جمعه 15 فروردین 1399 |

گفتگو
[آرشیو]
مقاله-نقش دفاع مقدس در ادبیات کودک ونوجوان

نقش دفاع مقدس در ادبیات کودک ونوجوان 1399/01/14

امروز پنج شبه 14 فروردین ماه مصادف است با روز جهانی کتاب کودک ، پایگاه خبری حیات ، به بهانه این روز، نگاهی انداخته به مجموعه آثار منتخب در حوزه ادبیات کودک و نوجوان که از یک سو با استقبال منتقدین و اهل فن مواجه بوده و از سوی دیگر در میان مخاطبان کودک و نوجوان به عنوان آثاری جذاب و خواندنی مورد توجه قرار گرفته است. از آنجا که تعداد این آثار زیاد بوده و مجال معرفی همه آنها فراهم نیست، لذا تلاش می کنیم که از میان آنها چند اثر شاخص را برگزیده و به خوانندگان و دوست داران شعر و ادبیات دفاع مقدس معرفی کنیم.

گفتگو-امروز می توانیم با قلم و کلام  ایثار کنیم

امروز می توانیم با قلم و کلام ایثار کنیم 1399/01/13

شهید رسول کچوئیان جوادی، فرزند محمد در 9 خرداد سال 1341، در خانواده ای مذهبی در جوادآباد ورامین استان تهران متولد شد. وی به همراه 25 نفر در دوران قبل از پیروزی انقلاب در ورامین فعالیت انقلابی بسیاری داشت و اعلامیه پخش می کرد. شهید کچوئیان در راهپیمایی 15 خرداد جزو کفن پوشان بود و در راهپیمایی ها حضور فعالی داشت. وی هنوز دیپلم نگرفته بود که به محض تشکیل سپاه به عضویت آن در آمد و به جبهه رفت و در 13 فروردین سال 61 در دشت عباس دزفول در عملیات فتح المبین به شهادت رسید.

مقاله-نتیجه به ثمر رسیدن خون پاک جوانان ایران

نتیجه به ثمر رسیدن خون پاک جوانان ایران 1399/01/12

همزمانی طلوع بهار طبیعت با بهار انقلاب پیام‌آور پشتوانه مردمی انقلاب اسلامی است، دوازدهمین روز فروردین هر سال یادآور اعلام نتایج حماسه پرشکوه رفراندوم ملت بزرگ ایران برای تاسیس نظام "جمهوری اسلامی ایران " است، نهال ریشه‌داری که مردم در این سرزمین کاشتند و اکنون به قدری تنومند و قدرتمند شده که در برابر تندبادهای روزگار به خوبی ایستاده و به کمک دو بال جمهوریت و اسلامیت موفقیت در عرصه های جهانی را به نظاره نشسته است.

گفتگو-بزرگترین رسالت بنیاد شهید ثبت و ضبط افکار جانبازان، آزادگان و شهداست

بزرگترین رسالت بنیاد شهید ثبت و ضبط افکار جانبازان، آزادگان و شهداست 1399/01/10

چهارم شعبان سالروز ولادت حضرت ابالفضل العباس یکه سوار بلند همت و قهرمان میدان های نبرد با دشمنان دین، آن مظهر شجاعت، بصیرت و ادب است.

گفتگو-افتخارشان این بود لباس سبز پاسداری بر تن دارند

افتخارشان این بود لباس سبز پاسداری بر تن دارند 1399/01/09

سوم شعبان سالروز میلاد حضرت امام حسین علیه السلام مظهر آزادگی و پاسداری از قرآن و اسلام و روز بزرگداشت مقام پاسدار است. کسانی که در حساس ترین لحظات تاریخ با پرچم حق طلبی و آزادی خواهی از میان مردم بر می خیزند و مردانه برای برافراشتن چراغ حق و احیای حقیقت خواهی حماسه می آفرینند و در قلب تاریخ جاودانه می شوند. مسعود کیانی گلوگاهی متولد 1350 برادر کوچک شهید پاسدار بهمن کیانی گلوگاهی در سالروز شهادت این شهید بزرگوار و به مناسبت روز بزرگداشت پاسدار در گفت و گو با خبرنگار حیات گفت:« برادرم و هم رزمانش افتخارشان این بود که لباس سبز پاسداری بر تن دارند، آنها علاقه ی عجیبی به سپاه و این پیراهن پاسداری داشتند و می گفتند، امام این لقب را به ما داده و ماهم باید پاسدار ارزش ها باشیم.»

گفتگو-جامعه ما به شکل بالقوه از ایثار نشات گرفته است

جامعه به شکل بالقوه از ایثار نشات گرفته است 1399/01/08

فاطمه حاتمی نیا متولد ۱۳۶۳، فرزند جانباز گرانقدر مرتضی حاتمی نیا، از برگزیدگان جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار از استان خراسان رضوی و حائز رتبه اول رشته نانو فناوری پزشکی در مقطع دکتری و هم چنین رتبه اول آزمون جامع phD کشوری می باشد. این دانشجوی نخبه دارای ۲ اختراع و ابداع ثبت شده در سطح داخلی و بین المللی و ارائه کننده ی ۳مقاله در همایش های داخلی و خارجی است. وی صاحب ۵ مقاله ISI، 3 پوستر بین المللی و ۱ پوستر داخلی نانو فیبر است و در انجام طرح ها و برگزاری برنامه های فرهنگی کشوری حضور داشته است. علاو بر این وی ۲ مورد مجری و 1 مورد همکاری در طرح های تحقیقاتی را در کارنامه خود دارد.

گفتگو-از کلاه  وشال بافتن برای رزمندگان تادوختن ماسک برای محرومان

از کلاه وشال بافتن برای رزمندگان تا دوختن ماسک برای محرومان 1399/01/05

شهید سید کاظم میرزاده دزفولی در ۵ آذر سال ۳۵، در شهر رامهرمز استان خوزستان متولد شد. پدرش عبدالمحمد و مادرش طوبی پورمرشد، نام داشت، وی که ۴ برادر و ۳ خواهر داشت فرزند پنجم خانواده بود. سال 59 پس از شهادت برادرش، سید حسن، خانواده ایشان از خوزستان به قم مهاجرت کردند. شهید سید کاظم، در آن زمان فرهنگی بود و در مقطع ابتدایی تدریس می کرد. وی از طرف بسیج فرهنگیان عازم جبهه شد و در ۵ فروردین سال ۶۴،به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

گفتگو-تجلی فرهنگ ایثار؛ از مدافعان وطن تا مدافعان سلامت

تجلی فرهنگ ایثار؛ از مدافعان وطن تا مدافعان سلامت 1399/01/04

شاکر خفایی متولد 1357، در استان خوزستان، فرزند جانباز گرانقدرحاج ناصر خفایی، از برگزیدگان جشنواره آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار ساکن شهر تبریز است. وی حائز رتبه ی اول رشته مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، دانشجوی نمونه در سطح واحد و استان و برگزیده همایش و کنفرانس بین المللی است. این دانشجوی ایثارگر مولف چندین کتاب و صاحب مقالات چاپ شده در مجلات علمی و پژوهشی و دارای عنوان برتر در مسابقات قرآن در سطح واحد و استان و هم چنین عناوین مربیگری در سطح استان و کشوری در زمینه فعالیت های قرآنی نیز می باشد.

مقاله-فتحی به یاد ماندنی

فتحی به یاد ماندنی 1399/01/02

امروز سالگرد عملیات فتح المبین است؛این عملیات یکی از مهمترین عملیات‌های نظامی نیروهای مسلح ایران، علیه نیروهای بعثی عراق بود که در ۲ فروردین ۱۳۶۱ آغاز وپس از ۷ روز نبرد سنگین، با پیروزی قاطع نیروهای ایرانی و عقب‌نشینی ارتش عراق از سرزمین‌های اشغال‌شده، به پایان رسید.

گزارش-چند تن از هزاران دُرِ روزگاران

چند تن از هزاران گوهرِ روزگاران 1398/12/29

سال 1398با تمام تلخ و شیرینی‌هایش به پایان رسید اما در این سال چهره‌هایی با دنیای مادی وداع کردند که جای‌شان در میان مردم و خانواده‌های‌شان خالی است، نفراتی که یادشان هم باعث تاثر خاطر می‌شود و هم دلگرمی و اطمینان . ثمرات زندگی این افراد انقدر با ارزش است که گویی هنوز با گذشت از وفات ایشان، حضوری چشم گیر در میان مردم و جامعه دارند. پایگاه خبری حیات، به منظور قدر شناسی و اجر گذاری بر یاد و خاطره این بزرگان از دست رفته؛ یادی کرده از این بزرگان و مردان راه اندیشه و ایمان و عمل، در سالی که گذشت.

گفتگو-رسانه در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نقش به سزایی دارد

رسانه در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نقش بسزایی دارد 1398/12/27

مصطفی مهین روستا، فرزند جانباز ۲۵ درصد،مجتبی مهین روستاست،وی متولد 1363، از استان البرز و یکی از برگزیدگان جشنواره آموزشی و پژوهشی جایزه ملی ایثار در سال 98، است، این جشنواره به دنبال اجرای طرح شاهد، با هدف تجلیل از برترین های آموزشی و پژوهشی، ایجاد پویایی، تحرک و افزایش انگیزه تحصیلی با همکاری وزارت خانه های آموزشی، دانشگاه آزاد اسلامی و حوزه های علمیه برگزار می‌شود.

مقاله-فاجعه بزرگ انسانی در شهر جنگ زده

فاجعه بزرگ انسانی در شهر جنگ زده 1398/12/27

امروز،26 اسفند است، روزی که از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان روز شهدای آبدانان نامگذاری شده است.صبح روز 26 اسفند سال 1366زمانی که همه مردم آبدانان گردهم آمده بودند تا پیکر پاک و مطهر 6 نفر از فرندان دلبند خود که در منطقه عملیاتی «شاخ شمیران» در غرب کشور به درجه رفیع شهادت نائل آمده بودند را تشییع و به خاک بسپارند، مورد هجوم ناجوانمردانه هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق قرار گرفته و ۳۶ نفر از زنان، مردان و کودکان بیگناه این دیار محروم در اوج مظلومیت به شهادت رسیدند.

گفتگو-سی سال خاطره از ۳ سال زندگی مشترک

سی سال خاطره از ۳ سال زندگی مشترک 1398/12/26

حاج کاظم نجفی رستگار در سوم فروردین سال ۱۳۳۹ در شهر ری به‌ دنیا آمد. وی تا کلاس سوم دبیرستان درسش را ادامه داد و پس از آن در صف عناصر انقلابی قرار گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز تحرکات نیروهای ضد انقلاب، همراه نیروهای شهید دکتر مصطفی چمران، راهی کردستان شد و آموزش‌های چریکی را در آن‌جا فرا گرفت. او پس از بازگشت از کردستان و آموختن فنون نظامی و جنگ شهری از سوی شهید چمران و جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان، در پادگان توحید، به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد و بعد از مدتی برای آموزش احکام دینی و مسائل نظامی به جوانان ونوجوانان به شهرفیروزکوه رفت.

مقاله-خوابِ مرگ در حلبچه

خوابِ مرگ در حلبچه 1398/12/25

در روز 25 اسفند سال ۱۳۶۶ یکی از دردناک‌ترین وغم‌انگیزترین رویدادها در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران رقم خورد. بمباران شیمیایی شهر حلبچه کردستان عراق یکی از جنایات رژیم بعث عراق بود که در آن هزاران تن از شهروندان کُرد عراقی قربانی سیاست‌های رژیم بعث و نسل‌کشی سازمان ‌یافته این رژیم شدند.حمله شیمیایی به حلبچه که به «کشتار حلبچه یا جمعه خونین» نیز شناخته می شود، به‌عنوان نسل‌کشی مردمی‌ بی‌گناه از آن یاد می‌شود. ابعاد فاجعه شیمیایی حلبچه در مقیاسی به‌ وقوع پیوست که به باور بسیاری با فجایع «بمباران اتمی هیروشیما» و «ناکازاکی»قابل قیاس است. از این‌رو پس از هیروشیما این شهر را می‌توان قربانی جنایت علیه بشریت و نمادی از توحش رژیم خون ریز و جنایتکار بعث عراق دانست.