شنبه 2 آذر 1398 |

گفتگو
[آرشیو]
گزارش-تجدید میثاق بسیجیان با امام راحل و شهدا

مراسم تجدید میثاق بسیجیان با امام راحل و شهدا 1398/08/30

با آغاز هفته بسیج صبح امروز، پنج شنبه 30 آبان 1398 سردار غلامرضا سلیمانی، فرمانده سازمان بسیج مستضعفین به همراه جمعی از بسیجیان با امام راحل و شهدای 8 سال دفاع مقدس ، شهدای مدافع حرم و مدافعان امنیت کشور، تجدید میثاق کردند.

گزارش-قائم مقام لشکر 27 محمد رسول الله، پدری برای کودکان بی سرپرست

قائم مقام لشکر 27 محمد رسول الله، پدری برای کودکان بی سرپرست 1398/08/28

عباس بعد از دیپلم به سربازی رفت و پس از گذرانیدن دوره ی سربازی، در کنکور شرکت کرد و در دانشگاه در رشته تربیت کودک پذیرفته شد. همزمان با تحصیل به پرورشگاه می رفت و همچون پدری به کودکان بی سرپرست خدمت می کرد.

گزارش-جشنواره سرخ نگاران آغاز به کار کرد

جشنواره سرخ نگاران آغاز به کار کرد 1398/08/28

معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، با همکاری پانزده نهاد فرهنگی ، هنری و اجتماعی کشور، جشنواره کتاب ایثار و شهادت را در سه بخش تاریخ شفاهی ، مستند نگاری و ادبیات داستانی برگزار کرد. این جشنواره که با هدف ارزیابی علمی و پژوهشی محتوای کتاب های ژانر ایثار و شهادت، حمایت از آثار فاخر نویسندگان و ناشران حوزه ایثار و شهادت ، انگیزه دهی به نویسندگان نو قلم برای تولید محتوا در این حوزه و تدوین سند راهبردی تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار می گردد، گامی مهم در جهت ترویج و نهادینه سازی ارزش های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و بخصوص جامعه ادبی کشور خواهد بود.

گزارش-برگزاری مراسم یاد بود جانباز سرافراز حاج غلامعلی سمیع در تهران

برگزاری مراسم یاد بود جانباز سرافراز حاج غلامعلی سمیع در تهران 1398/08/27

حیات: مراسم یادبود زنده یاد حاج غلامعلی سمیع، جانباز سر افراز هشت سال دفاع مقدس، پدر سه جانباز بزرگوار و ابوالزوجه حاج مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، امروز در مسجد نور تهران برگزار شد.

گزارش-ایمان و یقین به امام حسین(ع)، شرط پاسداری از اسلام است

ایمان و یقین به امام حسین(ع)، شرط پاسداری از اسلام است 1398/08/27

حیات:در بخشی از وصیت سردار شهید مهدی زین الدین آمده است:اولین شرط لازم برای پاسداری از اسلام، اعتقاد داشتن به امام حسین(ع) است. هیچ کس نمی‌تواند پاسداری از اسلام کند در حالی که ایمان و یقین به اباعبدالله‌الحسین(ع) نداشته باشد.

گزارش-بازدید معاون توسعه بیمه سلامت از بیمارستان اعصاب و روان نیایش

بازدید معاون توسعه بیمه سلامت از بیمارستان اعصاب و روان نیایش 1398/08/22

حیات:مهدی نوروزیان معاونت توسعه بیمه سلامت به اتفاق محمد منتقمی راد، مدیر کل حراست سازمان بیمه سلامت و فیروز بخت فرمانده بسیج سلامت ، صبح 4شنبه 22 آبان ماه از بیمارستان اعصاب و روان نیایش واقع در شمال تهران بازدید کردند.

گفتگو-جزییات «استرس پس از سانحه» در میان جانبازان اعصاب و روان

جزییات «استرس پس از سانحه» در میان جانبازان اعصاب و روان 1398/08/22

حیات: «اختلال استرس پس از سانحه» یا PTSD یکی از اختلالات روانپزشکی محسوب می شود که از یک تجربه یا آسیب دردناک روانی مثل سیل، زلزله، تصادف، مرگ عزیزان ، جنگ، تجاوز و...بوجود می آید. فردی که در دوره ای از زندگی خود تجربه چنین آسیبی را از سر گذرانده باشد، ممکن است که بعد ها مبتلا به مجموعه ای از نشانه های روانی شود که این نشانه ها در دسته بندی اختلالات روانی با عنوان « اختلال استرسی پس از سانحه»شناخته می شوند. یکی از مشکلات عمده ای که همیشه گریبان گیر برخی ازجانبازان، ایثارگران و آزاده های پس از جنگ تحمیلی بوده. مشکلات ناشی از اختلالات اعصاب و روان و آسیب های روانپزشکی و روان شناختی است که در میان این اختلالات « اختلال استرس پس از سانحه» شایع ترین آنها در میان رزمندگان اعصاب و روان محسوب می شود،در همین راستا پایگاه خبری حیات گفت وگویی را با « دکتر امیر شعبانی» روانپزشک و استاد دانشگاه روانپزشکی ایران داشته و از او درباره چگونگی بوجود آمدن این اختلال و راه های تخفیف و درمان آن پرسیده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

گفتگو-وجود تفرقه میان شیعیان و اهل سنت، تبلیغات دشمنان است

وجود تفرقه میان شیعیان و اهل سنت، تبلیغات دشمنان است 1398/08/21

حیات: در دوران کنونی که کشور های غربی و در راس آنها آمریکا در صدد هستند بحران های منطقه خاور میانه را به تضاد های فکری و عقیدتی میان شیعیان و اهل تسنن نسبت دهند و آن را به عنوان اختلافات ریشه ای و حل نشدنی میان این دو مذهب بزرگ اسلام تعبیر کنند. رویدادی چون هفته وحدت به روشنی دروغین بودن این تحلیل ها را نشان می دهد، چرا که درجهان اسلام از دیر باز میان اهل سنت و شیعیان تعامل و ارتباط عمیقی وجود داشته و می توان به جرات گفت که نسبت میان اختلافات و تشابه ها فاصله بسیاری زیادی وجود دارد .در چنین شرایطی هفته وحدت فرصت بسیار با ارزشی است برای نمایش این وحدت و برادری میان مسلمانان تا به جهان ثابت کنند که بحث هایی که پیرامون اختلاف اهل سنت و شیعیان وجود دارد، صرفا ساخته و پرداخته رسانه های تبلیغاتی غرب و کسانی است که صلح و ثبات داخلی و منطقه ای باعث به خطر افتادن موجودیت و منافع شان می شود. به همین مناسبت پایگاه خبری حیات گفت وگویی را با یکی از نخبگان علمی کشور و فرزند شهید بزرگوار کُرد و اهل تسنن انجام دادi داده که در زیر می خوانید.

گفتگو-طرح حداکثر اشتراکات، وحدت مسلمین را فراهم می کند

طرح حداکثر اشتراکات، وحدت مسلمین را فراهم می کند 1398/08/20

حیات: ایده‌ی نام‌ گذاری هفته‌ «وحدت اسلامی»،به دوران پیش از انقلاب باز می گردد؛ علت این نام گذاری نیز تفاوتی است که در روایات شیعیان و اهل تسنن درباره ولادت حضرت محمد (ص) وجود دارد، بنا براعتقاد اهل سنت زمان تولد پیامبر اکرم (ص) 12 ربیع الاول است در حالی که به اعتقاد شیعیان، ایشان در روز 17 ربیع الاول، دیده به جهان گشودند، پیش از وقوع انقلاب و زمانی‌که مقام معظم رهبری روزگار تبعید خود را در ایرانشهر سپری می‌کردند، پیشنهاد دادند که فاصله میان این دو تاریخ را با عنوان هفته وحدت نامگذاری کنند.پس از گذشت سال ها از این نام گذاری و با نگاهی به وضعیت کنونی خاور میانه به روشنی می توان به هوشمندی و حساسیت این نام گذاری پی برد. در دورانی که قدرت های استکباری تمام تلاش خود را برای ایجاد شکاف میان مسلمانان می کنند و از هیچ دیسسه ای فروگذار نیستند، ما می توانیم به اهمیت این روزها پی ببریم ،. پایگاه خبری حیات به همین مناسبت، گفت و گویی را بافاتح مرادی، فرزند شهید که یکی از نخبگان برجسته اهل تسنن است انجام داده و از او درباره اهمیت وحدت و یکپارچگی مسلمانان پرسیده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

مقاله-جنگ و مجسمه های شهری تهران

جنگ و مجسمه های شهری تهران 1398/08/18

حیات: در تاریخ هر کشوری جنگ به مثابه عنصری بوده که در پاره ای از تاریخ آن سرزمین تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را زیر تاثیر خود قرار داده است. کشور ما نیز از واقعیت مستثناء نبوده و هر گاه در این سرزمین جنگی رخ داده است تحولات عمده ای در تمامی شئون زندگی ما بوجود آمده است. یکی از چیز های مهمی که با گذشت زمان در مواجه با جامعه و زندگی اجتماعی مردم اثر بسزایی داشته هنر است.در این میان هنر بیش از دیگر پدیده های اجتماعی، ملموس و عینی تر تاثیر پذیری خود را از جهان پیرامونش نشان می دهد. ما اینجا می خواهیم درباره هنری صحبت کنیم که شاید بیش از دیگر هنر ها با فضای زندگی شهری در آمیخته باشد. مجسمه سازی.. از سوی دیگر نیز می دانیم که این هنر می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در دست نظام های سیاسی برای نمایش و یادآوری قهرمانان و انسان های بزرگ بکار برود. ما در این نوشته می خواهیم نسبت میان مجسمه های دوران جنگ و دفاع مقدس را با زندگی امروز تهران بررسی کنیم.

گفتگو-سفر زیارتی_سیاحتی جانبازان معزز اعصاب و روان به مشهد مقدس

سفر زیارتی_سیاحتی جانبازان معزز اعصاب و روان به مشهد مقدس 1398/08/14

حیات: بیمارستان میلاد شهریار وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران جهت رفاه ایثارگران عزیز در سال 1388 تاسیس شد. ریاست این بیمارستان به عهده یکی از پزشکان خوب کشور، پژمان آقایی نسب آباد است، این بیمارستان در نظر دارد از 18 تا 22 آبان ماه اردویی سیاحتی_زیارتی مشهد مقدس را برای جانبازان معزز اعصاب و روان فراهم کند که جزئیات این اردو از زبان رییس بیمارستان در گفت وگو با حیات بیان شد.

مقاله-13 آبان،  تکرار صلابت و  اقتدار

13 آبان، تکرار صلابت و اقتدار 1398/08/13

حیات: در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، 13 آبان را با عنوان استکبار ستیزی و مقاومت اسلامی و روز دانش آموزنام گذاری کرده اند، اما دلیل این نام گذاری دقیقا چیست؟ در این نوشته سعی بر آن شده تا با باز کردن سه واقعه بسیار مهم در تاریخ معاصر ایران که همگی در روز 13 آبان ماه اتفاق افتادند و منجر به شکل گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن استکبار جهانی شدند، اهمیت و جایگاه این روز مهم را خاطر نشان کرده و دلیل این نام گذاری را نشان دهیم. 13 آبان 1343ماموران رژیم شاه امام (ره) را دستگیر کرده و از قوم به ترکیه تبعید کردند. 13 آبان 1357، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله برده و آنان را به خاک و خون کشید. و در نهایت در 13 آبان 1358، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. این مسیر، از تبعید امام تا تسخیر لانه جاسوسی نشان می دهد که امریکا ستیزی و تلاش برای استقلال کشور یک حرکت تاریخی و پر فراز و نشیب بوده است که به راحتی بدست نیامده است.

گفتگو-جانبازان نخاعی نیاز به توجه بیشتری دارند

جانبازان نخاعی نیاز به توجه بیشتری دارند 1398/08/11

حیات: مهدی اسد زاده ، متولد جنوب شهر تهران ( محله تختی منطقه 16) در تیر ماه 1349 در خانواده ای 7 نفره به دنیا آمد. نوجوانی بیش نبود که راهی جبهه شد. و زمانی بازگشت که دیگر نمی توانست راه برود. اسد زاده در یک عملیات دچار آسیب و ضایعه نخاعی شد و برای همیشه روی صندلی چرخ دار نشست .اما این اتفاق نه تنها او را از حرکت باز ننشاند، بلکه برای ادامه فعالیت و تلاش مصمم تر شد، وی با تاسیس انجمن جانبازان نخاعی کشور توانست کمک های شایانی به تمامی عزیزان جانبازی بکند که دچار ضایعه نخاعی شده بودند و با تلاش های بی وقفه اش در این انجمن توانست نشاط و و امید را دوباره به عزیزان جانباز نخاعی بازگرداند.

گفتگو-«شهید خدمت» به رسمیت شناخته می شود / دولت بدنبال تهیه و تصویب آیین نامه

شهید خدمت به رسمیت شناخته می شود / دولت بدنبال تهیه و تصویب آیین نامه 1398/08/09

حیات: معاون حقوقی و امور مجلس رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه هم اکنون شهدای خدمت تحت پوشش بنیاد نیستند، گفت: دولت پیگیر تصویب آیین نامه‌ای است که به بعضی از افرادی که در حوادث و سوانح خدمت رسانی به مردم جان خود را از دست می‌دهند، عنوان شهید خدمت تعلق گیرد و از همان دستگاه محل خدمت خود تسهیلات به آن‌ها تعلق گیرد.