در حال بارگذاری ...
 • امروز تمام ایران اسلامی عرفه است


  امروز و پس از گذشت یک سال از فاجعه منا ، تمام ایران عرفه است و تمام ایران منا می شود تا از فرسنگ ها فاصله مکه و کعبه در دل ایرانیان طواف شود.

  به گزارش خبرگزاری حیات، باز هم عطر عرفه به مشام می رسد و اما این حال و هوا ، این عطر و عشق مثل دیروز و دیروز ها نمی شود. مثل آن روزی که در سرزمین وحی و شهر هجرت و زیر آفتاب سوزان حجاز قدم می زنی و به درک غربت بقیع می رسی، نمی شود.

  گویی عرفه فقط و فقط در پس و پیش زمزمه های لبیک، در سپیدی احرام و سکوت کویرها و دشت هاست که عرفه می شود. عرفه ای که انگار غربتی از امام حسین(ع) تا حجاج تشنه لب در خود نگاه داشته است و چه بسا بی دلیل نیست که گویند درک حق از عرفه بوده و می توان از غربت آن به غریبی در خاک پی برد و صواب نیست که اگر در نرسیدن به ثواب عرفه چشم از جهان بست. مثال آن حاجیان تشنه لب و غریب سال گذشته که در درک عرفه به معراج رفته و پای از جهانی برداشتند که حسین بن علی(ع) را تاب نیاورد.

  عروج حاجیان و شهادت مظلومانه آنان اگرچه در سرزمین وحی بی تکرار نیست و ظلم آشکار آل سعود بر مسلمانان مساله پنهان و آشکاری نیست، اما این بار درد امت اسلام آنچنان است که ریاض بیش از هر زمان دیگر در معرض انتقادات قرار گیرد و موضوع تا جایی پیش برود که برخی از کشورهای اسلامی پیشنهاد ایجاد تغییر و تحول در سطح مدیریتی مناسک حج را مطرح کنند.

  یک سال از عروج حاجیان می گذرد . یک سال از آن لحظه و اتفاق تلخ می گذرد؛ روزی که عرفه را چون وداع حسین بن علی(ع) با حجاز غم بار کرد. هزاران خانواده مسلمان در سراسر دنیا هنوز داغ دار آن حادثه و اتفاقات تلخ آن هستند و حسرت آن روز و حسرت حتی یک دیدار دوباره چنان غمی را برای دیگران به جای گذشته که روز به روز و لحظه به لحظه تلخی حج برای آنان چون چشمه جوشان زمزم جاری و زنده و خروشان باشد.

  از میان قربانیان و شهدای حج 94 کم نبودند حجاج ایرانی که هرگز به خانه خود باز نگشتند، هرگز چمدان هایشان را به خانه نبردند و هنوز خانواده هایشان حسرت یک دیدار با آنان را در دل نگاه داشته اند. یک سال از آن روز می گذرد و هموطنان ما هنوز در گیر و دار احیای حقوق خود بوده و خواستار آن هستند تا تغییرات گسترده در سازمان مدیریتی مناسک حج از تکرار چنین اتفاقات تلخ برای امت اسلام جلوگیری شود.

  از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی تا دیگر مقامات عالی کشور همگی تکیه بر این اصل داشته که می بایست به نحوی حج مامنی برای تعالی مسلمانان شود. طی یک سال گذشته نیز مدام بر این مساله تاکید شده است تا به طرقی این مسائل حل شده و دوباره حج با شکوه و نظام و نظمی دقیق تر از گذشته دنبال شود.

  خانواده های شهدای منا نیز طی یک سال گذشته مکررا خواستار چنین مساله ای شده و در همین راستا دولتمردان کشورمان را به این موضوع مقید کرده اند تا حضور حجاج ایرانی در سرزمین وحی چنان میسر شود که در آینده عرفه و منایی نه از جنس خون و تشنگی که با درکی از حق و لبیکی از عمق جان و با پیام برابری و صلح و امنیت برگزار شود.

  امروز و پس از گذشت یک سال از فاجعه منا ، تمام ایران عرفه است و تمام ایران منا می شود تا از فرسنگ ها فاصله مکه و کعبه در دل ایرانیان طواف شود. امید است که روزگاری مجدد عرفه و منای قلب ها در حجاز دوباره برپا شود و این بار هر حاجی و هر دلباخته ای با خدا محبت را سوغات خانواده های خود کند.

  انتهای پیام/
   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  نظرات کاربران