جمعه 9 خرداد 1399 |

گفتگو
[آرشیو]
گفتگو-برای آزادی و شهادتم خوشحال باشید

برای آزادی و شهادتم خوشحال باشید 1399/03/07

شهید احمد آل سیدان در 4 فروردین سال 1332، در خانواده ای مذهبی در شهر مشهد مقدس به دنیا آمد، فرزند اول خانواده بود و 5 خواهر و 1 برادر داشت. وی در دوران دبیرستان به دلیل نامساعد بودن اوضاع مالی برای ادامه تحصیل روزها درس می خواند و شب ها کار می کرد. احمد از هوش و استعداد زیادی برخوردار بود در مسائل سیاسی نیز بسیار حساسیت داشت و کنجکاو بود. شهید آل سیدان پس از گرفتن دیپلم به خدمت سربازی رفت و این دوران را در تهران و اصفهان سپری کرد. وی پس از دوران خدمتش به تهران رفت و پس از تحصیل در رشته ی راه و ساختمان در دانشگاه تهران در یکی از شرکت های خصوصی راه و پل، بعنوان نقشه کش مشغول به کار شد.

گفتگو-ماموریت آخر می دانست شهید می شود

ماموریت آخر می دانست شهید می شود 1399/03/06

شهید محسن تاجیک فرزند حسین، در 6 اردیبهشت سال 1331، در خانواده ای مذهبی در شهرستان ورامین استان تهران متولد شد. پدرش کشاورزی می کرد و مادرش خدیجه تاجیک خانه دار بود. وی در حالی که فرزند سوم خانواده بود، 3 برادر و 1 خواهر داشت. شهید محسن تاجیک با آغاز جنگ تحمیلی از طریق بسیج و بعنوان داوطلب عازم جبهه شد و تا سال 65 به صورت مرتب در جبهه حضور داشت، در طی این مدت وی دچار عارض ی شیمیایی و یک بار هم مجروح شد که پس از بهبودی مجدد به جبهه رفت. وی سرانجام در 4 خرداد سال 1365 در جزیره مجنون به شهادت رسید.

گفتگو- عیار جامعه پرستاری،در این اتفاق تلخ سنجیده شد

عیار جامعه پرستاری،در این اتفاق تلخ سنجیده شد 1399/03/05

بعد از شیوع ویروس کُرونا، باز هم چشم نگران مردم ایران به سوی جامعه پزشکی و کادر درمانی دوخته شد.در حال حاضر که این بیماری هیچ نوع درمانی ندارد و قرار است حالا حالاها در کنار ما بماند، چه کسی جز مدافعان سلامت کشور، می توانند در برابر آن ایستاده و آن را کنترل کنند.

مقاله-دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای

دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای 1399/03/04

چهارم خرداد در تقویم کشورمان به نام یک شهر به ثبت رسیده است؛ روزی به نام «دزفول» دلیل این نامگذاری، پایداری مردمی‌است که برای دفاع از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران بزرگ، 8 سال مقاومت کردند و جهانیان را به حیرت واداشتند و دولت جمهور‌ی اسلامی ایران در 4 خرداد 1366 این شهر را به‌ پاس حماسه مقاومت اش به نام «شهر نمونه مقاومت» معرفی کرد.

گفتگو-پدرم خواب دیده بود که سرباز امام زمان است

پدرم خواب دیده بود که سرباز امام زمان است 1399/02/31

شهید وهب علیخانی در 10 آذر سال 1315، در بخش خور و بیایانک نائین اصفهان در خانواده ای متدین و زحمتکش متولد شد. پدرش اسماعیل، کشاورز و مادرش کبری علیخانی خانه دار بود. وی تا مقطع ابتدایی درس خواند و پس از آن برای امرار معاش مشغول کشاورزی شد. شهید علیخانی قبل از پیروزی انقلاب در گروه های انقلابی به صورت مخفیانه فعالیت می کرد و اعلامیه ها و رساله های امام (ره)، را بین مردم پخش می کرد که به دنبال فعالیت های انقلابی‌اش 2 بار هم دستگیر شد. او از همان ایام پیروزی انقلاب گوش به فرمان امام بود و سخنرانی های ایشان را که از رادیو پخش می شد، ضبط می کرد و مجددا گوش می داد.

گفتگو-روحیه جهادی و ایثارگرانه، تمایز ما با سایر کشورهای دنیاست

روحیه جهادی و ایثارگرانه، تمایز ما با سایر کشورهای دنیاست 1399/02/29

شیوع کرونا با تمام تاثیرات بد و غم انگیزش یک نکته بسیار مهم و با ارزش را به ما نشان داد و آن هم اینکه اگر مردم یک سرزمین، با یکدیگر اتحاد داشته باشند و همگی دست به دست هم بدهند می توانند از بدترین خطر ها به سلامت عبور کنند و کمترین میزان خصارت را متحمل شوند. چندی پیش، پایگاه خبری حیات گفت و گوی مفصلی با یکی از مدافعین سلامت کشور ،خانم دکتر فاطمه اکبری، فرزند شهید رضا اکبری،رزیدنت سال آخر رشته جراحی زنان و زایمان در دانشگاه شهید بهشتی داشت که قسمت اول آن در وبسایت منتشر شد. متنی که در زیر می خوانید، بخش دوم این گفت و گو است که نگاه دقیق تری به مشکلات و مشقاتی است که این بانوی پزشک جهادگر در طول این مدت با آن روبرو بوده است.

گفتگو-سردار 19 ساله ای که زمان شهادتش را می دانست

سردار 19 ساله ای که زمان شهادتش را می دانست 1399/02/28

سردار شهید حمید سوری، در 6 خرداد سال 1345، در روستای خاصی آباد از توابع شهرستان رومشکان استان لرستان در خانواده ای مذهبی و کشاورز به دنیا آمد. مادرش شکر بانو نام داشت و پدرش حاتم، که در روستا به ایمان درستکاری معروف بود، و وقتی حمید 6 ساله بود به رحمت خدا رفت. شهید سوری قبل از انقلاب در حالی که سن کمی داشت با دوستانش در مرکز شهر به فعالیت های انقلابی می پرداخت و یکی از دوستانش هم در همین فعالیت های انقلابی به شهادت رسید. وی پس از گرفتن دیپلم به عضویت سپاه پاسدران در آمد و با علاقه و پشتکار و اخلاص فعالیت هایش را در جبهه ادامه داد، تا اینکه سرانجام در 28 اردیبهشت سال 65، در عملیات حاج عمران بر اثر اصابت گلوله ای بر قلبش در حالی که روزه بود به شهادت رسید.

مقاله-نابغه جنگ های نامنظم

نابغه جنگ های نامنظم 1399/02/28

«آقا سید مجتبی»، در سال 1319 در محله شاهپور تهران و در خانواده ای پر جمعیت و دین مدار چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه به ارتش پیوست و به دلیل آمادگی بدنی و ورزیدگی زیاد بعد از مدت کوتاهی از ورود به ارتش، وارد گارد ویژه کلاه سبز ها شد، اما دیری نگذشت که با دلزدگی از ارتش شاهنشاهی خارج شد و به شغل های آزاد اشتغال ورزید. در 15 خرداد سال1342 به همراه دوستانش یک خودروی نظامی را به آتش کشید و همین امر باعث شد که ماه ها تحت تعقیب ماموران رژیم شاه قرار بگیرد. شهید هاشمی در بحبوحه انقلاب تمام توان خود را صرف مبارزه با رژیم طاغوت کرد و پس از پیروزی انقلاب به عنوان نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران انتخاب شد. با شروع جنگ تحمیلی شهید هاشمی با سازماندهی گروه فدائیان اسلام، وارد جنگ های نامنظم با ارتش بعث شد ونقش تعیین کننده ای در شکست حصر آبادان ایفا کرد. سرانجام در 28 اردیبهشت 1364 توسط گروهک منافقین از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و درجه رفیع شهادت نائل شد.

گفتگو-رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تنها راه قطع زنجیره انتقال کُروناست

رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تنها راه قطع زنجیره انتقال کُروناست 1399/02/27

یکی از با اهمیت ترین ابعاد پدیده COVID19 یا همان بیماری کُرونا ناشناختگی آن است که باعث شده جمعی زیادی از محققین و پژوهشگران حوزه پزشکی در چهار گوشه جهان ، با تحقیقات شبانه روزی به دنبال یافتن ساز و کار و ماهیت این ویروس بسیار پیچیده باشند، همین امر نشان می دهد که نقش تحقیقات علمی در قطع زنجیره انتقال و یافتن واکسنی جهت غلبه نهایی بر این ویروس خطر ناک تا چه اندازه حیاتی است؛پایگاه خبری حیات گفت و گویی را با پزشک ایثارگر، جواد مینویی فر ، متخصص بیماری های عفونی و سرپرست پژوهشکده علوم پزشکی و مهندسی جانبازان انجام داده که در طول دوره بروز این ویروس، بطور مستمر در حال تحقیق و پژوهش پیرامون راه های اثر بخش تر برای مهار و کنترل این بیماری، بخصوص در میان جامعه ایثارگران بوده است. تحقیقاتی که نتیجه آنها مستقیما در اختیار کادر درمانی قرار می گیرد و پزشکان و پرستاران را در جهت ایفای نقشی حداکثری برای کنترل و مهار ویروس کرونا یاری می رساند.

گفتگو-اجازه ندهیم شهدا در جامعه غریب بمانند

اجازه ندهیم شهدا در جامعه غریب بمانند 1399/02/24

شهید حبیب مفتاح، فرزند محمد تقی مفتاح و بیگم رعیتی، در 29 آذر سال 1329، در خانواده ای مذهبی و انقلابی در استان فارس متولد شد. وی آخرین فرزند در خانواده ای 12 نفره بود و 6 برادر و 3 خواهر داشت. حبیب در دوران انقلاب فرد فعالی بود، به طوریکه پس از ازدواج در سال 57 به همراه خانواده در راهپیمایی ها شرکت می کرد.بعد از انقلاب با وقوع جنگ تحمیلی وی که فردی زحمتکش بود و در بازار کارگری می کرد به دلیل احساس مسئولیت نسبت به کشور و مردمش به صورت داوطلبانه و بعنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. وی سرانجام در 24 اردیبهشت سال 61، در عملیات بیت المقدس در روستای عین خوش استان ایلام به شهادت رسید.

گفتگو-شهیدی که صدام برای دستگیریش جایزه گذاشت

شهیدی که صدام برای دستگیریش جایزه گذاشت 1399/02/22

سردار شهید محمد ناظری، فرمانده و بنیان گذار یگان تکاوری اباعبداله(ندسا) در 6 خرداد سال 1333، در خانواده ای متوسط در محله‌ی امامزاده حسن در جنوب تهران به دنیا آمد. وی به دلیل نمرات بالایی که داشت، توانست در مدرسه ملی ادامه تحصیل دهد و با موفقیت دیپلم خود را در رشته ی علوم طبیعی بگیرد و همچنین در دوران نوجوانی و جوانی به دلیل علاقه ی زیاد به فوتبال، این رشته ورزشی را به شکل حرفه ای دنبال کرد. این در حالی است که در سال های قبل از انقلاب به دلیل فعالیت های انقلابی و پخش اعلامیه تحت پیگرد قرار گرفت به طوری که مخفیانه تردد می کرد و در نهایت هم نتوانستند او را دستگیر کنند.

گفتگو-جامعه پزشکی در بحران کُرونا بزرگترین ایثارگری ها را انجام داد

جامعه پزشکی در بحران کُرونا بزرگترین ایثارگری ها را انجام داد 1399/02/21

از اوایل اسفند ماه سال 1398 که وزارت بهداشت و درمان، بطور رسمی وجود ویروس کرونا یا همان19 COVID در کشور را تایید کرد.نگرانی و تشویش بسیار گسترده ای در دل تمام مردم بوجود آمد. ویروسی با سرعت شیوع بسیار عجیب و درصد مرگ و میر به نسبت بالا که کمتر از دو ماه تمام جهان را در گیر خود ساخت.به موازات این اتفاقات چشم های نگران تمامی مردم کشور به سوی پزشکان، پرستاران و تمامی کادر درمانی دوخته شد. این جهادگران عرصه سلامت به عنوان سنگر اول مبارزه با این این ویروس منحوس وارد کارزاری جانانه شدند و در طول مدتی که از شروع آن می گذرد با جان و دل، تمام توان و نیروی خود را برای مقابله با آن بسیج کردند. گفت و گوی زیر با خانم دکتر فاطمه اکبری، فرزند شهید رضا اکبری،رزیدنت سال آخر رشته جراحی زنان و زایمان در دانشگاه شهید بهشتی است. جهادگری نمونه که جوشش خون پدری ایثارگر در رگ هایش باعث شده که روز های متمادی، در نزدیک ترین و خطر ناک ترین فاصله با این ویروس منحوس با جدیتی مثال زدنی به مبارزه با آن ادامه دهد و هیچ یک از تلخی ها و مشقات کار در چنین وضعیت و فضای پُر مخاطره ای، از عظم و جدیت او نکاسته است.

مقاله-فرمانده ای که برای شهادت آرام و قرار نداشت

فرمانده ای که برای شهادت آرام و قرار نداشت 1399/02/20

احمد بابایی در سال1334 در خانواده ای مذهبی، در بخش رامند بوئین زهرا چشم به جهان گشود، در اویل دهه 40 هجری وارد مدرسه نوبنیاد قزوین شد و تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان رشید الشال به پایان رساند. اوایل دهه 50 بود که به تهران مهاجرت کرد و وارد مدرسه نظام و سپس نیروی هوایی شد. اما به دلیل جو غیر مذهبی نیروی هوایی آن زمان، استعفا داد و به کار بر روی کامیون اشتغال ورزید.بعد از انقلاب شهید احمد بابایی با اشتیاق فراوان وارد کمیته های انقلاب شد و یک سال بعد از پیروزی انقلاب به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دآمد. در مهر 1359 و بعد از آغاز جنگ تحمیلی، به سرعت به جبهه رفت و در سال 60 به عنوان فرمانده گردان مالک اشتر انتخاب شد، این شهید بزرگوار پس از رشادت های فراوان و درست زمانی که در عملیات بیت المقدس برای آزد سازی محور شلمچه همراه با گردان خود به قلب دشمن زده بودند، در تاریخ 20 اردیبهشت 1361 به درجه رفیع شهادت نائل شد. پایگاه خبری حیات به بهانه فرا رسیدن سالروز شهادت وی نگاهی انداخته به زندگینامه این شهید بزرگوار که در زیر می خوانید.

گفتگو-رسانه در بیان اهداف انقلاب، خط امام و رهبری نقش ویژه ای دارد

رسانه در بیان اهداف انقلاب، خط امام و رهبری نقش ویژه ای دارد 1399/02/16

شهید کرم طالبی در 8 فروردین سال 1337، در شهر قزوین متولد شد. پدرش قنبر کشاورزی می کرد و مادرش سکینه قدیم آبادی، به خانه داری مشغول بود. وی فرزند اول خانواده بود و 2 خواهر و 3برادر داشت. شهید طالبی بسیار به خانواده اهمیت می داد و به امور خواهران و برادرانش رسیدگی می کرد. وی که فردی مومن و مذهبی بود، نماز، تقوا و حجاب برایش اهمیت خاصی داشت و جزو ملاک های اصلی او برای ازدواج به شمار می‌آمد، همین موضوع سبب شد که او با خانواده ای مذهبی وصلت کند. رضوان اکبری رضایی متولد 1345، همسر بزرگوار این شهید و خواهر شهید محمد حسین اکبری رضایی است این در حالیست که فرزندان خواهر ایشان، عبدالحسین و مجید قنبری نیز از شهدای دفاع مقدس هستند. پایگاه خبری حیات بمناسبت سالگرد شهادت همسر ایشان به گفت و گو با وی پرداخته است.