چهارشنبه 15 مرداد 1399 |

گفتگو
[آرشیو]
test-کتابخانه نبض فرهنگی جامعه است

وجود بیش از 18 هزار عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در کتابخانه جنگ 1399/05/14

ضرورت وجود حوزه های تخصصی و مطالعاتی در موضوعی چون جنگ نیازمند پی ریزی بنیان ها و زیر ساخت های مناسبی است که یکی از آنها تاسیس کتابخانه های تخصصی می باشد. وجود کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، این میراث گرانبها را برای سالیانِ سال و به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما برای نسل های آینده حفظ می کند.شاید بتوان گفت که بدون وجود این گونه کتابخانه ها آینده مناسبی برای مطالعات درباره جنگ متصور نیست و با فقر اطلاعاتی و حتی تحریف همراه خواهد بود. "کتابخانه تخصصی جنگ" در 31 شهریور 1379 درست به همین منظور دایر شد و تا به امروز که بیش از 20 سال از عمر آن می گذرد تبدیل به یکی از غنی ترین و پر بار ترین مراکز کتابخانه ای در حوزه دفاع مقدس شده است. وجود انواع اسناد و کُتُب راهنما، آثار ادبی، نقد و تحلیل و تاریخ نگاری و... باعث شده که هر فرد مشتاقی که به هر نحو، درگیر موضوع جنگ است، ناگزیر راهش به این کتابخانه بیفتد. از این رو در آستانه 40 سالگی دفاع مقدس ؛ پایگاه خبری حیات تصمیم گرفته سری به این کتابخانه زده و با مدیر مسئول آن گفت و گویی داشته باشد.

خبر-«شهید منا» که پس از شهادتش به یک محکوم به اعدام زندگی بخشید

"شهید منا" پس از شهادت هم به یک اعدامی زندگی بخشید 1399/05/12

لیلا رحیمیان ثابت گفت: پدرم از معتمدین شهرمان بود و در طول زندگی، کار های خیر زیادی انجام داد و پاداش آن ها را با شهادت در منا گرفت. زمانی که بعد از فاجعه منا و شهادت پدر به کشور برگشتیم ، اولیاء دم یکی از پرونده هایی که پدرم پیگیر حل وفصل آن بود، به احترام تلاش های ایشان پیش از شهادتش، از حکم اعدام صرف نظر کردند و این اتفاق را هرگز فراموش نمی کنم که پدرم حتی با شهادتش جان انسانی را نجات داد.

خبر-سر سجاده نماز هدف"خمپاره 60" دشمن شدم

سر سجاده نماز هدف"خمپاره 60" دشمن شدم 1399/05/11

محمد شاکری گفت: سجاده نمازم را پهن کرده بودم که خمپاره 60 عراقی ها به پای چپم خورد و ترکش هایش به دست چپ و سرم اصابت کرد.

خبر کناری-پسرم از نماز شب به معراج شهادت رسید

پسرم از نماز شب به معراج شهادت رسید 1399/05/07

مادر شهید "محمود حافظی" گفت: محمود از همان نوجوانی نماز شبش ترک نمی شد و حضور او در این فضای معنوی پایش را به میدان شهادت باز کرد.

خبر-افتخار می کنیم که بزرگترین مرکز اطلاعات شهدا را  دایر کرده ایم

بزرگترین مرکز اطلاع رسانی شهدا را دایر کرده ایم 1399/05/06

سرهنگ مجید شیخیان کازرونی متولد مردادماه 1339 در شهرستان کازرون است که یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 1358 به استخدام ارتش درآمده است. وی مبارزه علیه رژیم پهلوی را از سنین دانش آموزی آغاز کرده و در این راه دوبار توسط ساواک دستگیر، زندانی و برادرش نیز در این راه به شهادت رسیده و پس از گذراندن عمری خدمت در ارتش جمهوری اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران، در حال حاضر مسئول پایگاه اطلاع‌رسانی شهدای ارتش جهموری اسلامی ایران است. این پایگاه از زمان تاسیس تا کنون نزدیک به 48 هزار شهید را در سامانه خود ثبت، و تمامی اسناد مربوط به آنها را با دسته بندی دقیق منتشر کرده است. متن زیر مشروح گفت و گویی است که پایگاه خبری حیات با وی در رابطه با فعالیت‌های این مجموعه داشته است.

خبر-خط تماس 2313 	خط تماس بنیاد شهید برای مشاوره به ایثارگران درباره کرونا راه اندازی شد

خط تماس 2313 برای مشاوره به ایثارگران درباره کرونا دایر شد 1399/05/06

​مدیرکل پیشگیری و بهداشت روانی بنیاد شهید و امور ایثارگران از ایجاد امکان پیگیری علائم ابتلا به بیماری کرونا برای تمام ایثارگران از طریق سامانه ۲۳۱۳ و سایت بیمه دی خبر داد.

خبر-رونمایی آنلاین از سومین چاپ کتاب "عزت شیعه"

رونمایی آنلاین از سومین چاپ کتاب "عزت شیعه" 1399/05/05

چاپ سوم کتاب عزت شیعه دفتر اول روایت صدر به همت موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و نشر رازنی چهارشنبه هشتم مرداد 88 بصورت آنلاین رونمایی می شود.

خبر-پرداخت مطالبات ایثارگران حاصل تلاش و نگاه کلان  رییس بنیاد شهید است

پرداخت مطالبات ایثارگران حاصل تلاش و نگاه کلان رییس بنیاد شهید است 1399/05/04

حجت الاسلام ابوترابی امام جمعه موقت تهران ضمن اشاره به تقدیر رییس جمهور از اقدامات ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: اقدامات مهندس اوحدی در رفع مشکلات مسکن جامعه ایثارگران باعث شد که ریاست محترم جمهور دستور پرداخت معوقات جامعه ایثارگران را در قالب مصوبه ای در هیئت دولت صادر کند.

گفتگو-برگزاری  دوره آموزش مجازی پیام‌آوران ایثار "نکوداشت سپهبد شهید سردار قاسمی سلیمانی"

برگزاری دوره آموزش مجازی پیام‌آوران ایثار "نکوداشت سپهبد شهید سردار قاسمی سلیمانی" 1399/05/04

مدیرکل فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری دوره آموزشی مجازی ۶ ماهه سخنوری و روایت‌گری پیام‌آوران ایثار با عنوان نکوداشت سپهبد شهید سردار سلیمانی از مردادماه خبر داد.

خبر کناری-پسر های ننه عبدالله، روایت عشق و ایثار در زمان اشغال خرمشهر است

پسر های ننه عبدالله، روایت عشق و ایثار در زمان اشغال خرمشهر است 1399/05/04

سعید علامیان از اواسط دهه هشتاد شروع به نوشتن آثاری در حوزه ادبیات دفاع مقدس کرد. آثاری نظیر مأموریت در ساحل نیسان که توسط انتشارات صریر به چاپ رسید و در ردیف برگزیده‌های یازدهمین جشنواره کتاب دفاع مقدس قرار گرفت یا لشکر آچار به دست که در سال ۱۳۹۰ توسط انتشارات فاتحان وارد بازار نشر شد و با استقبال خوبی هم روبرو شد و برای تاریخ می‌گویم عنوان کتابی که به خاطرات محسن رفیقدوست پردازد و در سال 1391 توسط انتشارات سوره مهر منتشر وروانه بازار شد. پایگاه خبری حیات به بهانه نگارش اثر جدید علامیان پسر های ننه عبدالله گفت و گویی با وی داشته که در زیر می خوانید.

خبر-کرامات شهدا جمع‌آوری شود

کرامات شهدا جمع‌آوری شود 1399/04/30

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: کرامات شهدا دلیلی بر حقانیت راه انبیا است که شهدا آن را طی کرده‌اند و باید افراد دارای اهلیت آنها را جمع‌آوری کنند.

خبر-ساخت 1700مسکن ایثارگری نتیجه امضای تفاهم نامه ریاست بنیاد و استاندار

ساخت 1700مسکن ایثارگری نتیجه امضای تفاهم نامه ریاست بنیاد و استاندار 1399/04/30

حجت الاسلام عزیزی گفت: رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در تفاهم نامه ای با استاندار خراسان جنوبی از ساخت 1700 واحد مسکونی ویژه ایثارگران واجد شرایط این استان تا پایان کار دولت خبر داد.