جمعه 15 اسفند 1399 |

40 درصد تفاهم‌نامه اشتغال ایثارگران استان خراسان جنوبی محقق شد/اشتغال 190 نفر و تخصیص 477  واحد زمین

14:9:0    1399/12/03 سلسله گزارش‌های اختصاصی حیات از دستاوردهای سفر استانی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران(2)

40 درصد تفاهم‌نامه اشتغال ایثارگران استان خراسان جنوبی محقق شد/اشتغال 190 نفر و تخصیص 477 واحد زمین

حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی عزیزی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تا امروز، 110 نفر از جامعه معزز ایثارگری استان در دستگاه‌های اجرایی استخدام شدند و به 80 نفر تسهیلات اشتغال پرداخت شد.

مهندس سعید اوحدی از تیرماه سال جاری و در یک برنامه سراسری هماهنگ، برای رسیدگی به مهمترین دغدغه ایثارگران یعنی «مسکن» و «اشتغال» جامعه ایثارگری، هر هفته به یک استان سفر کرد  و تفاهم‌نامه‌هایی همکاری مشترک  بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و استاندران را به امضاء رساند.
پایگاه خبری حیات با هدف پیگیری نتایج سفرهای استانی برآن شده تا طی سلسله گزارش‌هایی به بررسی نتایج حاصل از این سفرهای استانی و تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بپردازد. آنچه از پی می‌آید، دومین گزارش از این سلسله گزارش ها است، که در آن با حجت الاسلام محمد تقی عزیزی مدیر کل بنیاد شهید و امورایثارگران خراسان جنوبی درباره  نتایج به دست آمده و اقدامات انجام شده‌ پرسیده‌ایم:


حیات: ابتدا بفرمایید استان خراسان جنوبی چندمین سفر مهندس سعید اوحدی بود و در ارتباط با مفاد تفاهم‌نامه توضیح بفرمایید؟
مهندس اوحدی در سومین سفر خود در تاریخ 30 تیر ماه سال جاری به استان خراسان جنوبی تشریف آوردند. بعد از دیدار و بازدید جمعی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران، در مراسم امضای تفاهم‌نامه تأمین مسکن برای 1700 نفر از ایثارگران و ساماندهی اشتغال و کارآفرینی ایثارگران استان خراسان جنوبی در استانداری این استان حضور یافتند و این تفاهم‌نامه را به امضا رساندند.

حیات: تا کنون چه اقداماتی در حوزه‌ی مسکن انجام شده است؟  
بر اساس آخرین پیگیری ها تعداد 477 واحد زمین برای ایثارگران مشمول، تخصیص داده شده است. پس از ابلاغ تفاهم نامه با برگزاری جلسات متعدد فی مابین استانداری و راه و شهرسازی و سایر دستگاه های ذیربط نسبت به تدوین شیوه نامه اجرایی جهت ساماندهی امور اقدام شد، همچنین کلیه مشمولین ماده 7 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران جهت بررسی فرم (ج) به راه و شهرسازی معرفی شدند که در ادامه به تناسب تخصیص قطعات زمین در شهرستانها روند کارشناسی زمین ، ابلاغ وجه و عقد قرارداد واگذاری در حال انجام است.

حیات: در حوزه‌ی اشتغال، برای تحقق اهداف تفاهم نامه چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در استان خراسان جنوبی از ابتدای سال جاری تا به امروز، 110 نفر از جامعه‌ی ایثارگری در دستگاه‌های اجرایی استخدام و به  80 نفر نیز تسهیلات اشتغال پرداخت شده است. که در مجموع تا امروز، برای 190 نفر از جامعه ایثارگری استان شغل ایجاد گردیده است. تعداد 38 نفر از واجدین جامعه‌ی هدف نیز به بانک‌های عامل جهت اخذ تسهیلات خوداشتغالی معرفی شده‌اند که تعداد 45 نفر از آن‌ها طرح صنفی بوده، که پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن، تجارت به تسهیلات معرفی گردیده‌اند. در مورد سایر تفاهم‌نامه‌ها نیز موضوع در شهرستان‌ها در حال پیگیری می‌باشد و متقاضیان دستگاه‌های مربوطه معرفی می‌گردند.
پس از انعقاد تفاهم‌نامه اشتغال استان جلساتی با استانداری و میراث فرهنگی در خصوص 2 طرح صنایع دستی و پنل خورشیدی برگزار و شیوه‌نامه‌های اجرایی این طرح‌ها اخذ و به بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌ها اعلام گردید. در شهرستان‌ها هم جلسات با دستگاه‌های متولی برگزار و پیرو آن به کلیه ایثارگران واجد شرایط اطلاع‌رسانی و به صورت حضوری در جمع‌های یک تا ده نفره با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از کارشناسان مجرب در خصوص این طرح‌ها توجیه لازم به عمل آمد که در صورت متقاضی بودن واجدین شرایط به دستگاه‌ها معرفی گردند، ضمن اینکه دستگاه‌های اجرایی در همه‌ی زمینه‌ها همکاری خوبی با بنیاد دارند.

حیات: برای تحقق 100 درصدی  تفاهم‌نامه چه موانعی سر راه شما قرار دارد؟
اگر بخواهیم به تفکیک موانع را برشماریم، در چند دسته آن‌ها را کوتاه ذکر می‌کنم.یکی آنکه اکثر قریب به اتفاق جامعه‌ی بیکاران استان خراسان جنوبی دارای مدرک دانشگاهی می‌باشند و متقاضی استخدام در دستگاه‌های دولتی هستند، به این دلیل از طرح‌های خوداشتغالی استقبال صورت نگرفته است. مورد بعدی، میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای طرح‌های خوداشتغالی است که با توجه به تورم بازار کفاف ایجاد اشتغال پایدار را نخواهد کرد. همچنین شرایط اقتصادی موجود، تورم‌ بازار، خشکسالی‌های پیاپی در منطقه  با توجه به اینکه شغل اکثریت مردم استان کشاورزی و دامداری است و استان از صنایع بزرگ محروم است، باعث شده کلیه ایثارگران معزز ما ادامه تحصیل داده و مداک دانشگاهی اخذ نمایند و متقاضی استخدام در دستگاه‌های اجرایی باشند.
مشکل دیگری که پیش روی ماست و همه تلاش خود را مصروف سرعت دهی به حل و فصل آنان کرده ایم؛ عدم تخصیص زمین به تعداد ایثارگران واجد شرایط در سطح استان و روند طولانی بررسی فرم(ج)، کارشناسی، ابلاغ وجه و عقد قرارداد توسط راه و شهرسازی، مشکل سهم الارث فرزندان شهدا، مشکل واگذاری زمین به جانبازان 70 درصد، مشکل واگذاری زمین به فرزندان جانبازان70 درصد و مشکل واگذاری زمین به همسران جانبازان متوفی می‌باشد.
حیات: به طور مختصر گزارش کار اشتغال و مسکن  و سایر تفاهم نامه های اجرایی  در سطح استان را بفرمایید
در خصوص تفاهم‌نامه فی ما بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و استانداری، کلیه جلسات با استانداری و دستگاه‌های مربوطه برگزار گردیده و شرایط و شیوه‌نامه‌های مربوطه نیز از دستگاه‌ها اخذ و به شهرستان‌ها ارسال گردیده است. اطلاع رسانی به کلیه بیکاران در سطح استان ثبت شده و در سامانه سجایا(535 نفر) صورت گرفته و در خصوص موارد تفاهم‌نامه (ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی و صنایع دستی) افراد در گروه‌های 10 نفره و یا کمتر با توجه به شرایط موجود و به صورت تک به تک توجیه گردیده‌اند. که مشکلات و پیشنهادات تفاهم‌نامه قبلاً ارسال گردیده است. در راستای اجرایی نمودن تفاهم‌نامه فی ما بین وزارت صمت و بنیاد شهید و امور ایثارگران، پس از ابلاغ تفاهم‌نامه جلسه برگزار شده است که صورتجلسه و مصوبات آن طی مکاتباتی به آن اداره کل ارسال گردیده است، ازنظر آماری تعداد 45 نفر جهت دریافت پروانه کسب معرفی گردیده‌اند که در حال اخذ مجوز می‌باشند.
در مورد تفاهم‌نامه فی ما بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و میراث فرهنگی، بلافاصله پس از برگزاری جلسه، صورتجلسه مربوطه جهت اطلاع رسانی به ایثارگران و هماهنگی با ادارات میراث فرهنگی به شهرستان‌ها ارسال گردیده است. که جهت بهره‌مندی از خدمات تفاهم‌نامه ایثارگرانی که متقاضی هرگونه خدمات مرتبط با میراث فرهنگی می‌باشند از طریق بنیاد شهید شهرستان‌ها به ادرات میراث فرهنگی معرفی گردند.
در مورد تفاهم‌نامه فی‌ما‌بین بنیاد شهید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جلسه مشترک برگزار و موضوعات مورد تصویب به بنیاد شهید شهرستان‌ها ارسال و در راستای این جلسه شهرستان‌ها هم جلسه‌ای با اداره تعاون کار شهرستان برگزار و اطلاع‌رسانی به کلیه ایثارگران انجام شده است. که در صورت وجود متقاضی جهت بهره‌مندی از خدمات تفاهم‌نامه از جمله تشکیل تعاونی‌ها، راه‌اندازی دفاتر کاریابی، مشاوره فنی تخصصی، مشوق‌های قانونی ماده 31 و پرداخت حق بیمه سهم خویش فرما با توجه به ضوابط و دستورالعمل‌های موجود با ادارات تعاون کار شهرستان و استان انجام و در اولویت قرار می‌گیرند. همچنین امتیازات قابل ارائه به ایثارگران در بخش خصوصی به اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی ارسال گردیده است.
انتهای پیام/
 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران