در حال بارگذاری ...
 •  موثرترین راهکارهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت درجامعه 


  معرفی شهداء و ایثارگران به عنوان الگوی راستین برای جوانان و نوجوانان باشد.

  به گزارش خبرگزاری حیات، فرهنگ متعالی ایثار و شهادت با اندیشه‌ها، الگوهای اخلاقی و رفتاری منبعث از قرآن، روایات و احادیث، نیاز به یک شرایط و فضای مناسبی دارد تا مورد تأمل و شناخت صحیح تمامی اقشار مردم در سطوح مختلف جامعه قرار گیرد و با اقبال حداکثری روبرو شود.

  بنابراین کار بست راهکارها و پیشنهاداتی که به عمده‌ترین آنها در ذیل اشاره می‌شود گام بلندی در ایجاد فضای مطلوب و اشاعه‌ی این فرهنگ ناب در سطح جامعه خواهد شد.

  -1 فرهنگ‌سازی و ارتقاء سطح آگاهی‌ها و باورهای دینی مردم در طول سال از طریق رسانه‌ها، به ویژه صدا و سیما، سازمان‌های مسئول و متولی امور دینی، مذهبی و فرهنگی، خانواده‌ها و نهادهای آموزشی چرا که اطلاع و آگاهی از هر موضوعی زمینه‌ساز کشش به سمت آن بوده و بدیهی است هنگامی که در مورد پدیده‌ای فاقد آگاهی باشیم نسبت به آن نیز هیچ انگیزه و گرایشی نخواهیم داشت لذا این آگاهی بخشی نیز برای تقویت رفتار مشارکتی مردم در این موضوع هم برای اطلاع از حقوق فردی و اجتماعی نسبت به آشنایی با تهدیدات دشمنان در حوزه مربوطه به طور قطع کارساز و مؤثر است.

  -2 ایجاد ارتباط و تعامل متقابل از سوی سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با جوانان به ویژه جوانان دانشگاهی و دانش آموزان و همچنین برگزاری نشست‌های مشترک و تخصصی دوره‌ای و حمایت از طریق پژوهش‌های علمی و عملیاتی آنان و همچنین ایجاد تعامل سازنده با دیگر نهادهای آموزشی و پژوهشی و استفاده از ایده‌های متخصصان و صاحب نظران در حوزه‌ی دینی .


  3- معرفی شهداء و ایثارگران می‌تواند به عنوان الگوهای راستین برای جوانان و نوجوانان باشد و چنانچه بخواهیم درباره‌ی مصادیق ایثار رزمندگان و جانبازان برای جوانان توضیح دهیم و ایثارگری‌های آنان را به جوانان بشناسانیم باید با ساز و کارهای مناسب از جمله تبلیغات رسانه‌ای، اختصاص بخشی از خطبه‌های نماز جمعه به معرفی آنان، استفاده از چهره‌های علمی و فرهنگی مقبول و نافذ در گفتار و عمل برای معرفی آنان، اختصاص بخشی از محتوای متون درسی به این موارد و غیره که
  آنان را در معرض نسل جوان قرار داده و با ایجاد یک محیط مناسب برای تماس و معاشرت متقابل می توانیم شاهد شکل گیری زنجیره‌ای همگون از گروه‌های مرجع تأثیرگذار و تأثیرپذیر در تعامل با یکدیگر در جهت تعمیق پیوندهای عمیق بین امت و الگوهای راستین و همچنین گسترش فرهنگ اصیل ایثار و شهادت باشیم.

  -4 برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و مسابقات علمی - پژوهشی در قالب فراخوان آثار در ابعاد مختلف فرهنگ ایثار و شهادت با همکاری بنیاد شهید، نهادهای فرهنگی و مذهبی، دانشگاه‌ها، مدارس و صدا و سیما که علاوه بر جنبه‌ی اطلاعاتی و آموزشی داشتن، می‌تواند با تجمع آثار و افکار مشوق طیف وسیعی در جهت اشاعه و زنده نگه داشتن دستاوردهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، شهداء و ایثارگران باشد.

  - 5 رسانه‌های جمعی به خصوص صدا و سیما به عنوان مهم‌ترین کانال‌های فرهنگ ساز، که هدایتگری روند کلی فرهنگ جامعه را بر عهده دارند می‌توانند در احیاء، رونق، پیرایه‌زدایی و زمینه سازی هر چه بهتر این فرهنگ متعالی نقش تعیین کننده‌ای ایفا کنند، تردیدی نیست که رسانه جمعی در کنار سایر عوامل همچون خانواده، محیط‌‌های آموزشی، کانون‌های مذهبی و سایر بخش‌های جامعه، نقش برجسته‌ای در انتقال فرهنگ، جامعه‌پذیری و تعلیم و تربیت اجتماعی ایفا می‌کنند و علاوه بر بازتاب دادن فرهنگ جامعه، قدرت چشمگیری در راستای شکل دهی به عقاید و باورها، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بر عهده دارند،از این رو در جامعه‌ی اسلامی یکی از رسالت های اصلی رسانه‌ها، باید نشر فرهنگ ایثار و شهادت و پاسداری از آن باشد.

  در این باره مام خمینی(ره) با تشریح نقش رسانه‌های جمعی مانند رادیو، تلویزیون، مطبوعات، سینما ، تئاتر و غیره به عنوان دانشگاه عمومی یاد کرده است که باید در تمام سطح کشور گسترش یابد و مردم را متفکر و مبارز و دینی بار بیاورد چرا که همه‌ی رسانه‌ها به تناسب ماهیت، میزان نفوذ، ظرفیت امکانات، نوع پیام و مخاطب می‌توانند نقش خویش را متناسب با انتظارات ایفا کنند و گام‌های مؤثری در توسعه فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بردارند.

  راهکارهایی که برای اشاعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت با در نظر گرفتن نقش همه‌ی این رسانه‌ها می‌توان ارائه داد به شرح ذیل است:


  الف) فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی: این رسانه به دلیل فراگیر بودنش می‌تواند از مؤثرترین عوامل گسترش فرهنگ ایثار و شهادت باشد که این امر مستلزم زمینه‌های فرهنگی و هنری بالایی است که علاوه بر جنبه‌های ظاهری باید در آنها به مفاهیم عمیقی همچون ایثار، شهادت، دلاوری، وطن دوستی، ایمان قوی شهداء و رزمندگان توجه کرد و از هر گونه برخورد سلیقه‌ای و حزبی اجتناب نمود. همچنین تأمین بودجه، به کارگیری بازیگران مطرح و متعهد و ایجاد یک مرکز جهت ساخت فیلم‌های سینمایی مرتبط با این موضوع می‌تواند راهگشا باشد.

  ب) تئاتر: به عنوان نمایشی زنده و اجرای آن در مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، کارخانجات، سایر سازمان‌های خصوصی، مراکز نظامی و حتی در خود تلویزیون، با هدف نمایش و شناساندن مجاهدت های ایثارگران و شهداء به شکل عینی و ملموس.

  ج) نشریات و کتب : در این زمینه باید خاطرات ، تجارب و اندیشه ها و وصایا ی شهداء و ایثارگران و رزمندگان با یک حرکت علمی - فرهنگی و با حمایت های معنوی و مالی از آنان در آثار مکتوب درج گردد . البته با یک تعامل سازنده بین نویسندگان این عرصه با خود ایثارگران که دارای تأثیر مطلوبی در این زمینه است . از جمله چاپ و انتشار این آثار گران بها در کتب و نشریات عمومی ، روزنامه ها ، مجلات ، کتب دانشگاهی و مدرسه ای و تولید سایر محصولات فرهنگی مناسب.

  د) ایجاد یک بانک اطلاعاتی قوی دراین زمینه : برای دسترسی پژوهشگران عرصه ها ی مختلف دفاع مقدس به اطلاعات مورد نیاز از طریق ارائه کلیه ی اطلاعات در آن از قبیل : نام و رمز عملیات ها ، سوابق علمی و پژوهشی شهداء و ایثارگران ، وصایا ، خاطرات ، تاریخ و محل شهادت ، زندگی نامه و سایر آمار مربوط به دفاع مقدس که می تواند بعنوان یک مرکز مهم نشر ارزشها و دستاوردهای شهدا و ایثارگران کاملاً مؤثر باشد.

  و) و سایر قالب های رایج رسانه ای با محوریت و اولویت اشاعه ی فرهنگ ایثار و شهادت از قبیل : پخش اخبار ، سخنرانی ، میز گرد های کارشناسی ، مصاحبه ، برنامه های مستند ، گزارش های تحلیلی ، کارتون ، زیر نویس های تبلیغاتی و ویدئو کلیپ ها، چاپ و نشر مقالات ، کاریکاتورها، تهیه ی پوستر و موسیقی ، سرودها، نوحه ها ، اشعار و غیره . اما نکته ای که در موفقیت عملی رسانه ها در ترویج این فرهنگ باید به آن توجه داشت ، رعایت عوامل ذیل می باشد ؛ مسئولیت پذیری، گستردگی پوشش و ایجاد ارتباط با گروه های مختلف مردم، درک وضعیت فرهنگی - اجتماعی جامعه ، توجه به نیازهای مخاطبان و برنامه ریزی دقیق در این راستا ، هماهنگی رسانه ها در عمل، تنوع در اشکال پیام و مداومت در القای آن، حذف پارازیت‌ها و غیره.

  6- اقدامات اجتماعی: به شکل گسترش نمادها و سمبل‌های دفاع مقدس در قالب
  الف ) توسعه‌ی نمادها از طریق ساخت یادمان‌های شهداء در مراکز مهم و اصلی شهرها و حتی مراکز آموزشی، بازنگری در تهیه پوسترها، کتیبه‌ها و فضاسازی فرهنگی و تبلیغی(دیوار نویسی) در سطح شهرها باهمکاری شهرداری‌ها و حتی در روستاهای پرجمعیت با تکیه بر جنبه‌های آگاه‌سازی دینی و معرفتی از شهداء، حفظ بخشی از آثار به جا مانده از دفاع مقدس، نامگذاری خیابان‌ها، میادین، مدارس و دانشگاه‌ها بنام شهداء و ایثارگران البته با در نظر گرفتن جامعه شناسی و روانشناسی تبلیغات.

  ب) ایجاد نمایشگاه و موزه‌ی دفاع مقدس برای تجمع و ارائه آثار مادی و معنوی بازگو کننده‌ی صحنه های مختلف از دفاع مقدس که به لحاظ عینی و ملموس بودن می‌تواند بسیار آموزنده و نتیجه بخش باشد.
  از قبیل ارائه‌ی تجهیزات نظامی رزمندگان، هنرهای دستی آنان، پیشانی‌بندها، عکس و پوستر، دست نوشته‌ها، کتب و اشعار، ساخت ماکت از صحنه‌های نبرد، نقشه‌ی عملیات‌ها و بسیاری موارد دیگر.

  7- فراهم نمودن زمینه اعزام قشرهای مختلفی از مردم خصوصاً جوانان برای بازدید از مناطق عملیاتی کشور در دوران دفاع مقدس در قالب کاروان‌های راهیان نور و همچنین برنامه‌ریزی برای دیدار با خانواده ی شهداء و ایثارگران برای انتقال تجارب و تحکیم پیوندهای دو سویه با همکاری بنیاد شهید، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، مدارس، دانشگاه‌ها و صدا سیما.

  8- در عرصه ی ورزشی هم می‌توان با اقداماتی همچون برگزاری جام‌ها و مسابقات ورزشی مهم، تأسیس باشگاه و ورزشگاه با نام شهداء، ایثارگران و جانبازان و همینطور حمایت‌های مالی و معنوی از تیم‌های مختلف ورزشی جانبازان و ایثارگران جهت تداوم بخشی به یاد، نام و ارزش‌های دفاع مقدس و رزمندگان آن عرصه‌ها در میادین ورزشی اشاره نمود.

  9- تلاش‌های دیپلماتیک وسیاسی: در راستای نمایاندن مظلومیت ملت ایران و شهداء در جنگ تحمیلی هشت ساله به جهانیان با نقش آفرینی وزارت امور خارجه در این زمینه و یا اتخاذ تدابیری که هر ایرانی در خارج از کشور مبلغ و مروج فرهنگ دفاع مقدس و دلاوری‌های شهداء و ایثارگران باشد و یا ایجاد بستر مناسب برای حضور خارجیان و مشاهده‌ی آثار به جا مانده از دفاع مقدس، مناطق جنگی و دیدار با ایثارگران در جهت توسعه ارزش‌های دفاع مقدس در خارج از مرزها با همت رایزنان فرهنگی کشور در خارج با ارائه تسهیلات و دعوت از اشخاص حقیقی و حقوقی مطرح شود.

  10 10- با توجه به اهداف جنگ‌ها و این که برخی از آنها حق طلبانه و در جهت و تأمین شرف و حیثیت افراد بشری هستند پس با این نگرش نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را نکوهش کرد که جنگ ایران با عراق نیز برای حفظ این آرمان‌ها و کرامات انسانی بوده است حال با تبیین صحیح اهداف این جنگ که به وسیله ایثار و جان فشانی رزمندگان ایران در دفاع مقدس حاصل شده است، زمینه مناسبی برای ترویج این نوع فرهنگ که حافظ آرمان‌های یک ملت است در بین مردم فراهم می‌شود. 

      کانال تلگرام
     کانال اینستاگرام  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران