فراخوانی ...
Esc = Cancel
عناوین برگزیده عناوین کل اخبار عربية
خدمات
آرشیو

leader.ir
president.ir
dolat.ir
هفته نامه حیات طیبه
با گزارش ها و مطالب متنوع …
شماره 288 نشریه حیات طیبه …
شماره 287 نشریه حیات طیبه …
شماره 286 نشریه حیات طیبه …
پرونده وِیژه
برگی از تاریخ؛ روایت خبرنگار مجله اشپیگل از حماسه خرمشهر
 
گروه عملیاتها شنبه 4 مهر 1394 ساعت 14:31 شماره: 122356
  نسخه چاپی RSS
پنجم مهرماه سالروز افتخارآفرینی  رزمندگان خراسانی است
یادآوری نقش بی‌بدیل خراسانی‌ها در شکست حصر آبادان

پنجم مهرماه سالروز افتخارآفرینی رزمندگان خراسانی است
یادآوری نقش بی‌بدیل خراسانی‌ها در شکست حصر آبادان

پنجم مهرماه مصادف است با سالروز فرارسیدن عملیات غرور آمیز ثامن الائمه (ع) که منجر به شکست حصر یک ساله آبادان توسط نیروهای‌ خراسانی لشکر 77 خراسان شد، به طور قطع این عملیات برگی زرین در دفتر افتخارات رزمندگان خراسانی در جنگ هشت ساله دفاع مقدس است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری حیات از مشهد، پنجم مهر ماه در تاریخ دفاع مقدس برای لشگر 77 خراسان و همه خراسانی‌ها روز پر افتخاری است. در این روز پس از فرمان صریح امام خمینی(ره) برای شکست حصر آبادان، لشگر 77 توانست با عملیات ثامن الائمه (ع) حصر آبادان را بشکند و با پیروزی بر دشمن، اوج ذلت دشمن بعثی را برای جهانیان به نمایش بگذارد. 
بعد از تجاوز عراق در 31 شهریور 1359 و اشغال سریع بخش‌هایی از خاک ایران، خرمشهر مهم‌ترین شهر بندری ایران پس از 40روز مقاومت دلیرانه، با خیانت منافقین به دست دشمن بعثی افتاد. 
عراقی‌ها بعد از خرمشهر برای تصرف آبادان در8 آبان 1359، با نصب پل شناور در منطقه ذوالفقاری بر روی رودخانه بهمنشیر وارد جزیره آبادان شدند. 
پس از فرمان امام خمینی(ره) در 14 آبان 1359 مبنی بر اینکه «حصر آبادان باید شکسته شود» این مسأله علاوه بر جنبه نظامی، جنبه شرعی نیز پیدا کرد و حیثیت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را از سه جنبه نظامی، سیاسی و مذهبی مورد آزمون قرار داد. 
طرح عملیات ثامن الائمه (ع)در 15 شهریور 1360 تکمیل و سرانجام در ساعت 1 بامداد روز 5 مهر 1360 نیروهای رزمنده کشورمان با رعایت اصل غافلگیری پس از گسترش جبهه خودی به طور ناگهانی بر مواضع مقدم دشمن هجوم برده و خاکریزهای اولیه دشمن را بدون زد و خورد اشغال کردند. 
به طور قطع عملیات ثامن الائمه (ع) به عنوان یکی از چهار عملیات بزرگ هشت سال دفاع مقدس است که به منزله نقطه اقتدار و واسطه برای انتقال استراتژی جنگ از وضعیت گذشته به وضعیت جدید بود. 
ایثار و از خودگذشتگی رزمندگان اسلام با وجود گرمای شدید، مقاومت سرسختانه دشمن را در هم شکست و بعد از 42 ساعت تلاش مداوم لشگر 77 خراسان و رزمندگان سپاه و نیروهای مردمی عملیات با موفقیت کامل به پایان رسید. 
لازم به ذکر است بخشی از نتایج مثبت این عملیات را می‌توان در خروج آبادان از محاصره یک ساله، آزادی بیش از 250 کیلومتر از آب و خاک میهن اسلامی و نابودی بیش از 90تانک و چندین دستگاه هواپیما و هلیکوپتر و نفربر دشمن مشاهده کرد. 
+ 0 -  


 
اوقات شرعی

جمعه 4 فروردین 1396

اذان صبح
طلوع خورشيد
اذان ظهر
غروب خورشيد
اذان مغرب
نیمه شب شرعی
اوقات به افق:
دقت 3± دقیقه
مرتبط

نمایش اقتدار نیروهای مسلح در سالروز شکست حصر آبادان

"عدم اعتماد به دشمن" از آموزه‌های عملیات شکست حصر آبادان است

به مناسبت سالگرد عملیاتی که حصر آبادان را درهم شکست

به مناسبت سالروز شکست حصر آبادان
شکست حصر آبادان به روایت دایره‌المعارف مصور جنگ

مراسم نخستین سالگرد شهید جاویدالاثر «علی آقا عبداللهی» برگزار می شود

نظر شما