جمعه 3 اردیبهشت 1400 |

آوینی؛ آمیزه ای از «عشق به زندگی» و «شهادت» / «آقا مرتضی» علاقه ای به  روایت  زندگی‌ خصوصی اش نداشت

16:9:0    1400/01/18 مستندی که تصویر روشنی از شهید آوینی نیست/

آوینی؛ آمیزه ای از «عشق به زندگی» و «شهادت» / «آقا مرتضی» علاقه ای به روایت زندگی‌ خصوصی اش نداشت

همسر شهید آوینی در گفتگو با حیات گفت: زندگی شخصی شهید متعلق به خانواده‌ی اوست، شهید آوینی در دوران زندگی خود تمایلی به نشان دادن گوشه‌های تاریک و روشن زندگی‌اش نداشت به همین دلیل کسی اجازه ورود به آن را بدون هماهنگی با خانواده شهید ندارد.

مریم امینی همسر شهید «سید مرتضی آوینی» و مدیر مسؤول انتشارات «واحه» در گفتگو با خبرنگار حیات به مناسبت سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم گفت: شهید آوینی براساس آنچه که به آن باور داشت عمل می‌کرد و در این مسیر از همه چیز می‌گذشت تا به هدف نهایی خود برسد، هیچ وقت کاری را به جهت نفع شخصی انجام نداد و تمام مراحل زندگی او گویای این حقیقت است. در سبک زندگی او می‌توانید «شهادت طلبی» در کنار «عشق به زندگی» را ببینید، من فکر می‌کنم شهید خواستار این اصل بود و در نهایت به آن رسید.

وی افزود: در این چند سال اخیر، خصوصاً هنگام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب وقتی با مردم، خصوصاً جوانان روبه‌رو می‌شدم یک اشتیاق مجددی را در آن‌ها برای مطالعه آثار شهید آوینی می‌دیدم. آن‌ها می‌توانند بنابر علاقه یا تمایلشان یک وجه از شخصیت و آثار شهید آوینی را مطالعه کنند چراکه شهید دارای یک شخصیت چند وجهی بود که تفکر و نگاهش پاسخگوی تمایلات اقشار مختلف جامعه است. در همین راستا ما چند سال پیش یک مجموعه 7 جلدی از مقالات برگزیده شهید را به صورت جیبی و خلاصه‌تر چاپ کردیم، برای کسانی که در آغاز می‌خواهند یک خط تفکر مشخصی را پیدا و آن را دنبال کنند.

مریم امینی در ارتباط با مستند «آقا مرتضی» هم که این روزها  از شبکه سه تلویزیون در حال پخش است گفت: در هنگام ساخت این مستند هیچ تماس و هماهنگی با ما صورت نگرفت، و خانواده شهید نظارت و اطلاعی از ساخت مستند نداشت، زندگی شخصی شهید متعلق به خانواده‌ی او است چراکه شهید حتی در دوران زندگی خود تمایلی به نشان دادن گوشه‌های تاریک و روشن زندگی‌اش نداشت به همین دلیل کسی اجازه ورود به آن را بدون هماهنگی با خانواده شهید ندارد.

وی افزود: من به عنوان همسر شهید بسیار شرمنده‌ام که با چنین تصویری از شهید روبه‌رو شدم، محتوای مستند فقط یک کاریکاتور از شهید ساخته که فکر می‌کنم صرفاً برای رسانه‌های زرد کاربرد دارد. این مستند بدون تعمق و دقت ساخته شده است، شخصیتی که از شهید ارائه شده یک شخصیت مبتذل است. هیچ تحقیقی در ارتباط با شخصیت دوره جوانی زندگی شهید نشده است شخصیتی که باعث جذب شدن او به انقلاب شد. مگر ما چند شهید آوینی داریم که امروز بعد از سال‌ها که اقدام به ساخت مستند درارتباط با او کردیم بدون مطالعه به چنین کاری دست بزنیم.

انتهای پیام/

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران