جمعه 15 اسفند 1399 |

بازخوانی ترور مرد سایۀ حزب‌الله لبنان

11:19:0    1399/11/28

بازخوانی ترور مرد سایۀ حزب‌الله لبنان

حیات- آمریکا و اسرائیل برای ترور «عماد مغنیه » همکاری کردند.

به گزارش «حیات»، «عماد مغنیه » مشهور به «حاج رضوان » از مشهورترین فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان است. برای توصیف نبوغ و هوش نظامی او، جنگ 33 روزۀ لبنان با اسرائیل مصداق خوبی خواهد بود. تاریخ گواه رشادت‌ها و زمان‌شناسی عماد است. او خود به تنهایی برای طراحی و اجرای عملیات موفق نظامی کافی بود و اگر بگوییم «لشکر تک نفره » بود، اغراق نکرده‌ایم و نمونۀ بارز آن طراحی و اجرای عملیات گروگان‌گیری دو صهیونیست بود.

24 بهمن سالروز شهادت این اعجوبۀ حزب‌الله است. هفته‌نامۀ حیات طیبه این بار به مناسبت سیزدهمین سالگرد شهادت این بزرگ‌مرد مقاومت به گوشه‌هایی از زندگی او پرداخته است.

خلاقیت و تبحر برای عملیات گروگان‌گیری

بعد از اتمام جنگ، «سید حسن نصرالله » به مردم لبنان قول داد که جوانان و اسیران را از چنگال رژیم صهیونستی آزاد خواهد کرد و همین تعهد به لبنان یها بود که عماد مغنیه را -که خود یک رهبر برجسته در مکتب مبارزه و جهاد بود- بار دیگر به میدان عمل کشانَد تا طراحی و اجرای عملیات را بر عهده گرفته و با عبور از سیم خاردارهای متراکم و وسیع رژیم صهیونیستی، خودروهای «هامر» این رژیم غاصب را مورد هدف قرار دهد و سپس دو صهیونیست زخمی را به اسارت بگیرد.

با وجود نزدیکی دشمن به منطقۀ انجام عملیات، عماد تنها چند دقیقه برای موفقیت وقت داشت که تبحر او در انجام عملیات سبب موفقیت و اجرای طرحی شد که خود، طراح آن بود و توانست با انجام این عملیات، مقدمات وعدۀ سیدحسن نصرالله را اجرایی کند.

عماد مغنیه مجاهدان و مبارزان خلاق و شجاعی را وارد صحنۀ مبارزه کرد و به آن‌ها آموزش‌های خلاقانه‌ای در زمینۀ مبارزه می‌داد. او مدیر و طراح «طرح سیدالشهدا» بود. با فرار رژیم صهیونیستی و شکست در جنوب لبنان در سال 2000، عماد شروع به آموزش و تمرینات نظامی خاص مجاهدان حزب‌الله کرد و این طرح تا سال 2006 ادامه داشت. تجلی این خلاقیت و زبدگی و ورزیدگی مبارزان و مجاهدان حزب‌الله علیه اسراییل، زمینه‌ساز پیروزی در جنگ 33 روزه شد و دیدیم که چگونه حزب‌الله در برابر تجاوزات صهیونیست‌ها ایستاد.

عملیاتی سرّی برای نجات سیدحسن نصرالله

اتاق عملیات حزب‌الله لبنان در قلب «ضاحیه» قرار داشت و ساختمان‌های اطراف این اتاق مورد هدف دشمن قرار می‌گرفت و خطر، هر لحظه نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد. در آن شب خاص سید حسن نصرالله و سردار قاسم سلیمانی نیز در اتاق عملیات حضور داشتند. بر اساس روایت سردار شهید قاسم سلیمانی، خطر در کمین سید حسن نصرالله بود و به پیشنهاد ایشان باید سید را از اتاق عملیات خارج می‌کردند و از سوی دیگر هواپیمای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی تمام رفت و آمدها را کنترل می‌کرد و تقریباً کاری نشدنی بود؛ اما برای عماد انجام این دست عملیات‌ها سخت نبود و با همان اشرافی که هواپیماهای اسرائیل داشتند و تصاویر دریافتی با دوربین حرارتی را مستقیماً به اتاق عملیات تل‌آویو منتقل می‌کردند. این سه یاور و فرمانده ساعت 12 شب از اتاق عملیات ضاحیه خارج شدند. به محض خروج، ساختمان کناری اتاق عملیات مورد هدف قرار گرفت. هر سه تنها و بدون هر امکاناتی در ضاحیه بودند که بلافاصله، عماد با طراحی خاص خودش و تهیۀ وسیلۀ نقلیه، سید را به مکانی امن منتقل کرد و بعد از رفع خطر احتمالی ساعت دو بامداد هر سه به اتاق عملیات ضاحیه برگشتند و مجدد امور را بر عهده گرفتند.

مغنیه در رشادت و طراحی و انجام عملیات بی‌نظیر بود؛ اما به همان میزان رئوف بود و زمانی که قرائت‌نامه مجاهدان محصور در خطوط و زیر آتش دشمن خطاب به دبیرکل حزب‌الله لبنان را شنید با صدای بلند گریست.

نحوۀ ترور مرد سایۀ حزب‌الله

این مغز متفکر حزب‌الله در هفتم دسامبر سال ۱۹۶۲ در شهر «صور» واقع در جنوب لبنان چشم به جهان گشود. پدرش «فایز مغنیه» است و برادرانش «جهاد» و «فؤاد» بودند که هر دو به شهادت رسیدند. نبوغ او در انجام عملیات نظامی به مزاج اسرائیل و آمریکا خوش نیامد تا آنجا که دست به کار شدند و اسرائیل بارها برای ترور عماد مغنیه تلاش کرد تا اینکه سرانجام در روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ میلادی مصادف با 24 بهمن ۱۳۸۶نقشۀ شومشان را اجرایی کردند.

عماد فایز مغنیه که در آن زمان معاونت دبیرکل حزب لبنان در کمیتۀ جهادی حزب‌الله را بر عهده داشت، در منطقۀ «کفرسوسه» در دمشق با برخی از رهبران فلسطینی و مسئول یکی از بخش‌های جهادی حزب‌الله و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران دربارۀ آموزش و هماهنگی‌های نظامی جلسه داشت. بعد از خروج از این جلسه، دقایقی بعد صدای انفجار به گوش رسید و خودروی حامل وی منفجر شد.

مغنیه از منظر مقام معظم رهبری

در بخشی از پیام «حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» - مقام معظم رهبری- به مناسبت شهادت عماد مغنیه به سید حسن نصرالله -دبیر کل حزب‌الله لبنان- آمده است: «صهیونیست‌های خون‌خوار و جنایتکار بدانند که خون مطهر شهیدانی همچون عماد مغنیه صدها عماد مغنیه می‌آفریند و مقاومت در برابر ظلم و فساد و طغیان را دو چندان می‌کند.»

شناسایی عاملان ترور مرد سایه

اخیراً یک وب‌سایت عبری با استناد به کتاب «جاسوسان غیرحرف‌های» نعوم ایزر –رییس بخش عملیات موساد- را به عنوان مسئول عملیات ترور مغنیه معرفی کرده که این ترور را با هماهنگی سی‌آی‌ای انجام داده است و در ادامه نیز فاش کرده عاملان ترور برای چگونگی مشخص شدن محل استقرار عماد مغنیه در حین ترور از آژانس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی کمک گرفته‌اند.

انتهای پیام/

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران