در حال بارگذاری ...
 • فجر آفرینان؛

  مهدی 13 ساله، 19 بهمن 57 با شهادت، ندای امامش را لبیک گفت


  خاندان نانکلی در روستای جنت آباد شهر قزوین در کوران مبارزات پیش از انقلاب 1357 سه شهید را تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب کرد که مهدی نانکلی 13 ساله که تاکید داشت باید دین خود را به انقلاب ادا کرده و از دستور امامش اطاعت کند 19 بهمن ۱۳۵۷، هنگام شرکت در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی به شهادت رسید.

   به گزارش خبرگزاری حیات، خاندان نانکلی در روستای جنت آباد شهر قزوین در کوران مبارزات پیش از انقلاب 1357 سه شهید را تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب کرد. 

  اولین شهید مهدی نانکلی 13 ساله بود که دوازدهم اردیبهشت 1344، در روستای جنت‌آباد از توابع شهر قزوین به دنیا آمد. پدرش رمضانعلی، کشاورزی می‌کرد و مادرش حلیمه نام داشت. او دانش‌آموز دوم راهنمایی بود که نوزدهم بهمن ۱۳۵۷، در زادگاهش هنگام شرکت در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی دچار سانحه رانندگی شد و به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای همان روستا واقع است. 

  دومین شهید خانواده میرزا علی نانکلی عموی مهدی بود که همراه او به شهادت رسید و محمد هادی نانکلی از بستگان آنها نیز در این حادثه به معراج رفت. 

  محمدرضا نانکلی برادر شهید مهدی نانکلی در گفت و گو با خبرنگار حیات با بیان این که برادرم مهدی زمان شهادت 13 ساله بود و در مقطع سوم راهنمایی تحصیل می کرد گفت: ما 5 برادر و یک خواهر بودیم که به همراه پدر و مادر در جنت آباد یکی از روستاهای نزدیک قزوین زندگی می کردیم. 

  وی ادامه داد: من سال 1357، 21 ساله بوده و به تازگی از خدمت سربازی آمده بودم و به همراه برادران دیگرم در راهپیمایی ها شرکت می کردم، مهدی همیشه اصرار داشت که به همراه ما بیاید ولی به دلیل سن کمش قبول نمی کردیم تا این که جریان راهپیمایی عظیم 19 بهمن ماه به منظور تایید فرمان امام (ره) برای نخست وزیری مهندس بازرگان پیش آمد، مهدی روز قبل به مادر گفت که با ما صحبت کند تا اجازه بدهیم به این راهپیمایی بیاید و گفته بود که هر کسی دینی به انقلاب دارد و من هم میخواهم از دستور امامم اطاعت کنم. 

  برادر این شهید انقلاب افزود: روستای ما 12 کیلومتری قزوین قرار داشت و ما برای رسیدن به راهپیمایی در قزوین باید سوار اتوبوس می شدیم، آن روز من و برادرانم پذیرفتیم که مهدی همراه ما بیاید ولی او به همراه عمویم و محمد هادی نانکلی از بستگان از اتوبوس جا ماندند و با یک وانت قصد آمدن به راهپیمایی را داشتند که درمیانه راه با اتوبوسی تصادف می کنند و همگی به شهادت می رسند و بقیه افراد نیز مجروح می شوند. 

  وی با بیان این که در راهیپمایی قزوین و از طریق اعلام بلندگوهای مسجد النبی متوجه این واقعه شدیم گفت: پس از راهپیمایی اعلام کردند که عده ای مجروح شده و در بیمارستان در انتظار خون هستند، من به سرعت به آنجا رفتم و متوجه شدم که برادرم و عمویم به شهادت رسیده اند.

  این برادر شهید انقلاب با تاکید بر این که به شهادت برادرم افتخار می کنیم تصریح کرد: پس از شهادت برادرم من باز هم به حضور در راهپیمایی ها ادامه دادم و 20 و 21 بهمن ماه در تظاهرات شرکت می کردم، شور انقلابی در میان جوانان آن زمان بسیار زیاد بود، شهادت مهدی برای پدر و مادرم نیز مایه افتخار و مباهات بود که پسرشان را در راه انقلاب و کشور از دست داده اند.

  وی که خود جانباز جنگ تحمیلی سال 1360 در خرمشهر بود گفت: من در خرمشهر با اصابت ترکش در سرم جانباز 25 درصد شدم و به دلیل این که ترکش در بافت بین مغز قرار گرفته خارج کردن آن خطراتی را به همراه دارد ولی پس از جانبازی باز هم سال 1362 در عملیات والفجر 5 حضور داشتم. 

  انتهای پیام/
    

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران