چهارشنبه 14 خرداد 1399 |

گفتگو
[آرشیو]
گفتگو-امنیت و آسایش امروز نتیجه ایثار شهداست

امنیت و آسایش امروز نتیجه ایثار شهداست 1399/03/13

شهید علی محمد موشانی فرزند خدابخش، در 1 آذر سال 1332، در روستای دان کاشفیه در شهر نیشابور به دنیا آمد. پدرش کشاورز و فردی ساده، زحمتکش بود و مادرش هم وقتی که شهید سن کمی داشت به رحمت خدا رفت. شهید علی محمد فرزند اول خانواده بود او 2 خواهر و 1 برادر داشت و نسبت به آنها احساس مسئولیت زیادی می کرد. وی تا کلاس سوم راهنمایی درس خواند اما در زمینه ی فعالیت های قرآنی بسیار فعال بود.

مقاله-برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس

برگ زرینی در تاریخ دفاع مقدس 1399/03/13

عملیات نصر 2 در نیمه شب 13 خرداد 1366 با رمز مبارک یا حسین مظلوم(ع) و با هدف آزادسازی ارتفاعات مشرف بر خطوط مواصلاتی دشمن، در منطقه عملیاتی «میمک» آغاز شد. نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات با هجوم به گردان‏ هایی از دشمن، نیروهای کماندویی و زرهی بعثی را در ارتفاعات میمک، درهم کوبیدند و بر برخی از این ارتفاعات تسلط یافتند. در این میان، دشمن بعثی با احساس خطر از استقرار رزمندگان ارتش در مواضع و ارتفاعات جدید و نیز زیردید و تیر قرار گرفتن شهرهای اطراف، اقدام به چند پاتک کرد که با مقاومت ارتشیان سلحشور مواجه شد و با از دست دادن ده‏ها تانک، ده‏ها قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین و تعدادی کشته و زخمی و اسیر، مجبور به عقب‏ نشینی شد.همچنین در این عملیات محدود و کوتاه مدت، 800 تن از نیروهای عراقی کشته و زخمی و ده‌ها تن دیگر نیز اسیر شدند. در این عملیات شهید تقی رضوی معاونت مهندسی قرارگاه خاتم‌الانبیاء به شهادت رسید.

گفتگو-باور نداشتم که حجت الاسلام شهیدی به دیدن ما بیایند

باور نداشتم که حجت الاسلام شهیدی به دیدن ما بیایند 1399/03/12

اکنون چیزی غریب به 3 ماه از زمانی که نخستین موارد ابتلا به بیماری کرونا در کشور مشاهده شد می گذرد، فضای زندگی عمومی مردم با گرم تر شدن هوا و کاهش میزان شیوع این بیماری آرام تر شده و از آن اضطراب و وحشت روزهای اول کاسته شده است، اگر به آمار شیوع کشورهای دیگر نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که بر اساس همین آمار،درصد ابتلا در ایران بالاست، اما در نهایت شگفتی ایران یکی از کشورهایی است که کمترین درصد مرگ و میر را نسبت به آمار ابتلای خود ثبت کرده، یعنی چیزی کمتر از 3 درصد. شاید کمتر کسی بداند که این آمار نتیجه مجاهدت ها و از خود گذشتگی های جمع کثیری از کادر درمانی کشور است، پزشکان و پرستارانی که روز و شب جنگیدند و جانشان را به خطر انداختند و عده ای نیز در این راه به شهادت رسیدند. دکتر مهدی وریجی یکی از این شهدای معظمی است که در اوج درگیری کادر درمانی در بیمارستان ها، به کرونا مبتلا شد و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. جالب اینکه همسر این شهید بزرگوار نیز عضوی از کادر پرستاری ایثارگر است و در این مدت با جان فشانی و تحمل سختی های بسیار جان بسیاری از بیماران را نجات داده است.

گفتگو-موتورش را فروخت تا برای یتیمان عیدی بخرد

موتورش را فروخت تا برای یتیمان عیدی بخرد 1399/03/12

شهید محمد جواد کریمی نسب در 1 مرداد سال 1339، در شهر یزد در خانواده ای مذهبی و انقلابی متولد شد. پدرش علی میرزا مجتهد، موسس مدرسه حکیم و مدرس مدرسه منصوریه در شیراز بود و در دوران قبل از انقلاب بارها به دلیل فعالیت های انقلابی اش به زندان افتاد و بارها شکنجه شد این دیانت و اعتقادات خالصانه پدر زمینه ی فعالیت های انقلابی فرزندان شد. محمد جواد نیز با سن و سال کم، پدر را الگوی رفتاری خود قرار داد و با آغاز جنگ تحمیلی با اشتیاق فراوان به فعالیت در جهاد سازندگی فارس پرداخت و به آبادان رفت و سرانجام در 11 خرداد سال 60 براثر اصابت ترکش در منطقه فیاضیه به شهادت رسید.

گفتگو-فرزند جانبازی که حین کمک رسانی به روستاییان دچار حادثه شد و به کما رفت

فرزند جانبازی که حین کمک رسانی به روستاییان دچار حادثه شد و به کما رفت 1399/03/10

شکوفه سادات حسینی، فرزند جانباز 15 درصد جنگ، ناخدا سید جلال الدین حسینی که از زمان طغیان سیل در منطقه سیستان و بلوچستان، در دی ماه سال گذشته به منظور یاری رسانی به مردم سیل زده این منطقه، وارد روستای «کشیک» شده بود. بعداظهر 4خرداد که مصادف با عید سعید فطر بود، در هنگام رساندن بسته های مردمی به دست سیل زدگان و محرومین روستای کشیک متاسفانه دچار صاعقه زدگی شده و تا به امروز در وضعیت کمُا قرار گرفته است.

گفتگو-برای آزادی و شهادتم خوشحال باشید

برای آزادی و شهادتم خوشحال باشید 1399/03/07

شهید احمد آل سیدان در 4 فروردین سال 1332، در خانواده ای مذهبی در شهر مشهد مقدس به دنیا آمد، فرزند اول خانواده بود و 5 خواهر و 1 برادر داشت. وی در دوران دبیرستان به دلیل نامساعد بودن اوضاع مالی برای ادامه تحصیل روزها درس می خواند و شب ها کار می کرد. احمد از هوش و استعداد زیادی برخوردار بود در مسائل سیاسی نیز بسیار حساسیت داشت و کنجکاو بود. شهید آل سیدان پس از گرفتن دیپلم به خدمت سربازی رفت و این دوران را در تهران و اصفهان سپری کرد. وی پس از دوران خدمتش به تهران رفت و پس از تحصیل در رشته ی راه و ساختمان در دانشگاه تهران در یکی از شرکت های خصوصی راه و پل، بعنوان نقشه کش مشغول به کار شد.

گفتگو-ماموریت آخر می دانست شهید می شود

ماموریت آخر می دانست شهید می شود 1399/03/06

شهید محسن تاجیک فرزند حسین، در 6 اردیبهشت سال 1331، در خانواده ای مذهبی در شهرستان ورامین استان تهران متولد شد. پدرش کشاورزی می کرد و مادرش خدیجه تاجیک خانه دار بود. وی در حالی که فرزند سوم خانواده بود، 3 برادر و 1 خواهر داشت. شهید محسن تاجیک با آغاز جنگ تحمیلی از طریق بسیج و بعنوان داوطلب عازم جبهه شد و تا سال 65 به صورت مرتب در جبهه حضور داشت، در طی این مدت وی دچار عارض ی شیمیایی و یک بار هم مجروح شد که پس از بهبودی مجدد به جبهه رفت. وی سرانجام در 4 خرداد سال 1365 در جزیره مجنون به شهادت رسید.

گفتگو- عیار جامعه پرستاری،در این اتفاق تلخ سنجیده شد

عیار جامعه پرستاری،در این اتفاق تلخ سنجیده شد 1399/03/05

بعد از شیوع ویروس کُرونا، باز هم چشم نگران مردم ایران به سوی جامعه پزشکی و کادر درمانی دوخته شد.در حال حاضر که این بیماری هیچ نوع درمانی ندارد و قرار است حالا حالاها در کنار ما بماند، چه کسی جز مدافعان سلامت کشور، می توانند در برابر آن ایستاده و آن را کنترل کنند.

مقاله-دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای

دزفول،شهر مقاومت های افسانه ای 1399/03/04

چهارم خرداد در تقویم کشورمان به نام یک شهر به ثبت رسیده است؛ روزی به نام «دزفول» دلیل این نامگذاری، پایداری مردمی‌است که برای دفاع از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران بزرگ، 8 سال مقاومت کردند و جهانیان را به حیرت واداشتند و دولت جمهور‌ی اسلامی ایران در 4 خرداد 1366 این شهر را به‌ پاس حماسه مقاومت اش به نام «شهر نمونه مقاومت» معرفی کرد.

گفتگو-پدرم خواب دیده بود که سرباز امام زمان است

پدرم خواب دیده بود که سرباز امام زمان است 1399/02/31

شهید وهب علیخانی در 10 آذر سال 1315، در بخش خور و بیایانک نائین اصفهان در خانواده ای متدین و زحمتکش متولد شد. پدرش اسماعیل، کشاورز و مادرش کبری علیخانی خانه دار بود. وی تا مقطع ابتدایی درس خواند و پس از آن برای امرار معاش مشغول کشاورزی شد. شهید علیخانی قبل از پیروزی انقلاب در گروه های انقلابی به صورت مخفیانه فعالیت می کرد و اعلامیه ها و رساله های امام (ره)، را بین مردم پخش می کرد که به دنبال فعالیت های انقلابی‌اش 2 بار هم دستگیر شد. او از همان ایام پیروزی انقلاب گوش به فرمان امام بود و سخنرانی های ایشان را که از رادیو پخش می شد، ضبط می کرد و مجددا گوش می داد.

گفتگو-روحیه جهادی و ایثارگرانه، تمایز ما با سایر کشورهای دنیاست

روحیه جهادی و ایثارگرانه، تمایز ما با سایر کشورهای دنیاست 1399/02/29

شیوع کرونا با تمام تاثیرات بد و غم انگیزش یک نکته بسیار مهم و با ارزش را به ما نشان داد و آن هم اینکه اگر مردم یک سرزمین، با یکدیگر اتحاد داشته باشند و همگی دست به دست هم بدهند می توانند از بدترین خطر ها به سلامت عبور کنند و کمترین میزان خصارت را متحمل شوند. چندی پیش، پایگاه خبری حیات گفت و گوی مفصلی با یکی از مدافعین سلامت کشور ،خانم دکتر فاطمه اکبری، فرزند شهید رضا اکبری،رزیدنت سال آخر رشته جراحی زنان و زایمان در دانشگاه شهید بهشتی داشت که قسمت اول آن در وبسایت منتشر شد. متنی که در زیر می خوانید، بخش دوم این گفت و گو است که نگاه دقیق تری به مشکلات و مشقاتی است که این بانوی پزشک جهادگر در طول این مدت با آن روبرو بوده است.

گفتگو-سردار 19 ساله ای که زمان شهادتش را می دانست

سردار 19 ساله ای که زمان شهادتش را می دانست 1399/02/28

سردار شهید حمید سوری، در 6 خرداد سال 1345، در روستای خاصی آباد از توابع شهرستان رومشکان استان لرستان در خانواده ای مذهبی و کشاورز به دنیا آمد. مادرش شکر بانو نام داشت و پدرش حاتم، که در روستا به ایمان درستکاری معروف بود، و وقتی حمید 6 ساله بود به رحمت خدا رفت. شهید سوری قبل از انقلاب در حالی که سن کمی داشت با دوستانش در مرکز شهر به فعالیت های انقلابی می پرداخت و یکی از دوستانش هم در همین فعالیت های انقلابی به شهادت رسید. وی پس از گرفتن دیپلم به عضویت سپاه پاسدران در آمد و با علاقه و پشتکار و اخلاص فعالیت هایش را در جبهه ادامه داد، تا اینکه سرانجام در 28 اردیبهشت سال 65، در عملیات حاج عمران بر اثر اصابت گلوله ای بر قلبش در حالی که روزه بود به شهادت رسید.

مقاله-نابغه جنگ های نامنظم

نابغه جنگ های نامنظم 1399/02/28

«آقا سید مجتبی»، در سال 1319 در محله شاهپور تهران و در خانواده ای پر جمعیت و دین مدار چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه به ارتش پیوست و به دلیل آمادگی بدنی و ورزیدگی زیاد بعد از مدت کوتاهی از ورود به ارتش، وارد گارد ویژه کلاه سبز ها شد، اما دیری نگذشت که با دلزدگی از ارتش شاهنشاهی خارج شد و به شغل های آزاد اشتغال ورزید. در 15 خرداد سال1342 به همراه دوستانش یک خودروی نظامی را به آتش کشید و همین امر باعث شد که ماه ها تحت تعقیب ماموران رژیم شاه قرار بگیرد. شهید هاشمی در بحبوحه انقلاب تمام توان خود را صرف مبارزه با رژیم طاغوت کرد و پس از پیروزی انقلاب به عنوان نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران انتخاب شد. با شروع جنگ تحمیلی شهید هاشمی با سازماندهی گروه فدائیان اسلام، وارد جنگ های نامنظم با ارتش بعث شد ونقش تعیین کننده ای در شکست حصر آبادان ایفا کرد. سرانجام در 28 اردیبهشت 1364 توسط گروهک منافقین از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و درجه رفیع شهادت نائل شد.

گفتگو-رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تنها راه قطع زنجیره انتقال کُروناست

رعایت دستورالعمل های بهداشتی، تنها راه قطع زنجیره انتقال کُروناست 1399/02/27

یکی از با اهمیت ترین ابعاد پدیده COVID19 یا همان بیماری کُرونا ناشناختگی آن است که باعث شده جمعی زیادی از محققین و پژوهشگران حوزه پزشکی در چهار گوشه جهان ، با تحقیقات شبانه روزی به دنبال یافتن ساز و کار و ماهیت این ویروس بسیار پیچیده باشند، همین امر نشان می دهد که نقش تحقیقات علمی در قطع زنجیره انتقال و یافتن واکسنی جهت غلبه نهایی بر این ویروس خطر ناک تا چه اندازه حیاتی است؛پایگاه خبری حیات گفت و گویی را با پزشک ایثارگر، جواد مینویی فر ، متخصص بیماری های عفونی و سرپرست پژوهشکده علوم پزشکی و مهندسی جانبازان انجام داده که در طول دوره بروز این ویروس، بطور مستمر در حال تحقیق و پژوهش پیرامون راه های اثر بخش تر برای مهار و کنترل این بیماری، بخصوص در میان جامعه ایثارگران بوده است. تحقیقاتی که نتیجه آنها مستقیما در اختیار کادر درمانی قرار می گیرد و پزشکان و پرستاران را در جهت ایفای نقشی حداکثری برای کنترل و مهار ویروس کرونا یاری می رساند.