در حال بارگذاری ...
 • گذری بر عملیات «نصر9»؛

  آزاد سازی «تپه شهدا» به روایت تاریخ


  عملیات «نصر 9» شصت و پنجمین عملیات آفندی ارتش به مدت سه روز از اول تا سوم آذرماه 1366 توسط لشگر 64 پیاده نیروی زمینی ارتش با رمز «یا مولای متقیان (ع)» آغاز و به آزاد سازی تپه شهداء از منطقه حاج عمران انجامید.

  به گزارش خبرگزاری حیات، منطقه عمومی حاج عمران از زمان عملیات والفجر 2 و تصرف ارتفاعات حساس منطقه توسط یگان‌های ارتش جمهوری‌اسلامی‌ایران همیشه مورد توجه بعثی‌ها بود و هر چند وقت یک‌بار عملیاتی برای اشغال این ارتفاعات صورت می‌پذیرفت. تقریباً آخرین فعالیت‌های انجام شده در این منطقه به انجام عملیات نصر 9 بر می‌گردد که لشکر 64 پیاده ارومیه از نیروی زمینی ارتش با 4 گردان به همراهی یک گردان از تیپ تکاور با آگاهی از حضور عناصر منافقین در کنار یگان‌های عراقی طرحی را آماده ساختند تا با اجرای آن بتوانند تپه شهداء را مجدداً تصرف کنند. این عملیات سه روز به طول انجامید و در سوم آذر ماه با موفقیت به پایان رسید. 
  در این عملیات گردان‌های 109، 117، 132و 198 لشگر 64 پیاده و گردان 795 تیپ 25 تکاور نیروی زمینی ارتش با پشتیبانی یگان‌های توپخانه و هوانیروز قهرمان شرکت داشتند که در نهایت 
  به آزادی تپه شهداء در یورش اولیه توسط نیروهای خودی ، کشته و زخمی شدن 1800 نفر از عراقی‌ها به همراه 80 نفر از منافقین و اسارت یکصد نفر انجامید. 
  در این عملیات 3 دستگاه تانک و نفربر، 19 عراده توپ، 10 قبضه خمپاره انداز، 60 دستگاه خودرو و بیش از 450 قبضه انواع سلاح های سبک به همراه 6 انبار مهمات از عراق منهدم گردید و تعداد زیادی جنگ افزار سبک و سنگین و وسایل مخابراتی و مقادیر فراوانی از انواع مهمات به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد. 
  انتهای پیام/

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران