فراخوانی ...
Esc = Cancel
عناوین برگزیده عناوین کل اخبار عربية
خدمات
آرشیو

leader.ir
president.ir
dolat.ir
هفته نامه حیات طیبه
شماره 291 هفته‌نامه «حیات …
شماره 290 هفته‌نامه «حیات …
شماره 289 نشریه حیات طیبه …
شماره 288 نشریه حیات طیبه …
پرونده وِیژه
برگی از تاریخ؛ روایت خبرنگار مجله اشپیگل از حماسه خرمشهر
 
گروه خبر سه‌شنبه 7 دی 1395 ساعت 15:53 شماره: 132154
  نسخه چاپی RSS
انتشار کتابی درباره پرماجراترین مقطع سیاسی و نظامی جنگ‌تحمیلی

انتشار کتابی درباره پرماجراترین مقطع سیاسی و نظامی جنگ‌تحمیلی

کتاب سی‌ونهم از روزشمار های جنگ (بخش دوم) با عنوان «تشدید تلاش‌ها برای فتح فاو» توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

به گزارش حیات؛ این کتاب مقطع پر تحولی از تاریخ دفاع مقدس را در بازه زمانی 24 آذر تا 30 دی ماه سال 1364 پوشش روایت کرده است. «تشدید تلاش‌ها برای فتح فاو» حاصل تلاش و تحقیقات طولانی دو تن از محققان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ و نیز بهره‌برداری از حاصل تحقیقات محققانی است که در دوره زمانی مربوط به این کتاب (24 آذر تا 30 دی 1364) در ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، قرارگاه مرکزی سپاه پاسداران و قرارگاه‌های نجف، کربلا و نوح سپاه و همچنین جلسات مشترک فرماندهان رده اول سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی حضور یافتند و به ثبت و ضبط بحث‌های جلسات و دیگر اقداماتی که برای آماده‌سازی عملیات‌ها انجام می‌شد، پرداختند. 

دوره زمانی این کتاب یکی از پرماجراترین مقاطع جنگ ایران و عراق هم از جنبه نظامی و هم از جنبه‌های سیاسی و دیپلماتیک است. بخش‌های نظامی این کتاب شامل جمع‌بندی و خلاصه و چکیده 3300 صفحه مطالب پیاده‌شده از حدود 129 ساعت نوار جلساتِ بالاترین سطوح سیاست‌گذاری جنگ تحمیلی و طراحی عملیات‌های آن و نیز بهره‌برداری از 13 دفتر یادداشت‌های محققان حاضر در این جلسات و 18 جلد گزارشی است که آنان درباره آماده‌سازی زمینه‌ اجرای عملیات در منطقه فاو تهیه کرده‌اند. علاوه‌براین، چند هزار سند نظامی مربوط به این دوره بررسی و موارد مهم و ضروری در گزارش‌های این کتاب استفاده شده است. 

بخش‌های غیرنظامی این کتاب شامل گزارش‌های سیاسی داخلی و خارجی و بین‌الملل مربوط به جنگ یا دیگر مسائل متأثر از جنگ است یا موضوع‌هایی است که جنگ بر آنها تأثیر گذاشته یا به نوعی به جنگ ایران و عراق مربوط می‌شود. این گزارش‌ها با بهره‌برداری از صدها نشریه داخلی و خارجی محرمانه و آشکار مربوط به دوره این کتاب ازجمله نشریه روزانه گزارش‌های ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی، نشریه‌های وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات، نشریه‌های رادیوهای بیگانه واحد مرکزی خبر، روزنامه‌های این دوره و کتاب‌هایی که درباره این مقطع از جنگ منتشر شده، تهیه شده است. 

نخستین محقق «تشدید تلاشها برای فتح فاو» حمیدرضا فراهانی است که طی دو سال کار تحقیقات و تدوین اولیه را به انجام رساند و در ادامه کار محقق دوم مهدی انصاری با بیش از دو سال کارِ تحقیقات تکمیلی به‌ ویژه در بخش‌های نظامی و کوشش برای تکمیل مطالب، اصلاح ساختار و تلخیص برخی مباحث و گزینش مطالب پراهمیت‌تر و نیز انجام‌دادن اصلاحات نوشتاری و زبانی، کار را به پایان رساند. 

این اثر در 1183 صفحه توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر و در اختیار محققان حوزه دفاع مقدس قرار گرفته است. 

پایان پیام/
+ 0 -  


 
اوقات شرعی

چهارشنبه 9 فروردین 1396

اذان صبح
طلوع خورشيد
اذان ظهر
غروب خورشيد
اذان مغرب
نیمه شب شرعی
اوقات به افق:
دقت 3± دقیقه
مرتبط

فرهنگ دفاع‌مقدس به مدیران آینده آموزش داده شود

اینجا سرزمین محمد رسول‌الله(ص) است

پنج عنوان کتاب دفاع مقدس توسط مرکز اسناد سپاه رونمایی می‌شود

هفت عنوان کتاب دفاع مقدس مرکز اسناد انقلاب اسلامی رونمایی می شود

صبح امروز؛
پیکر مطهر 20 شهید دوران دفاع مقدس وارد کشور شد

نظر شما