در حال بارگذاری ...
 • جانشین تیپ ویژه هوابرد سپاه در گفت وگو با حیات مطرح کرد:

  اقدامات آیت الله هاشمی رفسنجانی در عملیات موصل 4 و 5


  مرتضی مسعودی جانشین تیپ ویژه هوابرد سپاه پاسداران سال 1365 به دیدارهای متعدد با آیت الله هاشمی رفسنجانی به منظور آزادسازی 7000 اسیر ایرانی اردوگاه موصل 4 و 5 اشاره کرد و گفت: بیشترین رهنمود ایشان در این دیدارها این بود که این عملیات مخفی بماند، در طول جنگ از مسئله ای نترسیم و جانب احتیاط را رعایت کنیم تا در این عملیات کسی به شهادت نرسد و جان مردم نیز به خطر نیفتد.

   مرتضی مسعودی جانشین تیپ ویژه هوابرد سپاه پاسداران سال 1365 در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حیات به دیدارهای متعدد با آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول دوره ماموریت خود اشاره کرد و گفت: این تیپ به منظور آزادسازی اسرای اردوگاه موصل 4 و 5 تشکیل شد. در این اردوگاه در نزدیکی شهر موصل عراق 7000 هزار ایرانی اسیر بودند که در راستای آزاد سازی آنها کارهای زیادی انجام شد. 

  وی با اشاره به جلسات تیپ ویژه هوابرد سپاه پاسداران با آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: در آن زمان آیت الله هاشمی رییس مجلس بودند و من به همراه آقای بیژن شفق فرمانده تیپ، دو بار برای ارائه گزارش عملیات به دیدار ایشان رفتیم. بیشترین رهنمود ایشان در این دیدارها این بود که تا جایی که امکان دارد این عملیات مخفی بماند، در طول جنگ از مسئله ای نترسیم و با شناسایی های متعدد جانب احتیاط را رعایت کنیم تا در این عملیات کسی به شهادت نرسد و جان مردم نیز به خطر نیفتد. 

  جانشین تیپ ویژه هوابرد سپاه پاسداران سال 1365 با تاکید بر این که آیت الله هاشمی رفسنجانی بسیار شجاع و سیاست مدار قهاری بود خاطرنشان کرد: در دنیا سابقه نشده که عملیاتی برنامه ریزی شود که در 400 کیلومتری خاک دشمن 7000 اسیر را آزاد کنند، ولی متاسفانه در نهایت یک سری مخالفت ها و آغاز زمستان و برف سنگین سبب شد که این عملیات به بن بست بخورد و اسرای ما بعد از جنگ آزاد شدند. ولی آقای هاشمی سال 67 در نماز جمعه اعلام کرد که ما برنامه داشتیم که اسرا را آزاد کنیم و تیپ هوا برد نیز به همین منظور تشکیل شد. 

  وی افزود : من به یاد دارم که تیپ هوا برد، عملیاتی را در داخل خاک عراق داشت و دسترسی ما به امکانات و منابع غذایی قطع شده بود که به دستور آیت الله هاشمی رفسنجانی خلبانی شجاع به داخل خاک عراق آمد و از طریق هوایی و با چتر آذوقه را برای ما به پایین فرستاد که این مسئله حاکی از پیگیری ها و دقت نظر این مرد بزرگ در طول دوران جنگ است. 

  انتهای پیام/ 

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران