعه پردازی» را پیش ببریم. بدین معنا که ارزش های والای انقلاب و جامعه اسلامی را در اجتماع مان بطور اساسی دنبال کرده و آن را متحقق کرده ، به ارزیابی میزان موفقیت خود در این زمینه بپردازیم و در نهایت مرحله « تمدن سازی» است که هدف آن عبور از یک جامعه متوارن، متکامل و موزون به یک تمدن عمیق اسلامی است که هدف نهایی همه ما رسیدن با آن جامعه است. 
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران،  با بیان اینکه هر یک از این مراحل نیازمند عنصر محرک فرهنگی است گفت: این عنصر محرک فرهنگی مشتمل بر دو بال آگاهی و توانایی، انگیزه و اندیشه است که نمود کامل اش در غالب فرهنگ والای ایثار و شهادت دیده می شود،  نیاز به تعمیم این فرهنگ، نیاز همیشگی و پایان ناپذیر جامعه ماست. وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالیان متمادی تلاش خود را کرده است که مجموعه ارزش های دفاع مقدس را بازتولید کرده و به اجتماع منتقل کند. حاصل این تلاش در عرصه ادبیات دفاع مقدس چیزی مشتمل بر 1760 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس است که در گونه های خاطره نگاری، مستند نمایی ، وصیت نامه ها و غیره منتشر شده و تلاش داریم در زمینه های دیگری همچون گردآوری خاطرات خانواده شهدا و سیره نگاری شهدا آثاری با ارزش علمی و معنوی بالا تولید کنیم. 
حجت الاسلام کاویانی راد، با اشاره به ایجاد فضایی برای مقایسه و بیان تضاد فرهنگ ایثار و شهادت  با ما به ازای آن در فرهنگ دیگر سرزمین ها گفت: این جشنواره برای حمایت از تولیدات نویسندگان داخلی و خارجی در زمینه های مختلف طرح ریزی شده است؛در عرصه ادبیات کودک  و نوجوان ، آثار ادبی تخیلی و آثار فاخری که در گونه ادبیات جنگ و ایثار و شهادت نوشته شده است، همچنین مستند نگاری ها و تاریخ شفاهی که هر چه در این مواد تولید بیشتری داشته باشیم به غنی تر شدن، جامعیت و علمی تر شدن فرهنگ ایثار و شهادت کمک می کند. 
رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره سرخ نگاران در ادامه بیان داشت: حمایت 15 دستگاه  فرهنگی  در سطح کشور از این جشنواره نشان دهنده اهمیت، ارزش و همه گیری این جشنواره در سطح فرهنگی است. وی ادامه داد: هدف اصلی و شعار این جشنواره نقش فرهنگ شهادت و ایثار در توسعه پایدار فرهنگی کشور است. 
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، با اشاره به مشکلات و موانع موجود در مسیر تولید فرهنگ و ادبیات ایثار و شهادت، گفت: مهمترین مانع دراین روزها ، مسئله محدودیت های اقتصادی در حوزه نشر است که این جشنواره با ایجاد رویکردی جدید که همان تغییر جایگاه تصدی گیری در تولیدات فرهنگی است، به تمام تولید کنندگان فرهنگ ایثار و شهادت کمک کند که با حداقلی از حمایت بتوانند آثارخود را تولید و عرضه کنند. 
در پایان رحیم نریمانی و حجت الاسلام کاویانی راد به پرسش های خبر نگاران پاسخ دادند و به نکات مهمی  همچون ، نحوه تامین اعتبارات جشنواره که از 15 نهاد فرهنگی بدست آمده است، ارتباط مستقیم جشنواره به بنیاد شهید و امور ایثارگران و عدم تاثیر سیاست های دولتی بر این جشنواره و همچنین تلاش مضاعف معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد برای هر چه مقرون به صرفه تر برگزار کردن این جشنواره، اشاره کردند. 
دبیر اجرایی جشنواره سرخ نگاران نیز در خصوص برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت در ۳ بخش داستانی، تاریخ شفاهی و مستندنگاری برگزار می‌شود و آثاری که در این جشنواره پذیرفته می‌شوند باید بین سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ منتشر شده باشند. علاقه‌مندان علاوه بر ثبت‌نام اینترنتی از طریق «سایت نوید شاهد» باید نسخه فیزیکی کتاب خود را نیز به آدرس دبیرخانه ارسال کنند.
وی افزود: از نویسندگان نوقلمی که در این جشنواره شرکت می‌کنند حمایت صورت می‌گیرد، زیرا ما نیازمند تربیت نسل جدیدی از نویسندگان در حوزه ایثار و شهادت هستیم. در حوزه بین‌المللی نیز با نویسندگانی از کشورهای آلمان و ترکیه در ارتباط هستیم و به دلیل اینکه در نخستین دوره این جشنواره قرار داریم آثار مربوط به این حوزه را رصد خواهیم کرد.
در انتهای مراسم از پوستر نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت رونمایی شد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران