پنجشنبه 21 آذر 1398 |

رد پایِ مجنون

16:32:0    1398/06/12 نگاهی به کتاب خاطرات عبدالوهاب ناظمیان نوشته مرتضی حاجیان‌نژاد

رد پایِ مجنون

حیات: کتاب «رد پایی بر آسمان» خاطرات عبدالوهاب ناظمیان از رزمندگان سمنانی دوران دفاع مقدس، به ‌قلم مرتضی حاجیان‌نژاد تدوین و بازنویسی و به‌همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری حیات ، این کتاب که در گونه خاطره نویسی جنگ به رشته تقریر درآمده است به خاطرات رزمندگان اهل سمنان می پردازد که در دوران دفاع مقدس به یاد آوری خاطره های خود از دوران اسارت و جنگ  پرداخته اند.گونه خاطره نویسی در ادبیات دفاع مقدس سابقه ای به قدمت خود ادبیات جنگ دارد. نخستین مجلد از این مجموعه به خاطرات عبدالوهاب ناظمیان می پردازد که مرتضی حاجیان نژاد  آن را تصحیح و بازنویسی کرده است. حاجیان‌نژاد، ‌نویسنده و پژوهشگر و نگارنده مجموعه کتاب هایی درباره تاریخ انقلاب اسلامی در استان سمنان است.مجموعه هفت جلدی «روزشمار انقلاب اسلامی در استان سمنان» و مجموعه چهار جلدی «انقلاب اسلامی در سمنان به روایت اسناد» نام دیگر مجموعه‌هایی است که از او به چاپ رسیده است.
«رد پایی برآسمان» در یازده فصل مجزا بازگوکننده خاطرات و تجربیات زندگی ناظمیان از دوران کودکی تا دوران جنگ تحمیلی است. تمام اتفاقات تلخ و شیرینی که وی از دوران کودکی تا دوران جنگ تحمیلی پشت سر گذاشته در این کتاب، با زبانی شیوا، اثر گذار و مستند بازگو شده است. از دوران کودکی گرفته تا دبیرستان، فارق التحصیلی ورود او به فعالیت های سیاسی علیه رژیم شاه در پیش از وقوع انقلاب اسلامی و در نهایت پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی با تصویر سازی های گویا و واضحی ارائه شده است،که می توان در هر فصل آن به خوبی این تسلط بیانی را احساس کرد. برای مثال در جایی از فصل آخر کتاب، آنجا که ناظمیان اتفاقات تلخ سال 1366که در مکه برای حجاج ایرانی روی داد را بازگو می کند، چنین می خوانیم: «بیشتر نظامیانی که در خیابان‌های اطراف مستقر بودند، یونیفرم ارتشی داشتند. در بین پلیس‌ها، عده‌ای هم با لباس معمولی حاضر بودند و با چماق‌های میخ ‌دار و میله‌های آهنی مردم را می ‌زدند. بالای پشت بام ساختمان‌های اطراف، عده‌ای با لباس عربی هر چه به دستشان می‌رسید بر سر حاجیان می‌انداختند؛ بلوک، شیشه، سطل شن، کپسول، کولر گازی و ... . از این رو، عده زیادی بر اثر برخورد اجسام سنگین و متلاشی شدن سرشان، شهید شدند، اکثر هتل‌ها درهای ورودی را بسته بودند و فقط ساختمانی که فلسطینی‌ها در آن بودند، درها را گشودند که عده‌ای توانستند جان خود را نجات دهند، آنقدر ازدحام جمعیت زیاد بود که هر کس روی زمین می افتاد، زیر دست و پا می ماند».
قلم گیرا و زبان سرزنده و پر جزئیات حاجیان نژاد در فصل های توصیف حضور ناظمیان در عملیات آزاد سازی خرمشهر، عملیات محرم، عملیات والفجر 8، کربلای 1  بسیار دلنشین  است که با پرداختی داستانی  فضا و حال و هوای این دوره ها  را به شکل پر رنگ ،ملموس و جاندار به خواننده منتقل می کند. در صفحه 89 کتاب، توصیف دقیقی از حضور در خط مقدم نبرد وجود دارد که مخاطب خود را مستقیما و بدون مقدمه به دل فضای جنگی می برد «با عبور از منطقه باتلاقی، به زمین‌های هموار و خاکی رسیدیم. خمپاره و توپ‌هایی که در منطقه باتلاقی فرود می‌‌آمد، از نظر برخورد ترکش، خطرات کمتری برایمان داشت. زمانی که مناطق باتلاقی را پشت سر گذاشتیم، صدای ترکش خمپاره‌ها که از کنار ما عبور می‌کرد به راحتی قابل شنیدن بود. خود را به خاکریزی رساندیم. از این فاصله به راحتی حرکت نیرو‌های دشمن قابل مشاهده بود».
این کتاب همچنین شامل ضمیمه ای است از تصاویر عبدالوهاب ناظمیان در صحنه های  نبرد و همچنین عکس هایی با همرزمانش است که بسیاری از آنها روح و جسم خود را در همان نقطه بر جای گذاشته و آسمانی شدند. این کتاب در 176 صفحه، با قطع رقعی و قیمت 25000 تومان از سوی انتشارات سوره مهر  و با همکاری حوزه هنری استان سمنان چاپ و روانه بازار شده است. 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :