در حال بارگذاری ...
 • در سالروز بزرگداشت فرمانده نمونه سپاه پاسداران روایت شد؛

  خاطراتی از شب شهادت الهامی نژاد به بیان همسر


  در سالروز بزرگداشت شهادت فرمانده نمونه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرتیپ دوم خلبان شهید احمد الهامی‌نژاد که 19 دی ماه 1384 بر اثر سانحه هوایی در آسمان ارومیه به همراه سردار شهید احمد کاظمی به شهادت رسید، فرزانه قاسم نژاد همسر این شهید به بیان خاطراتی از شب قبل از شهادت این سردار بزرگ پرداخت.

  به گزارش خبرگزاری حیات، 19 دی ماه ۱۳۸۴ ، سرتیپ دوم خلبان شهید احمد الهامی‌نژاد بر اثر سانحه هوایی در آسمان ارومیه به همراه یار و همراه دیرینه‌اش سردار شهید احمد کاظمی ‌در سن 43 سالگی به سوی ملکوت بال گشود، از او ۳ فرزند به یادگار ماند. 

  سرتیپ دوم خلبان، شهید الهامی‌نژاد روز دهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۱ درصدخرو یکی از روستاهای سبزوار به دنیا آمد و در جریان مبارزات امام (ره) در جمع دلاوران مبارز ایران قرار گرفت، دوره‌ عمومی‌سپاه را از تاریخ دوزادهم اسفندماه ۱۳۶۰ تا سیزدهم خردادماه سال ۱۳۶۱ در جبهه گذرانید. در این زمان در آزمون پذیرش دانشجوی خلبانی پذیرفته شد و به تهران انتقال یافت. الهامی‌نژاد در نهم دی‌ماه سال۱۳۶۷ به همراه تعداد دیگری از خلبانان و مهندسین فنی هواپیما جهت طی دوره آموزشی هواپیمای توکانو -هواپیمای نیمه‌جنگی- به مدت ۴۵ روز به برزیل سفر کرد و موفق به اخذ گواهینامه مربوطه شد. وی در پانزدهم فروردین‌ماه سال ۱۳۷۰ به مدت یک سال به سمت مسئول دفتر استاندارد و ارزشیابی پایگاه هوایی سپاه منصوب شد. سال ۱۳۷۲ به عنوان پاسدار نمونه معرفی شد. در هفتم اسفندماه سال ۱۳۷۵ طبق حکمی‌از سوی سرلشکر رضایی به مدت ۳ سال مسؤلیت مدیریت هواپیمایی – معاونت عملیات نیروی هوایی سپاه- را پذیرفت. در بیستم مردادماه سال ۱۳۷۷ از سوی فرمانده نیروی هوایی سپاه، سردار قالیباف، به سمت مدیر واحد اطلاعات و عملیات به مدت ۳ سال منصوب شد. او از تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۷۹ دوره داخلی دانشکده‌ فرماندهی و ستاد را در گرایش هوایی در مقطع کارشناسی ارشد، با معدل کل ۱۸،۲۵ به پایان رساند. الهامی‌نژاد در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۹ از سوی فرمانده کل سپاه سرلشکر صفوی برای مدت ۳ سال مسئولیت مدیریت آموزش‌های خلبانی معاونت آموزش نیروی هوایی سپاه را برعهده گرفت و در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۸۴ به موجب حکمی‌از سوی رهبر معظم انقلاب به درجه سرتیپ دومی‌منصوب شد. الهامی‌نژاد در طول خدمت خود در نیروی هوایی سپاه در مناصبی همچون مدیریت هواپیمایی،معاونت نیروی هوایی،مسئولیت عملیات پایگاه قدر نیروی هوایی،مدیریت خدمات پرواز قرارگاه قائم نیروی هوایی، مدیریت آموزش خلبانی، معاونت آموزش نیروی هوایی و در نهایت جانشینی معاونت آموزش نیروی هوایی سپاه انجام وظیفه کرد. 

  جدیت،پشتکار،تعهد،دل‌سوزی، ویژگی‌های مثبت اخلاقی و مسئولیت‌پذیری از خصوصیات این شهید بزرگوار بود که موجب شد وی در سال 1384 به عنوان فرمانده‌ نمونه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزیده شود. 

  فرزانه قاسم نژاد همسر شهید خلبان احمد الهامی نژاد در گفت و گو با خبرنگار حیات در وصف سیره رفتاری این شهید بزرگوار گفت: بسیاری از شهدا از نظر روحیات و رفتار به هم شباهت دارند، همسر من بسیار مردم دار و نسبت به ادای دین بسیار حساس بود، اگر ماموریتی به او پیشنهاد می شد که می دانست در نهایت رتبه و مدال آور است آن را به فردی دیگر واگذار می کرد، بسیار در امور بیت المال ملاحظه کار بود و حتی خانه های سازمانی را برای زندگی انتخاب نکرد. 

  وی افزود: من دی ماه سال 1362 با همسرم که دانشجوی سال اول خلبانی بود ازدواج کردم، در حال حاضر هم سه دختر دارم که دختر بزرگم دانشجوی دکترای قلب و عروق، دختر دیگرم کارشناسی ارشد مشاوره و دختر آخرم داندانپزشک است. احمد همیشه در ماموریت بود، برخی مواقع به شوخی به او می گفتم که خوب شد شما رییس جمهور نشدی ، ولی همیشه به او اطمینان می دادم که خیالت از بابت خانه راحت باشد و اصلا به همسرم فشار نمی آوردم. 

  قاسم نژاد در مورد دوستی نزدیک شهید الهامی نژاد با شهید سردار کاظمی خاطرنشان کرد: همسرم در چند سال پایانی حیات خود با سردار کاظمی همکار بودند و زمانی که وی فرمانده نیروی هوایی بود با احمد همکار بودند، همسرم بسیار سردار کاظمی را دوست داشت و می گفت که او بسیار مخلص است. 

  وی ماجرای روز شهادت شهید الهامی نژاد را این گونه شرح داد: یک ماهی بود حال خوشی نداشتم و مرتب استرس داشتم، اوایل دی ماه تصمیم داشتم به همراه خواهرانم مسافرتی بروم که احمد من را راضی به رفتن کرد، همان زمان 5 سکه برای سلامتی اش نذر کردم که در صورت صحت این سکه ها را به فقرا بدهم ولی او گفت که من خودم همیشه به فقرا کمک می کنم، شب قبل از شهادتش با هم بیرون بودیم، برف آمده و روی موهایش نشسته بود، آن لحظه بسیار نگاهش کردم و زمانی که پشتم حرکت می کرد احساس غرور و افتخار می کردم. 

  وی ادامه داد: مدتی بود شماره ای به ما داده بودند که اگر همسرمان بعد از پرواز تاخیر داشت تماس بگیریم و از وضعیتش مطلع شویم، آن شب به او گفتم من شماره را گم کرده ام و برایم در دفتر نوشت، بند دلم پاره شد از طرفی همان لحظه تلویزیون سقوط یک هواپیما را نشان می داد ولی احمد دست روی شانه من گذاشت و گفت زندگی بعد از این سقوط هم ادامه دارد و رفت خوابید، من به فکر فرو رفتم، اذان صبح احمد لباس نظامی اش را پوشید، صدایی به من می گفت برو و با او خداحافظی کن ولی به آن ندا گوش نکردم زیرا نخواستم این مسائل را باور کنم، در خواب و بیداری بودم که ساکش را برداشت و رفت، همان زمان با خودم گفتم خدایا راضی ام به رضای تو، بلند شدم و با عکسش حرف می زدم و می گفتم: " تو صحیح و سالم برمی گردی ، زود بیا "، قصد داشتم برایش عید غدیر گوسفند بکشم ، در همین فکر ها بودم که در خانه را زدند، همسایه ها بودند، تصور کردم آمده اند که زیارت قبول مشهد رفتمان را بگویند، دخترم که خواست تلویزیون را روشن کند گفتند که خاموشش کن من یک مرتبه گفتم برایم خبر آورده اید که گفتند خیالمان را راحت کردی و بعد بچه ها جیغ می زدند، باورم نمی شد احمد رفته بود. 

  همسر شهید الهامی نژاد در پایان این گفت و گو در واکنش به شائبه عمدی بودن سقوط هواپیما و شهادت سرداران الهامی نژاد و کاظمی خاطرنشان کرد: به ما گفتند سانحه هوایی به دلیل یخ زدگی موتور هواپیما بوده ولی یکی از مسئولین ارشد ارتش به ما گفت که اسراییل در ترکیه نرم افزار و راداری نصب کرده که اگر خلبان تشخیص دهد هواپیما نظامی است از راه دور آن را منفجر می کند و احتمال می داد این هواپیما نیز از طریق رادار ردیابی شده باشد.  

  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران