در حال بارگذاری ...
 • یادداشت/ پیام آوران حماسه


  17 مرداد روز خبرنگار است، روز پاسداشت کوشش های صادقانه ی خبرنگاران و روزنامه نگاران سخت کوش و آزاده ای است که برای انجام مسئولیت و وظیفه ی خطیر انسانی و اجتماعی خود، از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند.

  به گزارش خبرگزاری حیات، 17 مرداد که به یاد خبرنگار شهید محمود صارمی، روز خبرنگار نام گرفته است، روز پاسداشت کوشش های صادقانه ی خبرنگاران و روزنامه نگاران سخت کوش و آزاده ای است که برای انجام مسئولیت و وظیفه ی خطیر انسانی و اجتماعی خود، از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند.

  این روز، همچنین، فرصت مغتنمی است تا بیش از پیش به نقش و جایگاه رسانه ها و اصحاب مطبوعات در تحولات جامعه امروز بشری پرداخته شود .

  این نقش برگرفته شده از رسالت و تعهدی است که فی نفسه در ذات و جوهره ی وجودی قلم و بیان نهفته شده است و اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، یقیناً کارکرد و اصالت رسانه ها نیز زیر سئوال میرود. نقش و کارکردی که بر کسی پوشیده و پنهان نیست.

  بارها شنیده و یا خوانده ایم که مهمترین وظیفه مطبوعات و رسانه ها و اصلی ترین انتظاری که از این ابزار می رود، دمیدن روح امید ، تعهد، وحدت و همدلی در جامعه است.

  این بیان، البته برای تکوین، شکل گیری و تحقق نیازمند مؤلفه هایی است که بعنوان زیر ساخت ها و بسترهای اعتلای افکار عمومی، زمینه های رشد و توسعه، استقلال و آزادی، امنیت و رفاه و بسیاری شرایط نیک، ایده آل و آرمانی را برای جامعه ی ایرانی، اسلامی ما فراهم می کنند.

  آرمان ها و ایده آل هایی که بخش مهمی از آمال و آرزوهای همه ی شهدای انقلاب و دفاع مقدس مردم و نظام اسلامی ما را شکل می داده اند.

  شهدای میدان های نبرد، برای دفاع از ارزش های نظام اسلامی، پاسداری و صیانت از مرزهای کشورمان، با ایثار و شهادت طلبی از کیان نظام، ملت و تمامیت ارضی میهن دفاع کردند و تلاشگران عرصه مطبوعات و رسانه که در راستای ثبت و ضبط، انعکاس رویدادها، اطلاع رسانی، بیان و انتشار رویدادهای انقلاب و جنگ، در جهت تنویر افکار بخصوص در سطوح جهانی و در راستای آشنا نمودن افکار نسبت به حقانیت نظام، مظلومیت مردم و ماهیت ظالمانه و پلید دشمنان خارجی و نفاق افکنان، از هیچ کاری فروگذار نکرده، تا پای جان ایستادند، کاری بس جهادی و قابل تحسین داشته اند.

  بدین لحاظ معتقدیم که ارزش تلاش گران عرصه ی قلم، که صادقانه و منصفانه در پی ایفای رسالت خویش بوده و در مسیر آرمان شهیدان قلم و قدم برداشته اند، کمتر از ایثارگری و جانبازی شهدا و ایثارگران نیست.

  در شرایط حاضر نیز، نقش مطبوعات در ایجاد و احساس امنیت و وجود عدالت اجتماعی در بین مردم نقشی ملموس و اثرگذار است و امروز در ایران اسلامی به برکت خون شهدای نظام اسلامی، امنیت، آسایش و رفاه درکشور بیش از هر کشور دیگری حاکم است، و این امر نیز همان هدفی است که شهدا و ایثارگران در پی تحقق آن بوده اند.

  حضور گسترده و آگاهانه مردم در صحنه ها و عرصه های مختلف ملی و دینی همچون راهپیمایی ها، انتخابات، حمایت از ولایت، و دیگر همایش های ملی بعنوان یکی از سفارشات و توصیه های شهدا، نیازمند اطلاع رسانی، پوشش رسانه ای و حضور مطبوعات و رسانه های ارتباط جمعی است و هر زمان که اصحاب رسانه در جامعه فرصت بیان و نوشتن یافتند، حضور آگاهانه و منسجم تر مردم نیز محسوس تر و شور و اشتیاق آنان در اینگونه حرکتهای اجتماعی نمود بیشتری داشته است.

  از منظری دیگر، نظارت بر قدرت، تحقق حداکثری مطالبات مردم، نقد قدرت و حاکمیت قانون مستلزم حضور گسترده، پایدار و قدرتمند مطبوعات و رسانه ها در جامعه است که بر خود فرض می دانند بعنوان پیشگامان اصلی دموکراسی، به نحوی شایسته تر، گسترده تر، عمیق تر و پایدارتر در همه عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... تلاش و فعالیت نمایند.

  بدین لحاظ ، دست‌اندرکاران امور ارتباطات و اطلاع‌رسانی در کشور وظیفه ی سنگین و خطیری بر عهده دارند و در شرایطی که استکبار جهانی و صهیونیسم، تمامی اهتمام و تلاش خود را با کلیه ابزارهای پیشرفته و روزآمد ارتباطی و اطلاع‌رسانی به کار بسته‌اند تا واقعیت‌های انقلاب اسلامی را تحریف و مسلمانان را در اقصی نقاط جهان بدنام سازند، از هیچ تلاشی در جهت روشنگری، بیان حقایق و افشای مکر و حیله ی نفاق افکنان فروگذار نمی نمایند، و جای آن دارد تا آنانی که با قلم و بیان رسای خویش، سند رسوایی حکومت های پرادعا و مدعیان دروغین حقوق بشر و مبارزه با تروریسم شدند را ارج نهاده، قدردان سعی و مجاهدتشان باشیم.

  بی شک آنچه از آنان در یادها به یادگار مانده این است که با خون پاک خود، حیات تازه‌ای بر عزت قلم و بیان بخشیدند، با ایثار و مقاومت در عرصه اطلاع‌رسانی و روشنگری خوش درخشیدند.

  بهمن معتمدنیا

  انتهای پیام/
   
   

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران