در حال بارگذاری ...
 • یادداشت/ شهادت در راه اسلام بدون مرز


  شهدای مدافع حرم و رزمندگان جبهه مقابله با داعش، حد و مرز نداشتن اسلام را خیلی خوب به تصویر کشیده اند؛ حد و مرزی که در درجه ای بالاتر از مرزهای یک کشور برای مسلمانان واقعی ارزش دارد.

  خبرگزاری حیات، کجائید ای شهیدان خدایی؟ بلاجویان دشت کربلایی/کجائید ای سبک بالان عاشق؟ پرنده تر زمرغان هوائی 

  ابیات فوق، سرآغاز شعر معروف مولانا، شاعر معروف فارسی زبان است؛ این شعر معروف فارسی، اما به یکباره بیش از گذشته مورد توجه مردم ایران قرار گرفت؛ از لحظه اتمام ۸ سال دفاع مقدس ملت ایران در مقابل تجاوز رژیم بعث عراق در سال ۱۳۶۸، در محافل و مجالس مختلفی که با نام شهدا تشکیل می شد، همواره خوانده شده است. 

  البته به غیر از دو بیت اولیه این شعر، ابیات دیگر اصل شعر مولانا، تا حدودی دچار تغییر شد تا رنگ و بوی دفاع مقدس ملت ایران، به صورت خاص و ویژه مشخص تر شود. 

  به هر صورت، این اشعار همواره زمزمه کسانی بوده و هست که شوق شهادت همواره در ذهن آنان قرار دارد؛ مانند جانبازان، آزادگان و رزمندگانی که باید آنان را بازماندگان ۸ سال دفاع مقدس ملت ایران بدانیم؛ آنان هر از گاهی اشک می ریزند و به یاد همرزمان شهیدشان، پس از دو بیت اولیه شعر «کجائید ای شهیدان خدایی؟ ...» می خواندند: «رفیقان می روند، نوبت به نوبت - خوش آن روزی که نوبت بر من آید». 

  البته عشق و علاقه به شهادت و شهدا، منحصر در بازماندگان ۸ سال دفاع مقدس ملت ایران نیست، بلکه امروز بسیاری از جوانانی که شاید دوران دفاع مقدس را نیز تجربه نکرده اند، همین ابیات را به عشق شهادت و رسیدن به قرب الهی می خوانند؛ مانند جوانانی که برخی از آنان، این روزها، به صورت داوطلبانه، به عشق دفاع از حرم اهل بیت(ع) و برای مبارزه با تروریست های تکفیری داعش، به سوریه می روند. 

  البته این عشق و علاقه به شهادت در راه اسلام و حضور داوطلبانه در جبهه سوریه و عراق، منحصر در جوانان ایرانی، یا سوری و یا عراقی نیست، بلکه از ملیت های مختلف جهان اسلام نیز، این روزها به شوق مبارزه با تروریست های تکفیری و منحرف داعش، اعلام آمادگی می کنند. 

  آن گونه که برخی مصاحبه های این جوانان داطلب مبارزه با داعش نشان می دهد، آنان معتقدند، گروهگ داعش اگرچه با ظاهری اسلامی به میدان آمده اما در حقیقت دشمن اسلام است و قصد آنان، مقابله با ارزش های اسلامی و نشان دادن یک چهره وحشی و خشن از اسلام است؛ به همین جهت وظیفه خود می دانند که با این تروریست های تکفیری به مقابله برخیزند. 

  اگر در ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، که البته جدای از مقابله ملت ایران با دشمنانی که تمامیت ارضی کشور را مورد تعرض قرار داده بودند، بحث دفاع از اسلام نیز مطرح بود، اما به واسطه این که هر دو ملت عراق و ایران، ملت های مسلمانی بودند، بحث دفاع از اسلام، همانند دفاع از میهن، خیلی به چشم نمی آمد و مطرح نبود؛ امروز اما که بحث دفاع از حرم اهل بیت(ع) و مبارزه با تروریست های تکفیری داعش در داخل مرزهای کشور سوریه و عراق مطرح شده، موضوع دفاع از اسلام خیلی به چشم می آید؛ چه آن که بسیاری از این رزمندگانی که از ملیت های مختلف جهان اسلام، به کشور سوریه می روند، می گویند اسلام حد و مرزی ندارد و برای دفاع از دین، باید در هر نقطه ای به مقابله با دشمنان متجاوز رفت. 

  شهدای مدافع حرم و رزمندگان این عرصه، این روزها، اگر چه مظلومانه و غریبانه، اما برای دفاع از اسلام وارد میدان شده اند؛ فداکاری آنان در شرایطی است که برخی از افراد، اقدام ارزشمند آنان را نفی کرده و مثلا می گویند، چه لزومی دارد که در خارج از مرزهای خود و در کشوری دیگر با تروریست ها بجنگیم؟ سؤالی که خود رزمندگان مدافع حرم پیش از اعزام به جبهه سوریه و یا عراق و یا همین طو رخانواده شهدای مدافع حرم، با این جمله که اسلام حد و مرزی ندارد و باید در هر نقطه ای با متجاوزان به مقابله برخواست، پاسخ داده اند. 

  از سوی دیگر بارها و بارها، مقامات ارشد نظام جمهوری اسلامی نیز، تصریح کرده اند که اگر این رزمندگان در سوریه و عراق به مقابله با تروریست های تکفیری داعش اقدام نکنند، باید ظرف کمتر از چند ماه، داخل مرزهای ایران به مقابله با آنان اقدام کنیم. 

  شهدای مدافع حرم و رزمندگان جبهه مقابله با داعش، به واسطه این که از ملیت های مختلف کشورهای اسلامی هستند، حد و مرز نداشتن اسلام را خیلی خوب به تصویر کشیده اند؛ حد و مرزی که در درجه ای بالاتر از مرزهای یک کشور برای مسلمانان واقعی ارزش دارد.
    

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران