فراخوانی ...
Esc = Cancel
عناوین برگزیده عناوین کل اخبار عربية
خدمات
آرشیو

leader.ir
president.ir
dolat.ir
هفته نامه حیات طیبه
شماره 288 نشریه حیات طیبه …
شماره 287 نشریه حیات طیبه …
شماره 286 نشریه حیات طیبه …
دویست و هشتاد و چهارمین …
پرونده وِیژه
برگی از تاریخ؛ روایت خبرنگار مجله اشپیگل از حماسه خرمشهر
 
گروه خبر شنبه 11 دی 1395 ساعت 14:31 شماره: 132194
  نسخه چاپی RSS
همسر نخستین شهید مدافع حرم اراک:   

محمد از تمام امتحانات الهی با سربلندی بیرون آمد

همسر نخستین شهید مدافع حرم اراک:
محمد از تمام امتحانات الهی با سربلندی بیرون آمد

فاطمه دربندی همسر نخستین شهید مدافع حرم استان مرکزی گفت: در مدت چهار سال زندگی با محمد فهمیدم که با وجود 30 سال سن پیوند و ارتباطی محکم و همیشگی با پروردگار برقرار کرده و از تمام امتحانات الهی با سربلندی بیرون آمد.

به گزارش حیات؛ مدتی است که ایران اسلامی باز حال و هوای روزها و سالهای دفاع مقدس را به خود گرفته و هر چند روز یک بار غیورمردی را در گوشه ای از این سرزمین تشییع می کنند که کنار اسم آن نام بلند و مقدس شهید مدافع حرم به خود گرفته است. 
  
این روزها فرزندان این آب و خاک برای دفاع از حریم اهل بیت همانند سروقامتان هشت سال دفاع مقدس، قدم در راه مبارزه گذاشته و مردانه به مبارزه با ظلم و تکفیر شتافتند. 

اینان از نسل همان دلاوران دیروزند که روح بلندشان اسیر زرق و برق دنیا نشده و خود را به صف بهشتیان می رسانند و درجوار اهل بیت(ع) آرامش یافته و به وصال معشوق می رسند. 

گویا عاشورایی دیگر است و مدافعان حرم با امام خود بیعتی دوباره بسته اند و جان شیرین را در طبق اخلاص گذاشته و راهی دفاع از حرم آل الله شدند. 

شهدای مدافع حرم نیز همانند شهدای هشت سال دفاع مقدس در عنفوان جوانی دست از زندگی دنیایی شسته و رهسپار آسمان ها گردیدند. 

شهدایی همچون باقری، صدرزاده، بیضایی، قربانی، پورمراد، زهره‌وند، انصاری، خلیلی، عربی، عزیزی، روشن، رضایی و شهدایی دیگر از قافله شهدای ‌مدافع حرم هستند که بال در بال ملائک گشودند و به درجه رفیع شهادت نائل شدند. 

حکایت محمد زهره‌وند نیز همانند حکایت دیگر شهدای مدافع حرم است٬ شهدایی که تاب دیدن مظلومیت دوباره عقیله بنی هاشم را نداشتند و برای دفاع از حریم حرم رهرو عباس(ع) شدند و از حریم زینبی دفاع کردند. 

محمد زهره روند شهیدی است که نخستین شهید مدافع حرم شهرستان اراک نام گرفت و سرشهادتش راز و رمز کربلاست. 

از این شهید مدافع حرم٬ دختری بنام ریحانه به یادگار مانده که هر روز مادرش صفحه‌ای از حماسه حسینی در گوش این فرزند زمزمه می‌کند. 

فاطمه دربندی همسر شهید محمد زهره‌وند متولد 1373 است که در حال حاضر مشغول فراگیری تحصیلات حوزوی است و به گفته او زمانی که محمد به شهادت رسید «ریحانه» دردانه پدر تنها یک سال و هشت ماه داشت.  

وی می‌گوید: تنهایی و تب وتاب دلتنگی و بیقراری برای محمد برایم دردناک است اما افتخار می کنم که همسر شهیدی هستم که یک ملت به وجودش افتخار می کنند. شهادت آروزی قلبی و دیرینه اش بود و به گفته بسیاری از نزدیکانش بیشتر اوقات مراسم های ویژه را در کنار قبور مطهر شهداء می‌گذراند.

این همسر مقاوم شهید مدافع حرم با اشاره به خواستگاری شهید زهره وند از وی می گوید: زمانی که محمد برای خواستگاری به منزل ما آمد مهمترین موضوعی که روی آن تاکید ویژه ای داشت رعایت حجاب و عفاف فاطمی بود و به من گفتند که اصلی ترین معیار ازدواج برایشان زندگی در کنار زنی است که به حجاب پایبند بوده و الویت نخست آن باشد، پس از ازدواجمان نیز گاهی اوقات در قالب شوخی و خنده اگر متوجه موردی در بحث حجاب می‌شد آنرا به من یادآوری می کرد و این امربه معروف کردن او‌برایم لذت بخش بود. 
 
همسر شهید زهره وند بیان داشت: نزدیک به چهار سال با محمد زیر یک سقف زندگی کردم و اخلاق و رفتار حسنه او برایم بزرگ ترین تکیه گاه زندگی بود. خاطرات شیرینی را درکنارش تجربه کردم و بهترین لحظه ها در زندگی ام با محمد و بودن در کنار او خلاصه می شود. در سخت ترین شرایط زندگی روحیه اش را نمی‌باخت و همیشه توکل خود را بر اراده پروردگار می بست و و توکل را به معنای حقیقی در زندگی مان جاری کرده بود .

وی گفت: مدت دوسال از زندگی شیرین من و عاشقانه من و محمد گذشته بود که خداوند به ما هدیه کوچکی به نام ریحانه را بخشید. زمانی که محمد فهمید پدر شده برق خوشحالی در چشمانش موج می زد و خدارا به سبب عطا کردن فرزندی سالم شکر گذار بود که بعد از مشخص شدن جنسیت فرزندمان از خوشحالی دیگر نمی‌دانست چه کند و هر لحظه حمد وثنای خدا را به‌خاطر ریحانه می گفت . با همفکری هم تصمیم گرفتیم که نام نیک ریحانه از القاب حضرت زهرا(س) را بر آن بگذاریم. تنها سفارش همسرم برای بزرگ کردن ریحانه ام این بود که او را با حجاب تربیت کنم و این موضوع را بسیار به من سفارش می کرد و در وصیت نامه‌اش هم به این مطلب اشاره دارد.

وی با اشاره به اعزام شدن شهید زهره وند به سوریه ابراز داشت: نزدیک به چندماهی بود که محمد در صحبت هایش حرف از سوریه را بیان می کرد و می‌گفت هرزمان که شرایط اعزام مهیا شود بی‌شک و بی‌درنگ راهی خواهم شد.

محمد می گفت؛ شهادت آرزوی قلبی ام است اما من برای دفاع می روم

خانم دربندی گفت: زمانی که‌ می‌خواست برود به من گفت "فاطمه؛ شهادت آرزوی قلبی ام است اما من برای دفاع می روم T محمد بارها می‌گفت که تمام دغدغه او سوریه و کودکان آنجا است و مدام بچه‌های سوریه را با دخترمان ریحانه مقایسه می کرد به گونه ای احساس دین به ‌وضوح از حرکات و رفتار او پیدا بود. 28شهرویور ماه روزی بود که محمد تمامی حرف های خود در قالب وصیت نامه نوشت و از من خواست تا قبل از شهادتش آن را باز نکنم.

محمد تمام زندگی‌اش را وقف خدا کرده بود

وی ابراز داشت: 16 مهر محمد به همراه تعدادی دیگر از همسفران خود عازم سوریه شد و برای همیشه من و ریحانه را تنها گذاشت. دوماه از رفتن محمد گذشته بود و بی‌خبری بزرگترین کابوسی بود که در این مدت من را آزار می داد چون هیچ خبری از او و حال و روزش نداشتم. فکر شهید شدن محمد تمام ذهنم را درگیر خود کرده بود که پس از گذشت این مدت کم‌کم برای شنیدن این خبر آماده می‌شدم و بالاخره وصیت نامه را با اطلاع خانواده اش بازکردیم و با خواندن متن آن دریافتم مردی که تا دیروز خورشید خانه‌ام بود امروز با غروب خود به دیدار معبودش شتافته و شربت شهادت را نوشیده است. محمد تمام زندگی‌اش را وقف خدا کرده بود و همیشه در صحبت‌ها و اعمال و رفتارش این دنیا را همانند مسافرخانه‌ای می‌دانست که هرچه زودتر باید آنرا ترک می‌کرد. محمد عاشق زندگی و دخترمان بود اما باور دارم که خداوند عشقی را نشانش داد که او راهی این راه پرمشقت شد راهی که انتهای آن شهادت و رسیدن به معشوق بود . در مدت چهار سال زندگی با او فهمیدم که محمد با سن کمتر از 30سالگی که داشت پیوند و ارتباطی محکم و همیشگی با پروردگار برقرار کرده و از تمام امتحانات الهی با سربلندی بیرون آمد.

این بانوی مقاوم در ادامه سخنان خود به مهمترین ویژگی شهید زهره‌وند اشاره کرد و بیان داشت: همسرم توجه و احترام به خانواده را در ردیف اولویت‌های مهم خود قرار داده و نگاه ویژه ای به پدر و مادر و حفظ جایگاه آنان داشت، روابط اجتماعی بالا، دلسوزی، اخلاق حسنه، شوخ طبعی و با محبت رفتار کردن از ویژگی‌های اصلی و مهم محمد بود و موسیقی آرامبخش نماز شب خواندنش آرامش ویژه‌ای به خانه‌مان می‌داد.

خط مشی شهدا حرکت در مسیر ولایت فقیه است
دربندی با اشاره به تبعیت شهید زهره وند از ولایت فقیه گفت: زمانی که در خانه و یا حتی در میهمانی‌ها بودیم اگر صحبت‌های مقام معظم رهبری از تلویزیون پخش می‌شد محمد با تمام هوش و حواس مشغول گوش کردن به صحبت های ایشان می شد و در برگه نکاتی را یادداشت می‌کرد. تبعیت از ولایت فقیه از اولویت های اصلی زندگی شهید زهره وند بود و امور خود را بر مبنای منویات مقام معظم رهبری و فرامین ایشان تنظیم می‌کرد.

وی ادامه داد: اعزام همسرم به سوریه نیز بر اساس آنچه که رهبری فرمودند بود و در وصیت نامه اش هم به دیگران و از جمله خود من سفارش کرده که همیشه پیرو مقام معظم رهبری و خط ولایت فقیه باشیم.
این همسر شهید مدافع حرم با بیان اینکه محمد سعی می‌کرد در بیشتر ابعاد زندگی با الگوپذیری از اهل بیت(ع( حرکت کرده و پیرو واقعی راه آنان باشد ابراز داشت: محمد به آسمان‌ها پرگشود و امروز تنها دلتنگی‌های او مونس شب‌های تنهایی من و ریحانه است و ثانیه به ثانیه با خاطرات شیرینی که با او داشتم زندگی می کنم و از اینکه او را دیگر در کنارم نمی‌بینم دلتنگ‌تر می شوم و دست کشیدن بر مزار سرد او تسکینی برای تمام این دردها است.

به گزارش حیات، پاسدار شهید محمد زهره وند از تکاوران سپاه روح ‌الله استان مرکزی بود که نهم آبان ماه سال 94 در دفاع از حرم عقیله بنی‌هاشم (س) به شهادت رسید. 
پایان پیام/
+ 0 -  


 
اوقات شرعی

جمعه 6 اسفند 1395

اذان صبح
طلوع خورشيد
اذان ظهر
غروب خورشيد
اذان مغرب
نیمه شب شرعی
اوقات به افق:
دقت 3± دقیقه
مرتبط

پیکر شهید سعید بیاضی‌زاده به خاک سپرده شد

مراسم وداع مردم شهرستان انار با پیکر مطهر شهید مدافع حرم برگزار شد

تشییع پیکر مطهر نخستین روحانی شهید مدافع حرم در کرمان

مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم در کرمان برگزار شد

برگزاری سالگرد شهادت نخستین شهید مدافع حرم دزفول / عطرافشانی مزارجوان ترین شهید مدافع حرم اهواز

نظر شما