فراخوانی ...
Esc = Cancel
عناوین برگزیده عناوین کل اخبار عربية
خدمات
آرشیو

leader.ir
president.ir
dolat.ir
هفته نامه حیات طیبه
شماره 291 هفته‌نامه «حیات …
شماره 290 هفته‌نامه «حیات …
شماره 289 نشریه حیات طیبه …
شماره 288 نشریه حیات طیبه …
پرونده وِیژه
برگی از تاریخ؛ روایت خبرنگار مجله اشپیگل از حماسه خرمشهر
 
گروه مقاله چهارشنبه 2 تیر 1395 ساعت 8:12 شماره: 127645
  نسخه چاپی RSS
یادداشت/  چرا عشق دمشق؟

یادداشت/ چرا عشق دمشق؟

رزمندگان مدافع حرم اهل بیت (ع) قبل از اعزام به سوی دمشق و دیگر شهرهای سوریه برای مقابله با داعش،‌گاه و بی‌گاه علت قدم گذاشتن خود در این راه را عنوان کرده‌اند.

خبرگزاری حیات: این روز‌ها کمتر کسی است که اخبار تحولات سوریه را نشنیده و یا خبری از شهدایی که در سوریه و در دفاع از حرم اهل بیت (ع) و جنگ با داعش به شهادت رسیده‌اند، نداشته باشد. 

بسیارند افرادی که به شوق دفاع از حرم اهل بیت (ع) و مبارزه با تروریست‌های تکفیری داعش، به سوریه رفته و به شهادت می‌رسند؛ در کنار این شور و شوق‌ها، اما هستند افراد دیگری نیز که با شنیدن خبرهای تشییع جنازه شهدای ایرانی مدافع حرم، سؤالاتی را در سطح جامعه مطرح می‌کنند؛ سؤالاتی از این قبیل که اصلاً به ما چه مربوط که در کشور سوریه جنگ است؟ چرا باید از منابع مادی، نظامی و انسانی کشورمان برای دفاع از کشوری دیگر هزینه شود؟ 

پاسخ این سؤالات و سؤالات مشابه دیگر را باید در فرمایشات مقام معظم رهبری و همچنین خود شهدای مدافع حرم جستجو کرد. 

رزمندگان مدافع حرم اهل بیت (ع) قبل از اعزام از کشورمان ایران به سوی دمشق و دیگر شهرهای سوریه،‌گاه و بی‌گاه علت قدم گذاشتن خود در این راه را عنوان کرده‌اند؛ اکثر قریب به اتفاق آنان در وصیت نامه‌های خود از لزوم دفاع از حریم اسلام گفته‌اند؛ اینکه امروز دمشق و دیگر شهرهای سوریه، فقط صحنه درگیری میان متجاوزان داعشی و حکومت سوریه نیست، بلکه این مرزهای اسلام است که امروز از سوی افرادی تهدید می‌شود که از سوی دشمنان بزرگ اسلام از جمله رژیم صهیونیستی حمایت می‌شوند. 

افرادی که این روز‌ها عشق رفتن به دمشق دارند و برای آنکه سریع‌تر به جبهه سوریه اعزام شوند، پیگیری‌های شبانه روزی و فراوانی انجام می‌دهند، انگیزه‌های والایی دارند که فقط با تمرکز در افکار آنان، می‌توان به انگیزه‌های والایشان پی برد. 

بسیاری از رزمندگان مدافع حرم، جوانان خوش قد و قامت و خوش چهره‌ای هستند که از همسر، فرزندان و زندگی خود می‌گذرند تا با این از خود گذشتگی، از حقیقتی دفاع کنند که آن را فرای همه خواسته‌های خود می‌دانند. 

در بحث شهدای مدافع حرم،‌گاه و بی‌گاه احساس هم مطرح است؛ احساس دفاع از حرم حضرت زینب (س) فافله سالار اسرای کربلا؛ و مبارزه و مقابله با افرادی که وحشیانه به تخریب آثار تاریخی و مذهبی اقدام می‌کنند. اما این احساس اصل ماجرا نیستَ؛ آنان انگیزه‌های والا‌تر و بالاتری از دفاع از حرم مطهر حضرت زینب (س) دارند. 

در آموزه‌های اسلامی بر این نکته تأکید شده که هر‌گاه مسلمانی صدای فریاد و کمک خواهی مسلمان دیگری را بشنود و بی‌تفاوت باشد، اصلا مسلمان نیست؛ مدافعان حرم، صدای مظلومیت و کمک خواهی مردم مسلمان سوریه را که مورد هجوم وحشیانه تروریست‌های تکفیری داعش قرار گرفتند را شنیدند و قطعا یکی از انگیزه‌های بسیار مهم رزمندگان مدافع حرم در جبهه سوریه، عمل به این آموزه اسلامی و کمک به مردم ستم دیده سوریه است؛ نکته مطرح شده در وصیت نامه بسیاری از شهدای مدافع حرم، وجود دارد. 

جالب آنکه خانواده‌های شهدای مدافع حرم نیز، با عزمی راسخ عنوان می‌کنند، عزیزان ما اگر چه به شهادت رسیدند، اما خوشحالیم که در راه عمل به آموزه‌های اسلامی گام برداشته‌اند. 

واکنش به اتفاقات سوریه و انگیزه مقابله با حرامیان داعش، منحصر در رزمندگان ایرانی نیست، بلکه بسیارند افرادی که از کشورهای افغانستان، پاکستان، لبنان و... به شوق دفاع از حرم اهل بیت (ع) و مقابله با دشمنان اسلام، به صورت کاملا داوطلبانه به سوریه اعزام می‌شوند تا از حریم اسلام دفاع کنند؛ آنان معتقدند اسلام حد و مرز ندارد و این نکته نیز در وصیت نامه‌های شهدای مدافع حرم دیده می‌شود. 

حضور رزمندگان مدافع حرم از کشورهای مختلف اسلامی، رفته رفته امت واحده اسلامی را به ذهن متبادر می‌کند؛ امتی که فرا‌تر از مردم یک کشور است و قطعا با اتحاد و همدلی آنان، هیچ متجاوزی، حتی فکر تجاوز به حریم اسلام و کشورهای اسلامی را نخواهد کرد. 

به هر صورت عشق و علاقه رزمندگان اسلام برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) و اعزام به جبهه سوریه که شاید بتوان آن را به صورت اصطلاحی عشق دمشق نامید، دلایل مختلفی دارد که در یک کلام باید آن را دفاع از دین اسلام نامید.

انتهای پیام/
  
+ 0 -  


 
اوقات شرعی

چهارشنبه 9 فروردین 1396

اذان صبح
طلوع خورشيد
اذان ظهر
غروب خورشيد
اذان مغرب
نیمه شب شرعی
اوقات به افق:
دقت 3± دقیقه
مرتبط

تجلیل از ۷ شهید مدافع حرم پایتخت در «هفت آسمان»

یادواره شهدای مدافع حرم در کرمانشاه برگزار می شود

حد و مرز جغرافیایی برای دوست داران اسلام مطرح نیست

فرزند شهیدم در راه خدا قدم برداشت

مادر شهید مدافع حرم:
خودم هم حاضرم مدافع‌حرم باشم

نظر شما